78-ամյա քիմիկոսին մեղադրում են թմրամիջոցի հումք պատրաստելու մեջ
«Թույլ կտա՞ք Ձեզ լուսանկարել»,- հարցրեցի ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դահլիճում նստած «Քիմիկների գործով» առաջին ատյանի դատարանի կողմից 7.5 տարվա ազատազրկման դատապարտված քիմիկոս Սիրաժ Ղամբարյանին: «Ես արդեն ոչնչից չեմ վախենում, նկարե՛ք, գրե՛ք, թող իմանան, թե Հայաստանում ինչպես են վերաբերվում գիտության մարդկանց»,- ասաց քիմիկոսը, ում մեղադրում են «ամֆետամին» տեսակի թմրամիջոցի համար անհրաժեշտ նյութեր ապօրինի պատրաստելու մեջ:
Շենգավիթ վարչական շրջանի առաջին ատյանի դատարանը մեղավոր է ճանաչել քիմիկոս Սիրաժ Ղամբարյանին՝ դատապարտելով 7.5 տարվա ազատազրկման: Ըստ դատավճռի, նա աշխատելով Երևանի Արցախի 4-րդ նրբանցք 10ա հասցեում գտնվող «Քիմտեխ գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ու որպես լաբորատորիայի վարիչ, իրացնելու նպատակով առանձնապես խոշոր չափի «ամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց ապօրինի պատրաստելու շուրջ համաձայնության է եկել նույն ընկերության տնօրեն Սամվել Խաչատրյանի, փորձարարական արտադրության պետ Արա Ռոստոմյանի և ընկերության աշխատակից Արմեն Լեպեջյանի հետ, 2007 թվականի դեկտեմբեր ամսին ընկերության այլ աշխատակիցների հետ պատրաստել է «Ամֆետամին» տեսակի թմրամիջոցի պրեկուրսոր:
Սիրաժ Ղամբարյանը 78 տարեկան է, երկրաբանական գիտությունների թեկնածու: Պատմեց, որ 2 տարեկանից ապրել է Երևանում, սակայն վերջին տարիներին, ծանր նյութական պայմաններից ելնելով, ստիպված վաճառել է Երևանի բնակարանն ու տեղափոխվել գյուղ. «Գետամեջում փոքր տուն գնեցինք, ընտանիքով տեղափոխվեցինք գյուղ, այլ ելք չկար: Իսկ հիմա օր ծերության ինձ մեղադրում են թմրամիջոցի հումք արտադրելու մեջ: Երկար պարապուրդից հետո 9 ամիս օժանդակ աշխատանք եմ կատարել Քիմտեխում, ստացել աշխատավարձ, ապրել աշխատավարձով՝ ծայր ծայրին հասցնելով»,- «Հետքին» պատմեց Սիրաժ Ղամբարյանը:
Նույն գործով դարձյալ 7,5 տարվա անազատության դատապարտված մեկ այլ քիմիկոս, օրգանական սինթեզի մասնագետ, քիմիական գիտությունների թեկնածու, 65-ամյա Սամվել Մկրտումյանը «Հետքին» պատմեց, որ «Քիմտեխ»-ի համար աշխատել է ընդամենը 6 ժամ: «Իսկապես չեմ հասկանում՝ ինչու եմ հիմա դատարանում: Ամբողջ կյանքում չեմ իմացել դատարանն ինչ բան է»:
Այս գործով 9 մեղադրվողներից 4-ի խափանման միջոց ստորագրությամբ չբացակայելը դեռ գործում է, քանի որ չկա օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռ: 5-ը տարբեր ՔԿՀ-ներում են: Բոլոր ինն էլ բողոք են բերել վերաքննիչ դատարան՝ պնդելով, որ 7-12 տարվա ազատազրկման են դատապարտվել սարքովի գործի պատճառով: Դատավոր Մհեր Արղամանյանի նախագահությամբ վերաքննիչ բողոքի քննությունը դեկտեմբերի 12-ին հետաձգվեց մինչև դեկտեմբերի 17-ը՝ փաստաբաններից մեկի նիստին հարգելի պատճառով չներկայանալու համար:

78-летнего химика обвиняют в изготовлении наркотического сырья
“Вы позволите Вас сфотографировать?” – спросила я сидевшего в зале заседаний Апелляционного уголовного суда РА Сиража Гамбаряна, осужденного к 7,5 годам лишения свободы по “Делу химиков”. “Я уже ничего не боюсь – снимайте, пишите, пусть знают, как в Армении относятся к людям науки”,- сказал пожилой человек, которого обвиняют в незаконном изготовлении сырья, необходимого для наркотика амфетамин.
Суд первой инстанции столичного административного округа Шенгавит признал Сиража Гамбаряна виновным и осудил его к 7,5 годам лишения свободы. Согласно приговору, Гамбарян, работая заведующим лабораторией в ЗАО “Химтех НИИ”, расположенном в Ереване по адресу тупик 10а ул.Арцаха, 4, пришел к согласию с директором той же компании Самвелом Хачатряном, начальник экспериментального цеха Ара Ростояном и сотрудником компании Арменом Лепеджяном вокруг незаконного изготовления амфетамина в особо крупных размерах. В декабре 2007 г. Гамбарян вместе с другими сотрудниками компании изготовил прекурсор амфетамина.
Сиражу Гамбаряну 78 лет, он кандидат геологических наук. С двух лет проживал в Ереване, однако в последние годы в связи с тяжелыми материальными условиями вынужден был продать столичную квартиру и переехать в деревню. “В Гетамече мы купили небольшой дом и всей семьей переехали туда, другого выхода не было. А сейчас, на старости лет, меня обвиняют в изготовлении наркотического сырья. После 9 месяцев простоя я поступил на работу в “Химтех”, получал зарплату, с трудом сводил концы с концами”,- рассказал “Hetq” Сираж Гамбарян.
По этому же делу к 7,5 годам приговорен и другой химик – специалист по органическому синтезу, кандидат химических наук, 65-летний Самвел Мкртумян. По словам Мкртумяна, в “Химтехе” он проработал всего 6 часов: “Я действительно не понимаю, что я делаю в суде. Всю свою жизнь я не знал, что такое суд”.
В отношении четырех из 9-ти обвиняемых пока действует подписка о невыезде, так как нет вступившего в законную силу приговора, остальные пятеро находятся в различных уголовно-исполнительных учреждениях. Все обвиняемые подали апелляционную жалобу, в которой утверждают, что осуждены к 7-12 годам лишения свободы по сфабрикованному делу. Рассмотрение жалобы судья Мгер Аргаманян перенес на 17 декабря, так как один из адвокатов по уважительной причине отсутствовал на судебном заседании.