Չկա բացառիկ հելիկտիտը. պատասխանատու ՊՈԱԿ-ը չի ահազանգել ոստիկանություն
Այս հելիկտիտը գտնվել է Եղեգնաձորի Արջերի քարանձավում: Լուսանկարի հեղինակը ԱՄՆ-ի ազգային անձավագիտական միության անդամ Սթիվեն Ջոնսոնն է: 2009թ. նա և ԱՄՆ-ի ազգային անձավագիտական միության այլ անդամներ, այդ թվում՝ հայազգի անձավագետ Չակ Չավդարյանը, այցելել էին Հայաստան` կատարելու հայկական քարանձավների ուսումնասիրություն:
Հայաստան կատարած այցելությունից հետո Չակ Չավդարյանն (Chuck Chuvdarian) ու Սթիվեն Ջոնսոնը (Steven Johnson) հոդված են գրել հայկական քարանձավերի մասին և հրապարակել այն ԱՄՆ-ի ազգային անձավագիտական միության “NSS News” ամսագրում: «Առաջին անձավագիտական արշավը Հայաստան» հոդվածում գրվել է նաև այս հելիկտիտի մասին:
2011թ. Չակ Չավդարյանը մի քանի այլ գործընկերների հետ նորից է այցելել Հայաստան` Եղեգնաձորի, Արջերի, Մագիլի ու Մոզրովի քարանձավերում շարունակելու ուսումնասիրությունները: Արջերի քարանձավում շրջելուց հետո անձավագետները նկատել են, որ հելիկտիտն այլևս չկա: Այս մասին պատմում է քարանձավագետ, «Հայաստանի անձավագիտական կենտրոն»-ի անդամ Սմբատ Դավթյանը, ով երկու այցելությունների ժամանակ էլ ուղեկցել է միջազգային գործընկերներին:
Անցած տարի Արջերի քարանձավ անհայտ անձանց մուտք գործելու և քարանձավը վնասելու վերաբերյալ հաղորդագրություն էր տարածել «Չենք լռելու» նախաձեռնությունը: Ի պատասխան` «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը իր պաշտոնական կայքում հայտարարեց, որ քարանձավ ոչ ոք մուտք չի գործել, ոտնահետքեր չեն հայտանբերվել:
Երկորդ անգամ կորած հելիկտիտին և Հայաստանի քարանձավների պահպանության վիճակին անդրադարձել են «Հայաստանի անձավագիտական կենտրոն»-ի անդամները այս տարի կազմակերպված ասուլիսի ժամանակ: Կենտրոնի անդամ Սմբատ Դավթյանը բնորոշելու համար, թե ինչպես են հսկվում Հայաստանի քարանձավները, հիշեցրել է նաև բացակայող եզակի հելիկտիտի մասին: «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը, այս հայտարարությանն ի պատասխան, երկրորդ անգամ է հերքում տարածել, որ որևէ մեկը չի մտել քարանձավ: Տեղանքում կատարվել է ուսումնասիրություն և ոտնահետքեր չեն հայտանբերվել՝ հիմնավորել են նրանք: Այս պատասխանով ավարտվել է բարձրացված աղմուկը:
“NSS News” ամսագրում հրապարակված հոդվածը, սակայն, շարունակում է հրապուրել միջազգային զբոսաշրջիկներին: Տպավորված հրապարակումից` այս տարի էլ Մեծ Բրիտանիայի անձավագիտական ասոցիացիայի անդամներն են կապ հաստատել հոդվածի համահեղինակի՝ Չակ Չավդարյանի հետ և այցելել Հայաստան: Չակը խնդրել է Սմբատ Դավթյանին ուղեկցել անգլիացի զբոսաշրջիկներին: Արջերի քարանձավում նրանք էլ են փնտրել ամսագրում գրվածը` հելիկտիտը, և դարձյալ «քոռ ու փոշման վիճակ»` պատմում է Սմբատ Դավթյանը:
| Արջերի քարանձավ. հելիկտիտը դեռ իր տեղում է | Մեծ Բրիտանիայի անձավագիտական ասոցիացիայի անդամները քարանձավում. հելիկտիտը չկա |
Անհնար է, որ հելիկիտը ինքնիրեն կոտրվեր՝ ասում է Սմբատ Դավթյանը, որովհետև այդ դեպքում գետնին թափված կլինեին դրա կտորները: «Միանշանակ, պոկել, տարել են»,- ասում է նա: Արջերի քարանձավի հելիկտիտը, նրա խոսքով, բավականին մեծ էր, կոտրելուց հետո այն դժվար կլիներ տեղավորել պայուսակի մեջ, որովհետև կփշրվեր: Այն քարանձավից դուրս է բերվել` ինչ-որ մեկի ձեռքում պահած, և հետևաբար պետք է նկատելի լիներ դրա պահպանությամբ զբաղվող ՊՈԱԿ-ի աշխատակիցների համար:
Քարանձավագետը նշում է, որ հելիկտիտները հազվադեպ հանդիպող գոյացություններ են, կարող են օգտագործվել զբոսաշրջային նպատակներով և պետք է արժանանան հատուկ պահպանության: Չի կարելի ձեռք տալ, իսկ լուսանկարել թույլատրվում է որոշակի հեռավորությունից:
«Դրանք տարբեր ուղղություններով աճող կալցիտային գոյացություններ են. ստեղծում են այնպիսի տպավորություն, որ իրենց ձևավորվելու ժամանակ ծանրության ուժը չի գործում: Մինչև այժմ անհայտ է, թե ինչ պատճառով են դրանք աճում կողային, անգամ վերընթաց ուղղություններով»,- ասում է Սմբատ Դավթյանը: Հելիկտիտը, քարանաձավագետի խոսքով, հազար տարին մեկ աճում է մոտավորապես 1 սմ-ով:
«Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ը հելիկտիտի կորստի մասին չի ահանզանգել ոստիկանություն: «Այս դեպքում չենք ահազանգել, որովհետև տեսել ենք, որ տարածքում ոտնահետք չի եղել, մարդիկ չեն մտել, իսկ առհասարական ցանկացած դեպքում, երբ որևէ իրավախախտման փաստ ենք արձանագրում, մենք անպայման ոստիկանություն, դատախազություն դիմում ենք»,- մեզ հետ զրույցում նշեց «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի հասարակայնության հետ կապերի գծով օգնական Մարինե Ավանեսյանը:
ՊՈԱԿ-ը ունի՞ պահակներ, որոնք հսկում են քարանձավ ելումուտը:
Պահապաններ, մերոնք պահակ չեն: Հուշարձանների պահապանները:
Լավ, ինչ-որ մեկը հսկո՞ւմ է ելումուտը:
Մեր պահապաններն ունենք շրջայցերի գրաֆիկ: ՊՈԱԿ-ի մարզային ծառայությունը ունի պահապաններ: Նրանք շրջայցերի գրաֆիկով լինում են բոլոր հուշարձանների տարածքներում: Քանի որ շատ հուշարձաններ կան, պահապանները կազմում եմ գրաֆիկ, և այդ գրաֆիկով բոլոր հուշարձանների տարածքում լինում են:
Ամեն օր լինո՞ւմ են:
Դժվար է ասել, որ ամեն օր լինում են: Իրենք կարող են լինել շաբաթը մեկ-երկու անգամ: Ամեն օր դժվար է լինել տեսականորեն: Իրենք տարածքում լինում են՝ ըստ շրջայցերի գրաֆիկի:
Այսինքն` հնարավոր է, որ այդ օրը մտած լինեն քարանձավ, և ՊՈԱԿ-ից որևէ մեկը իմացած չլինի:
Չէ, հնարավոր չէ, որովհետև եթե մտած լինեին, այնտեղ անպայման ոտնահետքը կերևա:
Սմբատ Դավթյանը դեպքից որոշ ժամանակ անց է հայտնել, և հնարավոր է, որ ՊՈԱԿ-ի աշխատակցի այցելության ժամանակ ոտնահետք եղած չլինի:
Ես չգիտեմ: Ես ուզում եմ իմանալ՝ եթե ինչ-որ բան եղել է շատ ավելի շուտ, ինչո՞ւ է Սմբատ Դավթյանը ուշ հայտնում:
Ուզում եմ իմանալ` եթե նման դեպք է եղել, ինչո՞ւ ՊՈԱԿ-ը տեղյակ չէ դրանից:
Ես ձեզ նորից եմ ասում, մենք էդ ահազանգի հետքով ենք գնացել և պարզել ենք, որ այդ ժամանակ չկա այնտեղ ոտնահետք:
Այսինքն` եթե ահազանգը չլիներ, դեպքի մասին չէ՞ր իմացվելու:
Ոչ, հակսանում եմ ձեր ասածը, եթե չլիներ նման ահազանգ, մենք չէինք լինի Արջերի քարանձավում, բացարձակ, նման բան չկա, մեր պահապանները պարբերաբար անկախ նրանից որևէ մեկը հայտարարություն անում է, թե չի անում, ահազանգում է, թե ոչ, մեր պահապանները պարբերբար լինում են քարանձավների տարածքներում և բացառվում է, որ եթե ահազանգ չլիներ, մեր աշխատակիցները չգնային Արջերի քարանձավ: Ոչ, պարբերաբար, ըստ շրջայցերի գրաֆիկի, այցելում են բոլոր հուշարձանների, քարանձավների տարածքներ: Եվ եթե եղած լիներ, ապայման նրանք կարձանագրեին փաստը և մենք էլ արձանագրած կլինեինք: Եվ եթե արձանագրած լինեինք իրավախախտում, անպայման կդիմեինք ոստիկանություն:
Եթե կա փաստ` լուսանկար, որ բացակայում է հելիկտիտը, ինչպե՞ս դա կարող է չլինել իրավախախտում:
Մի բան ինձ համար անհասկանալի է, պարոն Դավթյանի հետ խոսե՞լ եք դուք:
Պարոն Դավթյանին հարցրե՞լ եք. եթե դուք դա գտել եք մի տարի առաջ, ինչու չեք մի տարի առաջ Դուք դիմել իրավապահներին:

Уникальный геликтит исчез: ответственная организация не сообщила об этом в полицию
Этот геликтит был обнаружен в Медвежьей пещере в Ехегнадзоре. Автор снимка – член Национального союза пещероведов США Стивен Джонсон. В 2009 году он вместе с другими членами союза, среди которых был армянин Чак Чавдарян, приехал в Армению для проведения изучений в армянских пещерах.
После посещения Армении Чак Чавдарян (Chuck Chuvdarian) и Стивен Джонсон (Steven Johnson) опубликовали статью об армянских пещерах, которая была напечатана в журнале НСП “NSS News”. В статье “Первая пещероведческая экспедиция в Армению” говорилось и об этом геликтите.
В 2011 году Чак Чавдарян вместе с другими коллегами вновь приехал в Армению для продолжения изучения Медвежьей, Магилской и Мозровской пещер в Ехегнадзоре. В ходе осмотра Медвежьей пещеры специалисты заметили, что геликтит исчез. Об этом рассказал пещеровед, член Пещероведческого союза Армении Смбат Давтян, сопровождавший американских коллег во время их экспедиций.
В прошлом году инициатива “Не будем молчать” распространила сообщение о проникновении в Медвежью пещеру неизвестных лиц, которые причинили ущерб памятнику природы. В ответ Государственная некоммерческая организация (ГНКО) “Служба историко-культурных заповедников-музеев и охраны исторической среды” на своем официальном сайте заявила, что в пещеру никто не входил и что следы от обуви в ней не обнаружены.
Второй раз вопросов о пропаже геликтита и сохранении пещер Армении коснулись члены Пещероведческого союза Армении во время организованной в этом году пресс-конференции. Член центра Смбат Давтян, говоря о том, как в Армении охраняются пещеры, напомнил об исчезнувшем уникальном геликтите. В ответ на это заявление ГНКО “Служба историко-культурных заповедников-музеев и охраны исторической среды” второй раз распространила опровержение, в котором отмечалось, что никто в пещеру не входил. На этом вопрос был исчерпан.
Однако опубликованная в журнале “NSS News” статья продолжала волновать иностранных туристов. Под впечатлением статьи в этом году члены Пещероведческой ассоциации Великобритании связались с ее соавтором Чаком Чавдаряном и приехали в Армению. Чак попросил Смбата Давтяна сопровождать английских туристов. В Медвежьей пещере английские туристы тоже искали описанный в статье геликтит, но так и не нашли, рассказал С.Давтян.
Медвежья пещера: геликтит пока еще на своем месте |
Члены Ассоциации пещероведов Великобритании в Медвежьей пещере: геликтита нет |
По словам специалиста, геликтит не мог оторваться, поскольку в этом случае его куски были бы разбросаны на земле. Геликтит однозначно унесли, утверждает Смбат Давтян. По его словам, геликтит из Медвежьей пещеры был довольно крупным, и даже если его сломали, то не смогли бы поместить в сумку, так как он бы сломался. Кто-то вынес его из пещеры на руках, а значит, занимающиеся охраной пещеры сотрудники ГНКО должны были это заметить.
По словам пещероведа, геликтиты – редко встречающиеся образования, они могут использоваться для привлечения туристов и должны удостаиваться особой охраны. Их нельзя трогать, а фотографировать можно с определенного расстояния. Геликтит раз в тысячелетие растет примерно на сантиметр.
ГНКО “Служба историко-культурных заповедников-музеев и охраны исторической среды” не сообщила в полицию об исчезновении геликтита, объяснив это тем, что на территории не было обнаружено следов, люди в пещеру не заходили. Об этом в беседе с нами сказала помощник по линии связей с общественностью директора ГНКО Марине Аванесян.
ГНКО имеет сторожей, охраняющих пещеру?
У нас не сторожа, а хранители, хранители памятников.
Хорошо, кто-нибудь охраняет пещеру?
У наших хранителей есть график обходов. Областная служба ГНКО имеет хранителей, которые в соответствии с графиком обходят территории всех пещер.
На этих территориях они бывают каждый день?
Каждый день вряд ли. Могут быть один-два раза в неделю. На территориях они бывают в соответствии с графиком.
То есть может быть так, чтобы в какой-нибудь день кто-то вошел в пещеру, но никто из работников ГНКО об этом узнал?
Нет, это невозможно, потому что там обязательно остались бы следы.
Смбат Давтян сообщил о пропаже через некоторое время после произошедшего, и возможно, что в момент посещения сотрудником ГНКО следов там не было.
Не могу сказать. Я хочу понять, если что-то произошло намного раньше, почему Смбат Давтян сообщил об этом с опозданием?
А я хочу знать, если произошел такой случай, почему ГНКО не знала об этом?
Еще раз говорю, мы пошли по следам этого сигнала и выяснили, что тогда там не было следов.
То есть если бы не было сигнала, об этом случае никто бы не узнал?
Я понимаю, что вы хотите сказать. То есть если бы такого сигнала не было, мы бы не побывали в Медвежьей пещере. Это абсолютно не так. Наши хранители регулярно бывают на территориях пещер, и исключено, чтобы наши работники не побывали в Медвежьей пещере без получения сигнала. И если бы мы обнаружили правонарушение, то обязательно обратились бы в полицию.
Если есть факт – фотография, свидетельствующая об отсутствии геликтита, разве это не является правонарушением?
Мне одно непонятно: вы разговаривали с господином Давтяном?
Да.
Вы спросили г-на Давтяна: если это было обнаружено год назад, почему он именно тогда не обратился в правоохранительные органы?