Արարատի և Արմավիրի մարզերում լուծարվել և կոնսերվացվել է 25 ապօրինի խորքային հոր
Բնապահպանության նախարարությունը վերջին մեկ ամսում Արարատի և Արմավիրի մարզերում լուծարել է 515լ/վ գումարային ծախսով 12 խորքային հոր և կոնսերվացրել 280 լ/վ գումարային ծախսով 13 հորատանցք:
Լուծարվել են «Մխչյան ֆիշ», «Ալեքս գրիգ», «Էմի ֆիշ», «Ռոյալ պարադիզ», «Ակվատեխ ավտոմատիկա» ընկերությունների և մի շարք այլ անհատ ձեռներեցների ձկնաբուծարաններում առկա ապօրինի խորքային հորերը:
ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը հայտնում է, որ համատեղ աշխատանքներ է տարել նաև «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ի հետ՝ Արարատյան հարթավայրում գտնվող և ընկերությանը պատկանող խորքային հորերի հետագա շահագործման նպատակահարմարությունը ճշտելու նպատակով:
Ըստ նախնական գնահատման, ՀՀ Արարատի և Արմավիրի մարզերում ընկերությանը պատկանող 20 խորքային հոր ենթակա է լուծարման և կոնսերվացման: «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ն այդ աշխատանքները իրականացնելու նպատակով 2014թ.-ի ծախսային ծրագրերի մասով նախատեսել է ֆինանսական հատկացումներ: ՀՀ Արարատի և Արմավիրի մարզերում շարունակվում է ապօրինի խորքային հորերի լուծարման գործընթացը:

В Арарартской и Армавирской областях ликвидировано и законсервировано 25 незаконных глубинных колодцев
За последний месяц Министерство экологии РА ликвидировало в Араратской и Армавирской областях 12 глубинных колодцев с суммарным расходом воды 515 л/с и законсервировало 13 глубинных колодцев с суммарным расходом воды 280 л/с.
Ликвидированы незаконные колодцы рыбоводческих хозяйств, принадлежащих компаниям “Мхчян фиш”, “Алекс Григ”, “Эмми фиш”, “Роял парадиз”, “Акватех автоматика”, а также некоторым частным предпринимателям.
По сообщению Минэкологии, проведены совместные работы с ЗАО “Армводоканал” с целью уточнения целесообразности дальнейшей эксплуатации принадлежащих компании глубинных колодцев в Араратской долине.
Согласно предварительной оценке, в Арарате и Армавире ликвидации и консервации подлежат принадлежащие компании 20 глубинных колодцев. С целью проведения этих работ ЗАО “Армводоканал” предусмотрело в 2014 году финансирование расходных программ.