Երբ այցելեցի Բերձորում ապրող 11 երեխա ունեցող ընտանիքին
Բերձոր այցելության ժամանակ ասում էին, որ այստեղ բազմազավակ ընտանիքները շատ են: Նախ՝ նրանց համար առանձին տուն է կառուցվում, հետո էլ պետությունը գումար է հատկացնում: Թվարկված մի քանի բազմազավակ ընտանիքներից առաջինը Մարգարյաններն էին: Տեղացիները նրանց մասին խոսելիս ժպիտով ասում էին, որ ընտանիքի հայրը` Մուրադը, երեխաների համար հատկացված փողով անգամ մեքենա է գնել: Մուրադյանների ընտանիքը Բերձորում հայտնի է նաև նրանով, որ ամենաշատ երեխաներն ունեն` 6 տղա և 5 աղջիկ:
Երբ այցելեցինք Մուրադյաններին, տանը մայրն էր` Փառանձեմը, 5 աղջիկներն ու տղաներից մեկը: Միջանցքում դրված վառարանի մոտ երեխաները եւ՛ տաքանում էին եւ՛ իրար հետ զրուցում: Վառարանը փոքր չէր, բայց գրեթե չէր ջերմացնում: Երկու փոքր աղջիկները` Լիլիթն ու Մարիամը, բոբիկ վազվզում էին սառը հատակի վրա, ապա արագ վազելով հասնում էին հյուրասենյակ` ուսումնասիրելու հյուրերին, ժպտում ու իրար ականջի փսփսում: Փառանձեմն ասում է, որ լրագրողներ իրենց պարբերաբար այցելում են, որպես բազմազավակ ընտանիք՝ հետաքրքրվում իրենցով:
Փառանձեմը ցույց է տալիս տունը. սառը հյուրասենյակից անցնում ենք ավելի սառը ննջասենյակներ: Մեկը ամուսինների սենյակն է, մյուս երկու սենյակները նախատեսված են տղաների և աղջիկների համար: Անկողինները երեխաների թվից քիչ են, բայց մայրն ասում է, որ երեխաները տեղավորվում են: Այնուհետև ցույց է տալիս գաջած պատերից կախված նկարները` «երեխաների վերանորոգումը»:
«Իսկ փոքրերը որտե՞ղ են քնում», - հարցնում եմ:
«Դե, իրենք էլ` որտեղ պատահի», - պատասխանում է մայրը:
Այն հարցին, թե արդյոք քնելու համար չեն օգտագործում հյուրասենյակը, Փառանձեմը պատասխանում է. «Դե, չէ, սա հյուրասենյակ ա, քնելու համար չենք օգտագործում»:
Բոլոր աղջիկները ժպտալով հետևում են մոր զրույցին, ամաչելով պատասխանում հարցերին կամ միայն ժպտում` կարծես չհամարձակվելով միջամտել «մեծերի» խոսակցությանը: Ամենալուռը մեծ աղջիկն է` Լուսինեն, ով ամբողջ ընթացքում լուրջ դեմքով նստած է: Խոսակցության ընթացքում միայն մի պահ է ժպտում ու աչքերը փայլում են, երբ խոստովանում է, որ ցանկանում է երգչուհի դառնալ: Մյուս քույրերն էլ ժպտալով հաստատում են, որ ավագ քույրը լավ երգում է: Այդ ընթացքում երեխաները հերթով գնում-գալիս են հյուրասենյակ` հագնելով իրենց լավագույն շորերը. երևի մայրն էր ասել, քանի որ խնդրել էի լուսանկարել բազմանդամ ընտանիքը:
Այնուհետև տուն եկան մյուս երկու տղաները` Անդրանիկն ու Վահագնը, ովքեր գնացել էին տան մոտակայքից փայտ բերելու: Վահագնը այս տարի գնացել է առաջին դասարան, մայրն էլ հպարտությամբ ասում է, որ մաթեմատիկայից ուժեղ է: Հետո ավելացնում, որ ինքը միայն առաջին դասարանցիներին է օգնում դասերի հարցում, մյուսները միմյանց օգնում են, անգլերենի հարցով էլ բոլորը դիմում են Լուսինեին: Իսկ փոքրերին մանկապարտեզ չի ուղարկում. քանի որ չի աշխատում, ինքն է նրանց խնամում:
Այն հարցին, թե ինչպես է կարողանում պահել բազմանդամ ընտանիքը, Փառանձեմն ասում է, որ նպաստ է ստանում, նաև երկրորդ տղան է օգնում, ով երկու տեղում է աշխատում` դպրոցում և կոմունալ ծառայությունում: Ընտանիքի հայրը` Մուրադը, մոտ 3 ամիս առաջ մյուս տղայի հետ գնացել է Աբխազիա՝ արտագնա աշխատանքի: Այնտեղ մանդարին են հավաքում, բայց գործերից շատ գոհ չեն: Փառանձեմն ասում է, որ ամուսնու 45 հազար դրամ աշխատավարձը չէր բավականացնում: Այն հարցին, թե արդյոք ընտանիքը օգնություն չի ստանում, Փառանձեմը պատասխանում է, որ ստանում են, իրենց միշտ օգնում են, բայց հետո հավելում է, որ վերջերս «Էդքան էլ շատ չեն օգնում»:
Քաշաթաղի վարչակազմի աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Դավթյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ Մարգարյանների ընտանիքը պարբերաբար օգնություն է ստանում` հագուստ, սննդամթերք, օգնում է նաև «Ագապե» բարեգործական կազմակերպությունն ու «Գուրգեն Մելիքյան» Քաշաթաղի բազմազավակ ընտանիքների հիմնադրամը: 5 տարի առաջ էլ ընտանիքի համար հիմնադրամը կով է գնել, այնուհետև նրանց նաև պետական անասնավարկ է տրամադրվել:
Փառանձեմը քթի տակ անհասկանալի ձևով պատմում է, թե ինչու են կորցրել իրենց հատկացված կովը ու ասում, որ հիմա 3 ոչխար ունեն, պատրաստվում է կրկին անասնավարկ վերցնել, որպեսզի կով առնի` կաթնամթերք ունենան: Այդ ժամանակ պատուհանից բակում երևում են ոչխարները, որոնց շուրջը կային մի քանի հավեր:
«Այս հավերը ձերն են, թե հարևանինը», - հարցնում եմ:
«Հավերը մերն են, 5 հավ ունեմ», - ասում է Փառանձեմը:
Մարգարյանների այս տունը երկրորդն է, որ կառուցվել է նրանց համար 2009 թ.-ին` 10-րդ երեխայի ծնվելուց հետո: Իրենց տան հարևան սեփական տունը ևս իրենց համար է կառուցվել ավելի վաղ: Երկրորդ տունը ստանալուց հետո այս տունը փակել են, եթե ցանկացողներ են լինում, տալիս են վարձով: Առաջին տուն գրեթե չեն գնում, երկու տանն ապրելը ծախսատար է, հաստատվել են երկրորդ տանը: Փառանձեմը ցույց է տալիս տան հարակից հողատարածքը, որտեղ բանջարեղեն են մշակումն: Այն հարցին, թե արդյոք ինքն է մշակում, ասում է, որ ինքն էլ, բայց հիմնականում երեխաներն են օգնում. միայնակ չէր կարողանա: Միայն թե լավ կլիներ, որ առաջիկայում լուծվեր նաև ոռոգման ջրի խնդիրը:
Բերձորում ասում են, որ Մուրադի երեխաները խելոք, աշխատող երեխաներ են, ամբողջ ամառ աշխատում են, հատապտուղներ են հավաքում, որ վաճառեն, այդպիսով փորձում են ծնողներին օգնել:
Փառանձեմն ու Մուրադը Բերձորում են հաստատվել 1999 թ.-ից, երբ դեռ միայն 4 տղա ունեին: Այժմ նրանց մեծ տղան ամուսնացել և տեղափոխվել է Վայք:
Բազմազավակ ծնողները շուտով թոռնիկ կունենան, իսկ իրենց երեխաներից ամենափոքրը` Լիլիթը, երեք տարեկան է: Փառանձեմն ուրախ է, որ շատ երեխաներ ունի, ասում է` նրանք Աստծուց տված պարգևներ են:
«Աստված եթե տալիս է, չպիտի մեղք գործես, - ասում է Փառանձեմը: - Էրեխա ա, էլի: Աստված եթե տալիս ա, Աստված էլ պահում ա»:
Զրույցի ընթացքում փոքր աղջիկները` Մարիամն ու Լիլիթը իրար գրկում էին, միմյանց ականջի փսփսում ու ծիծաղում, իրենցից ավագները` Վարդուհին ու Արմանուշը, իրար կողքի նստած հետևում էին փոքրերի խաղերին, ժպտում:
Հետաքրքիր էր իմանալ` արդյոք լավ է, որ ընտանիքում այդքան շատ են: Ավագ աղջիկները չեն դժգոհում իրենց թվաքանակից, ասում` եսիմ, հետո ավելացնում, որ միշտ չէ, որ դա լավ է: Այնուհետև ժպտալով նշում են, թե իրենցից ով քանի երեխա կցանկանար ունենալ. 2, 3, առավելագույնը` 4:

A Visit to a Family in Artsakh with 11 Children
The Margaryan family is known in Berdzor (Lachin) for having the most number of children: 6 boys and 5 girls.
When Hetq staff visited the family, the children were gathered around the heater not only to stay warm, but also to converse with each other. It wasn't a small heater, but there was practically no heat emanating from it. Two of the smaller girls, Lilit and Mariam, were running around barefoot on the cold floor, then rushing to the living room to peek at the guests, smile, and whisper in each other's ears. Their mother, Parandzem, says journalists regularly visit the family, taking an interest in a family with so many children.
Parandzem gives a tour of the house, starting from the cold living room to the even colder bedrooms, one of which belongs to the couple, while the other two are divided between the boys and the girls. There are fewer beds than the number of children, but their mother says there's enough room on the beds for the kids. Asked where the youngest sleep, Parandzem answers, "Well, wherever." Asked whether the family doesn't use the living room for sleeping, Parandzem says, "Oh no, that's a living room. We don't use it for sleeping."
The girls follow the conversation between the adults, smiling, but embarrassed to answer questions by Hetq staff. The most serious among them is the oldest, Lusine, who sits the whole time with a serious look on her face. Only once does she smile and her eyes light up — when she confesses that she wants to be a singer. The other sisters, smiling, confirm that Lusine sings very well.
Later, two of the boys, Andranik and Vahagn, who had gone to collect wood from the surrounding area, come home. Vahagn is in first grade this year, and his mother says proudly that he's good in math. She adds that he helps only the first graders with their homework; the others help each other. For help with their English homework, all go to Lusine. The youngest don't go to kindergarten, since Parandzem doesn't work and is able to stay home with the children.
Asked how she's able to keep such a large family, Parandzem says she gets benefits, and her second son helps with his two jobs, working at school and the utility service. The children's father, Murad, about 3 months ago went with their other son to Abkhazia for work. They collect mandarins, but they're not too happy with the work. Parandzem says they weren't able to make ends meet with her husband's 45,000 AMD (about $110 USD) monthly salary. Asked whether the family receives any assistance, Parandzem answers in the affirmative, saying they always receive help, but adds that recently "they haven received as much help."
Speaking to Hetq, David Davtyan, chief of staff of Kashatagh's provincial administration, confirmed that the Margaryans regularly get assistance such as clothing and food, as well as assistance from Agape charitable organization and the Gurgen Melikyan Foundation for families with many children. Five years ago, the foundation bought a cow for the family; the family also later received a loan from the state to purchase livestock.
Parandzem, oddly however, describes how they lost the cow, saying they now have 3 sheep and are preparing to get another loan to buy a cow, so they can have dairy products. The sheep could be seen through the window. They were surrounded by a few chickens. Asked if the chickens belong to them, Parandzem says, "The chickens are ours. I have 5 chickens."
This is the second house that was built for the Margaryan family. It was built in 2009, after the birth of the 10th child. The neighboring house that belongs to them was also built for them, but earlier. After getting the second house, they moved out of the first house, which they rent out when they get requests. They practically don't go to the first house, saying it's expensive to live in two homes. Parandzem points to the land adjacent to the house, where there are vegetable plots. Asked if she cultivates the vegetable garden, she says yes, but mainly the children do it. It would be good, she says, if the irrigation water problem was solved.
Berdzor residents say the Margaryan children are smart, working kids: they work the entire summer, gathering berries to sell, to help their parents.
Parandzem and Murad moved to Berdzor in 1999 when they had only 4 children. Now their eldest son is married and moved to Vayk. They will soon have a grandchild, while their youngest, Lilit, is only 3 years old. Parandzem is happy that she has so many children — they are gifts from God, she says.