ՀԴՄ. թանկից էժանը կա և տրվում է վարձով
«Էվի Ունիվերսալ» ՍՊԸ-ն ձեռք է բերել նոր սերնդի 10 ՀԴՄ և վարձակալությամբ տալիս է այն հարկատուներին, ովքեր սարքը դեռ չեն գնել «ՀԴՄ-ների ներդրման գրասենյակ» ՊՈԱԿ-ից:
«Միտքը կնոջս մոտ առաջացել է հարկայինի չինովնիկների ելույթներից, երբ նրանք հայտարարեցին, որ ՀԴՄ-ն ձեռք բերողի սեփականությունն է, կուզի` կվաճառի, կուզի` վարձով կտա»,- ասաց Տիգրան Մարտիրոսյանը, ով պատասխանեց ընկերության պաշտոնական կայքում գրանցված բջջային հեռախոսահամարին: ՍՊԸ-ի տնօրենն ու հիմնադիրը Տիգրան Մարտիրոսյանի կինն է` Նարինե Տոնոյանը: ՀԴՄ-ները վարձակալությամբ տալու բիզնեսը ամուսինների համատեղ ձեռնարկն է:
Ընկերության հիմնական հաճախորդները միջին հարկատուներն են, ովքեր ՀԴՄ-ների վերաբերյալ կառավարության վերջին որոշման համաձայն` պետք է սարքը ՊՈԱԿ-ից ձեռք բերեն 280 հազար դրամով: Վարձակալության պայմաններից մեկով` 3 ամիս 100 հազար դրամով վարձակալության տալուց հետո ընկերությունը վաճառում է ՀԴՄ-ն հազար դրամով: Ստացվում է՝ միջին հարկատուն, ով ՊՈԱԿ-ից կարող է գնել ՀԴՄ-ն 280 հազար դրամով, երբեմն ծախսում է ավելին` 300 հազար դրամ, միայն թե մաս-մաս վճարի: «Իր համար ավելի նպատակահարմար է ամեն ամիս տալ 100 հազար դրամ, քան միանգամից, քանի որ չունի: Քանի որ ես էլ փոքր հարկատու եմ և ՀԴՄ-ի համար վճարել եմ 150 հազար դրամ, գումար եմ աշխատում վարձակալության գումարից»,- ասաց Տ. Մարտիրոսյանը:
Ընկերության հաճախորդներից են նաև կարճաժամկետ կամ սեզոնային բիզնես անողները: «Օրինակ` մի ընկերություն կա, որ տոն օրերին Հյուսիսային պողոտայում ցուցահանադես վաճառք է անելու 15 օրով, հիմա ինքը ի՞նչ պիտի աներ, ինքն էլ խոշոր ընկերություն է: Պիտի 370 հազար դրամ տար, առներ էդ ՀԴՄ-ն, որ տասնհինգ օրվա համար ի վիճակի լիներ ՀԴՄ կտրոն տրամադրե՞ր: Ավելի լավ չէ՞, որ ինքը վարձակալի»,- ասում է Տ. Մարտիրոսյանը:
Ընկերությունը մինչև հիմա որևէ խնդիր չի ունեցել ՊԵԿ-ի՝ ՀԴՄ-ների վաճառքով զբաղվող ՊՈԱԿ-ի հետ: «Օրենքով չարգելված գործունեություն է: Նաև հարկային դաշտից չենք խուսափում: Լրիվ օրինական է»,- նշեց Տ. Մարտիրոսյանը: Ավելին, «Էվի Ունիվերսալ»-ը, հնարավոր է, մեծացնի վարձակալությամբ տրվող ՀԴՄ-ների քանակը: «Ներդրման հարց է, դե ամեն դեպքում ՀԴՄ-ն թանկ է: Մեկ հատը 150 հազար դրամ է, էս պահին ես օգնել եմ կնոջս որոշ չափով, տասը հատ մենք ձեռք բերել ենք: Բայց հնարավոր է, որ շատացնենք, եթե մենք շուկայից արձագանք ունենանք»,- ասաց Տ. Մարտիրոսյանը:
Այս ընկերությունը գործում է բացահայտ՝ յուրաքանչյուր ՀԴՄ-ի վարձակալության գումարից 10 տոկոս շրջանառության հարկ վճարելով: Այսինքն՝ ՊԵԿ-ն ու նրա ենթակայությամբ գործող ՊՈԱԿ-ը գիտեն, որ փոքր հարկատուն այդ ՀԴՄ-ները ձեռք է բերում` վարձակալության տալու նպատակով: Պետական եկամուտների կոմիտեն, փաստորեն, կարող է ցանկացած թվով ՀԴՄ վաճառել 150 հազար դրամով: Սակայն, միևնույն ժամանակ, ամրապնդում է իր բիզնեսը՝ ՀԴՄ-ները միջին և խոշոր հարկատուներին վաճառելով թանկ՝ համապատասխանաբար 280 հազար և 369,600 դրամով, և ստիպելով նրանց դիմել վարձակալության տարբերակին:

Ноу-хау: ККА в аренду
ООО “Эви Универсал” приобрело 10 контрольно-кассовых аппаратов нового поколения и сдает их в аренду тем налогоплательщикам, которые пока не приобрели аппарат в государственной некоммерческой организации “Офис внедрения ККА”.
“Идея возникла у моей жены после выступлений налоговых чиновников, которые заявили, что контрольно-кассовый аппарат является собственностью того, кто его приобретает, поэтому данное лицо может продать его или сдать в аренду”,- рассказал Тигран Мартиросян, ответивший на звонок с мобильного, который был зафиксирован на официальном сайте его компании. Директором и учредителем ООО является жена Тиграна Мартиросяна Нарине Тоноян. Бизнес по сдаче в аренду контрольно-кассовых аппаратов – совместное начинание супругов.
Основными клиентами компании являются средние налогоплательщики, которые, согласно последнему решению правительство о ККА, должны приобрести эти аппараты в ГНКО за 280 тысяч драмов. Одно из условий аренды состоит в следующем: после сдачи в трехмесячную аренду за 100 тысяч драмов в месяц компания продает ККА за тысячу драмов. Получается, что средний налогоплательщик, который может купить аппарат у ГНКО за 280 тысяч драмов, предпочитает заплатить чуть дороже – 300 тысяч, но погасить эту сумму по частям, так как платить сразу не в состоянии. “Я сам являюсь малым налогоплательщиком, поэтому заплатил за ККА 150 тысяч драмов и сейчас зарабатываю деньги на аренде аппаратов”,- сказал Т.Мартиросян.
У компании до сих пор не было никаких проблем с принадлежащей Комитету госдоходов ГНКО, которая и занимается продажей контрольно-кассовых аппаратов. “Эта деятельность не запрещена законом. Мы не уклоняемся от налогов, все законно”,- отметил наш собеседник. Более того, “Эви Универсал”, возможно, увеличит количество сдаваемых в аренду ККА. “Проблема связана с инвестициями. В любом случае ККА стоит дорого – 150 тысяч драмов. Сейчас я помог жене приобрести десять штук. Но если рынок отреагирует, то, возможно, мы увеличим их количество”,- сказал Тигран Мартиросян.
Компания работает открыто, 10 процентов суммы от аренды каждого ККА она платит как налог на прибыль. Комитет госдоходов фактически может продать за 150 тысяч драмов любое количество ККА. Вместе с тем КГД способствует укреплению бизнеса супругов, так как, продавая аппараты средним и крупным налогоплательщикам соответственно за 280 тысяч и 369,600 драмов, заставляет их прибегать к аренде ККА.