Դպրոցի տնօրենը անհասանելի է դարձել ծեծի դեպքը հանրային դառնալուց հետո
Կրթության և գիտության նախարարությունը մինչ օրս ստուգումներ չի իրականացրել Գորիսի թիվ 1 ավագ դպրոցում: «Տեղյակ չեմ` ինչ է եղել, ու տնօրենին չեմ կարողանում միանալ»,- մեզ հետ զրույցում ասաց ՀՀ կրթության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը:
Նախարարությունը Գորիսի թիվ 1 ավագ դպրոցում տեղի ունեցած ծեծկռտուքի մասին իմացել է մամուլի հրապարակումից հետո: «Նախ ուզում եմ զանգել տնօրենին և պարզել` ինչու մինչև հիմա մենք չգիտենք դեպքի մասին, ու ինչու թերթից իմացանք, սովորաբար մենք արագ ենք իմանում, մեզ իսկույն զանգում ու տեղյակ են պահում, երբ նման դեպք է լինում: Իմանանք, միգուցե իսկապես դասերից հետո է եղել դեպքը, չնայած իր աշակերտն է, հիվանդանոց է ընկել, դժվար ինքը իմացած չլիներ դեպքի մասին»: Դպրոցի տնօրեն Կարինե Մովսիսյանը զանգերին չի պատասխանում: Նարինե Հովհաննիսյանը չի կարողանում կապվել և պարզել այն, ինչ մեզ հայտնեց:
Նարինե Հովհաննիսյանի հետ խոսեցինք նաև քիչ ուշ` պարզելու համար կարողացավ կապվել տնօրենի հետ, թե ոչ: «Չէ, չի պատասխանում, իրենք երբ չեն պատասխանում, հետո իսկույն ինձ զանգում են, - ասաց Հովհաննիսյանը և մեզ հետ զրույցի ընթացքում էլ զանգեց տնօրենին,- ահա, տեսեք, չի վերցնում»:
Ի՞նչ է պատրաստվում անել նախարարությունը, եթե այդպես էլ տնօրենը զանգերին չպատասխանի. «Եթե չպատասխանի, պիտի գտնեմ իրեն, ոնց ուզում է, լինի: Ասենք, կզանգեմ հարևան դպրոց, իրենց կրթության վարչության պետին, ինչ-որ ձև կգտնեմ իր հետ կապվելու: Չգտնել չի լինի»: Արդյոք նախատեսում են այցելել դպրոց և տեղում պարզել դեպքի հանգամանքները, իրականցնել ստուգումներ` Ն. Հովհաննիսյանը պատասխանեց, որ եթե արդեն իրավապահներն են խառնվել գործին, չեն այցելի դպրոց: Տնօրենի հետ խոսելու և նոր մանրամասներ իմանալու դեպքում Ն. Հովհաննիսյանը խոստացավ տեղեկացնել:

Директор горисской школы, где произошла драка, стала недоступна
Министерство образования и науки РА до сих пор не проводило проверок в старшей школе номер 1 города Гориса. "Я не знаю, что произошло, и не могу связаться с директором",- сказала в беседе с нами начальник управления общего образования МОН Нарине Ованнисян.
О драке в горисской старшей школе номер 1 в Министерстве образования узнали из публикации в прессе. "Хочу в первую очередь позвонить директору и выяснить, почему мы до сих пор не знаем об этом случае, почему узнали об этом из газеты. Обычно мы получаем информацию сразу. Нам звонят и ставят в известность о подобных случаях. Нам надо знать, возможно, случай действительно произошел после уроков. Хотя если ученик ее школы попал в больницу, она вряд ли не узнала бы о том, что произошло",- отметила Н.Ованнисян. По ее словам, директор школы Карине Мовсисян не отвечает на звонки, и начальник управления не может с ней связаться и получить информацию.
Нарине Ованнисян мы позвонили и чуть позже, чтобы выяснить, удалось ей связаться с директором или нет. "Она не отвечает, но обычно если они видят пропущенный звонок, то сразу звонят обратно",- пояснила руководитель управления и в процессе беседы с нами еще раз позвонила Карине Мовсисян: "Видите, не отвечает".
Что собирается предпринять представитель МОН, если директор так и не ответит на звонки? "Если не ответит, значит, попытаюсь во что бы то ни стало найти их,- сказала Нарине Ованнисян. - Позвоню в соседнюю школу, начальнику местного управления образования. Найду возможность связаться с ней".
На вопрос, предусматривают ли в управлении общего образования МОН посетить эту школу и на месте выяснить обстоятельства произошедшего, провести проверку, Н.Ованнисян сказала, что если в дело уже вмешались правоохранительные органы, то школу они не посетят. Начальник управления пообещала в случае разговора с директором и получения новых сведений обязательно поставить нас в известность.