Սմբատ Այվազյան. «Սերժ Սարգսյանն իգրոկ է, կազինոյի խաղացող»
Այսօր իշխանություն-ՀԱԿ երկխոսությանն անդրադարձավ «Հանրապետություն» կուսակցության քաղխորհդի անդամ Ամբատ Այվազյանը: Ըստ նրա` ՀԱԿ-ի օրակարգի միակ խնդիրն արտահերթ նախագահական ընտրութուններն են, որը, ըստ էության, ամբողջ ժողովրդի խնդիրն է: Դա անհրաժեշտ է, որպեսզի երկրում լինեն դրական տեղաշարժեր:
«Սերժ Սարգսյանն ինքը դեռևս չգիտի մինչև վերջ երկխոսության արդյունքն ինչ է լինելու, ինքը սպասում է իրավիճակային զարգացումներին: Ես նրան շատ լավ եմ ճանաչում, ինքն իրավիճակային լուծումների գնացող անձնավորություն է»,- նշեց Ս. Այվազյանը:
Նրա կարծիքով, երկխոսության գնալով` Սերժ Սարգսյանը հոգեբանորեն նախապատրաստում է իր թիմին արտահերթ ընտրություններին: Միաժամանակ իշխանությունները կարող են երկխոսության միջոցով ժամանակ ձգել մինչև հաջորդ ընտրություններ, սակայն ՀԱԿ-ը դա թույլ չի տա:
Այվազյանը նշեց, որ Սերժ Սարգսյանի նախագահ լինելու հանգամանքի հետ հնարավոր չէ հաշվի չնստել: Սակայն վերջինս «ամեն ինչ անում է կիսատ-պռատ»: Այվազյանը քննադատեց գոծող համակարգը, եւ պետք է արմատապես վերացնել հասարակության սոցաիալական վատ վիճակը, արտագաղթը, ծանր հարկերը և այլն: Նրա խոսքով` դրանց մասին խոսելիս Ս. Սարգսյանը միշտ «թատերական ներկայացում է սարքում»:
«Ի՞նչ է նշանակում, որ 200, 300 հազար ֆիզիկներ, ինժենիրներ ունեցող երկիրն աղքատ ապրի»,- հարցնում է Ս. Այվազյանը:
Նրա կարծիքով` Հայաստանը հետ է մնում տարածաշրջանի բոլոր երկրներից: Իսկ գործող նախագահի բոլոր ծրագրերը ձախողված են: Հատկապես արտաքին քաղաքականությունը` Թուրքիայի հետ ստորագրված արձանագրությունն ու ֆուտբոլային դիվանագիտությունը: Իսկ Ռուսասաստանին, ԱՄՆ-ին և մյուս երկրներին սիրաշահելը «լավ բանի չի բերի»:
Նա Սարգսյանին քննադատեց հատկապես Ղարաբաղի խնդրի հետ կապված` ասելով, որ վերջինս փորձում է գաղտնի և միայնակ լուծումներ տալ խնդրին: Եվ որևէ մեկը` լինի դա նախագահը, թե ընդդիմության առաջնորդը, իրավունք չունի, առանց ժողովրդի կարծիքը հաշվի առնելու, հարց լուծել:
«Ես համոզված եմ, որ Սերժ Սարգսյանը վերջնական լուծման չի գնա: Դա իր տեսական է. ինքը խաղում է այնքան, ինչքան հնարավոր է խաղալ: Ընդհանրապես, ինքը «իգրոկ է», կազինոյի խաղացող»,- հայտարարեց Սմբատ Այվազյանը:
Նա շեշտեց, որ առկա վատ վիճակը պետք է բարելավել՝ առաջին հերթին թեթեւացնելով հարկերը: Իսկ «Հանրապետություն» կուսակցությունը միշտ կողմնակից է հեղփոխության:
«Ով ուզում է լինի՝ առաջին, երկրորդ, երրորդ, հինգերորդ նախագահներ, ինձ չեն հետաքրքրում, անկախ այն բանից, որ ՀԱԿ-ի առաջնորդն առաջին նախագհան է եղել: Ես անձի պաշտամունքով երբեք չեմ տառապել», - ասաց Այվազյանը:
Անրադառնալով իր նախկին պաշտոնին (Սմբատ Այվազյանը եղել է պետեկամուտների կոմիտեի նախարար) և դրա հետ կապված խնդիրներին՝ Սմբատ Այվազյանն ասաց, որ դա միակ հարցն է, որի մասին ինքը չի ուզում խոսել. այն ժամանակվա գործընթացների մասին ունի իր կարծիքը, բայց չի ուզում դա հրապարակել:

Смбат Айвазян: “Серж Саргсян – игрок, игрок казино”
О диалоге власть-Армянский национальный конгресс сегодня говорил член политсовета партии “Республика” Смбат Айвазян. По его словам, единственным вопросом повестки АНК является вопрос о внеочередных президентских выборах, который, по сути, является вопросом всего народа. Президентские выборы необходимы для того, чтобы в стране произошли положительные сдвиги, отметил представитель “Республики”.
“Серж Саргсян пока сам не знает, каким будет конечный результат диалога. Он ждет развития ситуации. Я его очень хорошо знаю, это личность, которая идет на ситуационные решения”,- сказал Смбат Айвазян.
По его мнению, Серж Саргсян, согласившись на диалог, психологически готовит свою команду к внеочередным выборам. В то же время власти могут посредством диалога тянуть время до очередных выборов, однако АНК этого не позволит, отметил Айвазян. Он подверг критике действующую систему, заявив, что необходимо радикальным образом изменить тяжелое социальное положение населения, остановить эмиграцию, отменить непосильные налоги и т.д. “Почему страна, имеющая 200-300 тысяч физиков, инженеров, должна жить в нищете?” – задался вопросом С.Айвазян.
Он утверждает, что Армения отстает от всех остальных стран региона. Все программы действующего президента терпят провал, особенно в сфере внешней политики: армяно-турецкие протоколы, футбольная дипломатия... “Ни к чему хорошему не приведет и угодничание перед Россией, США и другими странами”,- добавил Смбат Айвазян.
Он подверг президента критике, в частности, в связи с карабахской проблемой, заявив, что Серж Саргсян пытается в одиночку и тайно решить проблему Карабаха. Однако никто – ни президент, ни лидер оппозиции – не имеет права решать этот вопрос без учета мнения народа, подчеркнул представитель ”Республики”. Он также сказал: “Я убежден, что Серж Саргсян не пойдет на окончательное решение. Он играет до тех пор, пока можно играть. И вообще он игрок, игрок казино”.