«Գայլի երախը» եւ «նապաստակի շրթունքը» բուժելի են
Քիմքի կամ վերին շրթունքի բնածին ճեղքվածքները կամ, ժողովրդական լեզվով ասած, «գայլի երախն» ու «նապաստակի շրթունքը» դեռ միջնադարում հայտնի պաթոլոգիաներ էին։
Նման արատ ունեցող մարդկանցից փախչում էին, ինչպես բորոտներից, նրանց նույնիսկ համարում էին կենդանիներ։ Քիմքի ճեղքվածքի վերացման առաջին վիրահատությունն արվել է երկու դար առաջ ֆրանսիացի ատամնաբույժի կողմից։ Ժամանակակից բժշկության տրամադրության տակ կան դիմածնոտային այս արատն ուղղելու մի քանի միջոցներ։
Հայաստանում նման վիրահատությունները հաջողությամբ արվում են Երրորդ կլինիկական հիվանդանոցում Երեւանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի դիմածնոտային ամբիոնի վարիչ եւԵրրորդ կլինիկական հիվանդանոցի դիմածնոտային կլինիկայի ղեկավար, բժշկական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Գագիկ Քոչարյանի կողմից։ Թեպետ նման վիրահատություններ անում են Երեւանի մի քանի այլ հիվանդանոցներում եւս, բայց Երրորդ կլինիկականը միակն է, որտեղ խորությամբ զբաղվում են հենց այս խնդրով։
Ըստ վիճակագրության՝ աշխարհում յուրաքանչյուր հազար երեխայից մեկը ծնվում է այս արատով։ «Հայաստանում,- ասում է բժիշկ Քոչարյանը,- վիճակագրությունը տարեկան 40-50 երեխա է»։
«Գայլի երախ» առաջանում է բերանի խոռոչի ոսկրային քիմքը ձեւավորող ոսկորների եւ գանգոսկրի՝ այսպես կոչված խոփոսկրի սերտաճման պրոցեսը կանգ առնելու դեպքում։ Արդյունքում քիմքի վրա առաջանում է ճեղքվածք։ Փափուկ հյուսվածքները նույնպես հեռանում են՝ երբեմն դիպչելով նաեւ շրթունքին։ Ճեղքված շրթունքն անվանում են նապաստակի, որովհետեւ ճագարների եւ նապաստակների վերին շրթունքը ճեղքված է երկու մասի։ Քիմքի եւ վերին շրթունքի արատը հանդես է գալիս ինչպես առանձին, այնպես էլ ծնոտի այլ պաթոլոգիաների հետ համակցված։
Այս անոմալիան դեռեւս մինչեւ վերջ ուսումնասիրված չէ։ Հետաքրքիր է, որ այն հանդիպում է ոչ միայն մարդու, այլեւ շների մոտ։ Նման արատով ծնված քոթոթները շնչահեղձ են լինում կաթ ուտելիս, կաթը մասամբ դուրս է ծորում քթանցքներից, եւ նրանք, սովորաբար, սատկում են մինչեւ հինգ օրական։
«Հիվանդության պատճառը մեծամասամբ գենետիկական է»,- ասում է պարոն Քոչարյանը։ Սակայն կան նաեւ ձեռքբերովի գործոններ, ինչպիսիք են մոր՝ ծանր գրիպով հիվանդանալը հղիության առաջին երկու-երեք ամիսների ընթացքում, երբ ձեւավորվում է դիմածնոտային հատվածը, տրավման, քիմիական արդյունաբերությունում աշխատանքը, հիվանդությանը նաեւ ինչ-որ չափով նպաստում է մոր կողմից ծխախոտի եւ ալկոհոլային խմիչքի օգտագործումը հղիության ընթացքում։
Բժիշկ Քոչարյանը հավաստիացնում է, որ մտավոր տեսանկյունից հիվանդությունը չի ազդում երեխայի զարգացման վրա։ Իսկ ֆիզիկապես երեխան կարող է հետ մնալ իր հասակակիցներից զարգացման տեմպերով։ Ծննդաբերության ժամանակ նման երեխայի մոտ կարող են բարդություններ առաջանալ պտղամերձ հեղուկի՝ նրա շնչուղիներ թափանցելու պատճառով։ Նորածինը դժվար է շնչում, նա չի կարողանում ծծել, եւ այդ պատճառով հետ է մնում քաշի մեջ։ Նման արատով երեխաները մնացած երեխաներից ավելի հակված են հիվանդանալու։ Նրանք ունենում են դիմածնոտային կմախքի, ատամնաշարի, լսողության հետ կապված խնդիրներ։
Դիմածնոտային այս թերությունը լիովին վերացվում է վիրահատության միջոցով։ Որոշ դեպքերում պահանջվում է կրկնակի կամ նույնիսկ մի քանի վիրահատություններ։ Երբեմն մնում է փոքր սպի, որը հետագայում շտկվում է պլաստիկ վիրահատությամբ։
Վերին շրթունքի վիրահատությունը կոչվում է հեյլոպլաստիկա եւ արվում է, երբ երեխան կշռում է վեց կգ, այսինքն` երեք-չորս ամսական հասակում։ Քիմքի շտկումը կոչվում է ուրանոպլաստիկա եւ արվում է երկու տարեկանից սկսած։ Իհարկե, երկու վիրահատություններն էլ որքան շուտ արվեն, այնքան հեշտ կլինի թե’ բժշկի, թե’ հիվանդի համար«Այս վիրահատությունները դասվում են բարդ վիրահատությունների շարքին,- ասում է բժիշկ Քոչարյանը։- Սակայն, շնորհիվ նրա, որ արդեն տասնհինգ տարի նպատակաուղղված զբաղվում ենք հենց այս խնդրով՝ հիմնվելով խորհրդային դպրոցի վրա ու ուսումնասիրելով եվրոպական եւ ամերիկյան դպրոցները, մեզ մոտ պրակտիկորեն բարդություններ չեն առաջանում՝ տարեկան ունենալով 40-50 վիրահատություն։
1997 թվականից մենք աշխատում ենք եվրոպական կատարելագործված մեթոդիկայով։ Եթե առաջ` Խորհրդային Միության ժամանակներում, վիրահատությունը տեւում էր չորս ժամ, իսկ վերականգնողական փուլը` մոտ երկու շաբաթ, ապա այժմ մենք այն անում ենք մոտ երկու ժամում, իսկ վերականգնողական փուլը տեւում է վեց օր։ Մենք համագործակցում ենք ամերիկյան եւ եվրոպական հիվանդանոցների հետ, եւ առանց կեղծ համեստության կնկատեմ, որ իրենք շատ բան ունեն մեզանից սովորելու»։
«Ե’վ նախքան վիրահատությունը, ե’վ վիրահատությունից հետո երեխան գտնվում է դիսպանսերային հսկողության տակ,- պատմում է պարոն Քոչարյանը։- Բուժման գործընթացը չի ավարտվում միայն վիրահատությամբ։ Մեզ հետ աշխատում են մանկաբույժեր, հոգեբաններ, օրթոդոնտներ, լոգոպեդներ եւ այլ մասնագետներ։ Այսինքն՝ դա մի համալիր է, որը երեխան անպայման պետք է լիովին ստանա»։
«Եվրոպայում նման վիրահատությունն արժե միջինում տասնհինգ հազար եվրո»,- ասում է բժիշկը։ Հայաստանում, ինչպես մնացած բժշկական միջամտությունները, այս վիրահատությունը նույնպես երեխաների համար կատարվում է պետական պատվերի շրջանակներում։ Անհրաժեշտ սարքավորմամբ հիվանդանոցն ապահովված է։ Ամենամեծ խնդիրը կարանյութն է։ Մեկ վիրահատության համար անհրաժեշտ մեկ տուփ կարանյութն արժե 136 եվրո։
Ըստ բժշկի՝ պետությունն ի վիճակի չէ ողջ կարանյութն ապահովելու։ Բացի այդ, նման արատով երեխաների մեջ շատ են սոցիալապես անապահով ընտանիքների երեխաներ։
Վիրահատությունը, ճիշտ է, կատարվում է անվճար, բայց վիրահատությունից հետո այդ երեխաներին պետք է լիարժեք սնունդ, հատուկ խնամք։ Այդ դեպքերում օգնում են հայ եւ արտերկրյա բարերարները եւ հովանավորները, ովքեր հոգում են նման ծախսերը։ Դրանք են՝ «Հայ օգնության ֆոնդը» եւ «Վորլդ Վիժըն» կազմակերպությունը, բարերարներ Ջեկ Մազմանյանը, Լեւոն Թորոսը եւ ուրիշներ:
Չնայած այս ամենին՝ ցավոք սրտի, շատ են դեպքեր, երբ ծնողները հրաժարվում են նման արատով երեխաներից՝ նրանց հանձնելով թերզարգացած երեխաների համար մանկատներ։ Ծնողները համոզված են, որ եւ’ իրենք, եւ’ իրենց երեխան հետագայում կբախվեն սոցիալ-կենցաղային եւ հոգեբանական բազում խնդիրների։ Նման արատով ծնված երեխաները համարվում են հաշմանդամ եւ պետք է հաշվառված լինեն սոցիալական ապահովման մարմիններում, ստանան հաշմանդամության թոշակ։
Բժիշկ Քոչարյանն ասում է, որ նման ծնողների հետ ունենում է երկար զրույցներ, բացատրում է, որ արատը կարելի է վերացնել վիրահատության շնորհիվ, որ նման երեխան մտավոր թերզարգացած չէ, եւ հաշմանդամության հաշվառումից էլ նրան կհանեն վերականգնողական գործընթացն անցնելուց հետո։
Մի քանի անգամ իրեն հաջողվել է համոզել ծնողներին։ Հիվանդանոցը համագործակցում է մանկատների հետ, եւ արդեն մանկատուն հանձնած երեխային եւս վիրահատում են։ Եղել են դեպքեր, երբ վիրահատությունից հետո ծնողները երեխային հետ են վերցրել մանկատնից։ Սակայն ավելի հաճախ են դեպքերը, երբ այդ երեխաներին որդեգրում են հիմնականում արտերկրյա քաղաքացիներ եւ տանում Հայաստանից։

Cleft Lip and Palate Deformities are Treatable
Congenital deformities of the palate or upper lip, known colloquially as ‘wolf’s mouth or hare’s lip, are pathologies known as far back as the middle ages.
People would run from individuals having these deformities as they fled from lepers. In fact people suffering from clefts were often regarded as animals back then. French dentists were the first to surgically treat cleft palates some two centuries ago. Modern medicine now offers several avenues of treatment for this maxillo-facial disorder.
In Armenia, successful surgeries for these conditions are carried out at the Third Clinical Hospital under the skilled hands Associate Professor Gagik Kocharyan, Candidate of Medical Sciences, Head of the Chair of the Maxillo-facial Surgery Department at the Mkhitar Heratsi State Medical University of Yerevan and Chief of the Children’s Maxillo-facial Clinic at the University Hospital No. 3. While similar surgeries are performed at other Yerevan hospitals, it’s only Clinical Hospital No. 3 that really specializes in such treatment procedures.
Statistics show that globally one in a thousand children are born with this disorder. According to Doctor Kocharyan 40-50 children are born with the disorder annually in Armenia.
Mr. Kocharyan states that, “The cause of the medical anomaly is mostly genetical in nature. However, developmental/environmental factors may also play a role such as a mother suffering from a serious flu during the first 2-3 months of pregnancy when then baby’s craniofacial features are formed, a pregnant mother who is subject to physical trauma or who works in an industrial environment where chemicals are used. Risk factors also include drinking large amounts of alcohol or smoking during pregnancy.
Dr. Kocharyan points out that the condition does not affect the mental development of a child with the disorder. The condition may prevent the child from physically developing at the same rates as children of like age. Children with the disorder are more prone to fall sick than their peers. These children face problems related to the facial skeleton, hearing and the teeth.
This maxillo-facial disorder can be completely treated and removed through surgical techniques. Often times several surgeries are necessary for a complete removal of the condition. Sometimes a small scar remains that can later be corrected by plastic surgery.
Dr. Kocharyan states that, “Such surgeries are considered to be complex in nature. However, we are able to perform 40-50 such procedures a year without any practical complications since we have fifteen years of experience under our belt; experience based on the Soviet school and by studying the latest in European and American innovations. Starting in 1997 we have been using procedures perfected in Europe. During the Soviet era such surgeries lasted some four hours and recovery time was around two weeks. Today, such operations are performed in two hours with only six days of recovery time required. We collaborate with hospitals in the United States and Europe and, if I may modestly say, they have something to learn from us as well.”
“Both before and after surgery the child remains under the watchful eyes of the medical team, Dr. Kocharyan states. The treatment doesn’t end with surgery. There’s an entire team that works with us comprised of pediatricians, psychologists, orthodontists, speech therapists and other specialists. It’s a complete system of care that the child needs to receive.”
The doctor states, “The average cost tag for such surgery in Europe is about fifteen thousand Euros. In Armenia, this procedure as with other medical surgeries performed on children is performed at the expense of the government. The hospital is fully equipped to perform such procedures. The biggest problem the hospital faces is obtaining an adequate supply of surgical stitching. The stitching needed for one of these operations costs about 136 Euros.”
According to the doctor the government doesn’t have the resources to insure an adequate supply of medical stitching. In addition, many of the children afflicted with this condition come from needy families. It’s true that the surgery is performed at no cost to the patient’s family but child needs special care and adequate nutrition afterwards. In these cases both Armenian and foreign charitable agencies and sponsors assist to cover such expenses. These organizations include the
Fund for Armenian Relief, World Vision International and the benefactors Jack Mazmanian, Levon Toros and others.
Unfortunately, despite all this work, many times parents of these kids prefer to hand them over to institutions that deal with developmentally challenged children.
Dr. Kocharyan says that he sits down with these parents and explains at length that such deformities can be corrected by surgery and that the mental development of these kids isn’t negatively affected and that they will be taken of the disabled list after undergoing rehabilitation. The doctor was able to sway the parents on one occasion. The hospital collaborates with various children’s homes and he has performed surgery on kids already sent to such institutions. There have been cases when the parents have removed their child from such homes after surgery. Sadly, these cases are the exception. More often, such children are adopted by foreign citizens and are relocated overseas.