Սամվել Կարապետյանը «Серебряный Бор»-ում մեծ հողատարածք ունի
Ռուսական «Ведомости» թերթն այսօր հրապարակել է իր հետաքննությունը Մոսկվայի հարավում գտնվող հայտնի «Серебряный Бор» հանգստյան գոտու տարածքների սեփակաանտերերի մասին:
Դրանց մեջ մեծ տարածք ունի նաև «Տաշիր գրուպի» սեփակատեր Սամվել Կարապետյանն է (հասարակության մեջ առավել հայտնի է Տաշիրի Սամո մականվամբ):
«Серебряный Бор»-ում  Խորհրդային միության տարիներին ամառանոցներ ունեին  բարձրաստիճան պաշտոնյաները եւ օտարերկրյա դիվանագետները: Խորհրդային տարիներին այստեղ գտնվող 200 ամառանոցներից 11-ը պատկանում էր Ներքին գործերի նախարարությանը, 5-ը` Ազգային անվտագության կոմիտեին, 16-ը` Մոսկվայի խորհրդին: Այստեղ էին նաեւ Կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի հանգստյան տները, Արգենտինայի, Ճապոնիայի, ֆրանսիայի, Անգլիայի դեսպանատների աշխատակիցների ամառանոցները:
Այստեղ այսօր ամառանոցներ ունեն միլիարդատեր Դավիդ Յակոբաշվիլին, Վագիթ ԱլեքփերովըԼեոնիդ ՖեդունըՍերգեյ Կոժևնիկովը, Գրգորի Բերյոզկինը եւ այլն:

Самвел Карапетян имеет большой земельный участок в Серебряном Бору
Российская газета “Ведомости” опубликовала сегодня свое расследование, касающееся  владельцев дачных участков на острове Серебряный Бор, являющемся зоной отдыха. Большой земельный участок в Серебряном Бору имеет и собственник компании “Ташир групп” Самвел Карапетян (известный общественности как Ташири Само).
Со времен СССР в Серебряном Бору находятся дачи высокопоставленных чиновников и иностранных дипломатов. В советское время из 200 здешних дач 11 принадлежало МВД, 5 — КГБ, 16 — Моссовету. Здесь же расположены дома отдыха Центрального Комитета Компартии, дачи сотрудников посольств Аргентины, Японии, Франции, Англии.
Сегодня здесь имеют дачи миллиардер Давид Якобашвили, владелец “Лукойла” Вагит Алекперов, Леонид Федун, Сергей Кожевников, Григорий Березкин, депутаты Госдумы РФ и др.