Քաղավիացիայի պետի հորեղբայրը հայտնվել է միջազգային սկանդալում
Բրիտանական «Ռոյթերս» գործակալության փոխանցմամբ՝ ԱՄՆ առեւտրի դեպարտամենտը հայտարարել է 19 անձի եւ ընկերության (Եվրոպայից եւ Ասիայից) մասին, որոնք օժանդակել են իրանական «Mahan Air» ավիաընկերությանը: ԱՄՆ-ն այս մասնավոր ընկերությանը մեղադրում է Իրանի զինված ուժերին միջոցներ, այդ թվում՝ տրանսպորտ, տրամադրելու եւ Սիրիա զենք տեղափոխելու մեջ: Այդ իսկ պատճառով ամերիկյան իշխանությունները արգելել են «Mahan Air»-ին որեւէ գնում կատարել ԱՄՆ-ից:
Բայց ահա, փաստորեն, հայտնվել են միջնորդներ, որոնք «ներգրավված են ավիացիոն գնումների անօրինական ցանցում՝ Իրանի հանդեպ ԱՄՆ արգելքները շրջանցելու համար»: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ միջնորդների մեծ մասը Թուրքիայից են, մյուսները՝ Հայաստանից, Հունաստանից, Իրանից, Թայլանդից եւ Միացյալ Արաբական Էմիրություններից: Ըստ ԱՄՆ առեւտրի դեպարտամենտի՝ դրանց մեջ են հունական «Aeolian Airlines» եւ հայկական «Վերթիռ» ավիաընկերությունները: Վերջիններս ընդգրկվել են հատուկ ցուցակում, որից հետո նրանց արգելվել է ԱՄՆ-ից որոշ ապրանքներ գնել, մասնավորապես՝ ավիացիոն շարժիչներ եւ թռիչքային մասեր:
Առանց ԱՄՆ իշխանությունների թույլտվության ամերիկյան ոչ մի ընկերություն իրավունք չունի Իրանին որեւէ ապրանք վաճառել: Պատճառը հայտնի է. Վաշինգտոնը Թեհրանին մեղադրում է միջուկային զենք պատրաստելու մեջ եւ կասկածներ ունի, որ Իրանին վաճառվող ապրանքները կարող են օգտագործվել՝ միջուկային ծրագիրը կյանքի կոչելու համար:
ԱՄՆ առեւտրի դեպարտամենտը «Mahan Air» ընկերությանն առաջին անգամ «սեւ ցուցակ» է գցել 2008-ին, երբ հայտնի է դարձել, որ իրանցիները 3 հատ «Boeing 747» են գնել՝ առանց թույլտվության: Այս պատճառով էլ բրիտանական «Balli Group»-ը ստիպված էր 2 մլն դոլար տուգանք մուծել քրեական գործով եւ 15 մլն՝ քաղաքացիական գործով: Ըստ ամերիկյան իշխանությունների՝ հետագայում էլ «Mahan Air»-ը խախտել է ԱՄՆ արտահանման օրենքները՝ փորձելով ձեռք բերել ինքնաթիռներ, շարժիչներ, համակարգչային դետալներ: ԱՄՆ-ն իրանական ընկերությանը մեղադրում է նաեւ զինուժ եւ զինտեխնիկա տեղափոխելու մեջ՝ Սիրիայի նախագահ Ասադին քաղաքացիական պատերազմում աջակցելու նպատակով:
«Ռոյթերսի» տեղեկացմամբ՝ այնուամենայնիվ, համաշխարհային 6-յակը անցյալ ամիս Իրանին թույլատրեց սահմանափակ ձեւով ավիացիոն մասեր գնել՝ հին օդանավերի վերականգնման համար:
Վերադառնալով միջնորդական սկանդալում հայտնված հայկական «Վերթիռ» ընկերությանը՝ նշենք, որ այն ամբողջությամբ պատկանում է ՀՀ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Արտյոմ Մովսեսյանի հորեղբորը՝ Ռաֆիկ Մովսիսյանին, որի որդին՝ Կարենը, տակավին վերջերս իր նորաստեղծ «Արմենիա Էյրվեյզ ավիաընկերության» միջոցով փորձում էր շուկա մտնել: «Ռ-Էվոլյուցիա» հաղորդման ժամանակ ՔԱԳՎ պետն անձամբ հայտարարեց, որ դա իր հորեղբոր տղան է՝ չմոռանալով մի քանի դրական բնութագրական տող ավելացնել:
Ընդ որում՝ «Վերթիռը» 4 տարի (2009-2013 թթ.) ղեկավարել է հենց Կարենը, որը նաեւ ընկերության տնօրենն էր: Այս տարվա մայիսին նա իր 100-տոկոսանոց բաժնեմասը փոխանցել է հորը:
Հիշեցնենք, որ 2009-ին վերահսկիչ պալատը կոնկրետ թվեր էր հրապարակել մի շարք ավիաընկերությունների վերաբերյալ, որոնք 2007-2008 թթ. գրանցվել էին Հայաստանում, սակայն աշխատել էին դրսում՝ ՀՀ պետբյուջե մուծելով չնչին հարկեր: Դրանց մեջ էր նաեւ «Վերթիռ» ՍՊԸ-ն, որը ստեղծվել է 2007-ի սեպտեմբերի 14-ին: Նույն տարում ընկերությունը, ըստ ՎՊ-ի, շահագործել է 2 ինքնաթիռ եւ պետբյուջե մուծել 0 դրամ շահութահարկ, իսկ 2008-ին, շահագործելով կրկին 2 օդանավ, մուծել ընդամենը 6900 դրամ:

Родственник начальника ГУГА оказался в центре международного скандала
Согласно информации британского агентства “Рейтер”, департамент торговли США сообщил о 19 лицах и одной компании (из Европы и Азии), которые оказывали содействие иранской авиакомпании “ Mahan Air”. США обвиняют эту частную компанию в поставках средств, в том числе транспорта, вооруженным силам Ирана и перевозке оружия в Сирию. В связи с этим американские власти запретили “Mahan Air” совершать какие-либо закупки в США.
Но, как выяснилось, нашлись посредники, которые “вошли в незаконную сеть авиационных закупок с целью обойти санкции США в отношении Ирана”. В заявлении отмечается, что большинство посредников из Турции, остальные из Армении, Греции, Ирана, Таиланда и ОАЭ. Согласно департаменту торговли США, среди них греческая авиакомпания “Aeolian Airlines” и армянская “Вертир”. Последние были включены в особый список, после чего им запретили покупать в США определенные товары, в частности авиационные двигатели и другие запчасти.
Без разрешения властей США ни одна компания (как местная, так и иностранная) не имеет права продавать какой-либо товар. Причина известна: Вашингтон обвиняет Иран в создании ядерного оружия и подозревает, что продаваемые Ирану товары могут быть использованы для осуществления ядерной программы.
Впервые департамент торговли США включил компанию “Mahan Air” в “черный” список в 2008 г., когда стало известно, что иранцы приобрели без разрешения три “Boeing 747”. По этой причине британская “Balli Group” была вынуждена заплатить штраф в размере 2 млн долларов по уголовному и 15 млн долларов – по гражданскому делам.
Как утверждают власти США, в дальнейшем также “Mahan Air” нарушила американские законы об экспорте, пытаясь приобрести самолеты, двигатели, компьютерные детали. США обвиняет Иран в перевозке в Сирию военной силы и военной техники с целью оказания помощи президенту Асаду в гражданской войне.
Как сообщает “Рейтер”, тем не менее в прошлом месяце международная “шестерка” разрешила Ирану закупить в ограниченном количестве запчасти для восстановления старых самолетов.
Возвращаясь к оказавшейся в центре международного скандала армянской авиакомпании “Вертир”, отметим, что она принадлежит брату отца начальника Главного управления гражданской авиации РА (ГУГА) Артема Мовсесяна Рафику Мовсисяну, чей сын Карен совсем недавно пытался придти на рынок своей новосозданной авиакомпанией “Армения Эйрвейз”.
Во время телевизонной передачи “Р-эволюция” телекомпании “Армения” начальник ГУГА заявил, что Карен Мовсисян – его двоюродный брат, не забыв при этом положительно охарактеризовать своего родственника.
В течение четырех лет (2009-2013 гг.) компанией “Вертир” руководил Карен, который был также ее директором. В мае этого года он передал свои 100 процентов акций отцу.
Напомним, что в 2009 г. Контрольная палата РА обнародовала конкретные цифры по ряду авиакомпаний, которые в 2007-2008 гг. были зарегистрированы в Армении, однако работали за рубежом, перечисляя в госбюджет РА ничтожные налоги. Среди них было ООО “Вертир”, созданное 14 сентября 2007 г. В том же году компания, по данным КП, эксплуатировала два самолета, однако не заплатила в госбюджет ни одного драма. А в 2008-ом, эксплуатируя опять-таки два самолета, “Вертир” перечислила в бюджет всего 6900 драмов.