«Անօթևանները մուրացիկ չեն»
«Հանս Քրիստիան Կոֆոեդ» հայ-դանիական բարեգործական հիմնադրամը 2001 թվականից գործում է Հայաստանում: Զբաղվում է սոցիալապես անպահով, անվճարունակ 20-ից բարձր տարիք ունեցող անձնաց կարճաժամկետ մասնագիտական ուսուցումներ իրականացնելով, այդ թվում` խոհարարություն, վարսահարդարում, մատնահարդարում, դիմահարդարում, կավագործություն և այլն:
2004 թվականից հիմնադրամը փողոցներում հայտնաբերում է անօթևաններին, թաք թեյ, սուրճ, քաղցրավենիք, տաք հագուստ բաժանում, որպեսզի ձմռան ամիսներին մարդիկ չցրտահարվեն: 2011-ից անօթևաններին նաև կացարան է տրամադրում:
Թեմայի շուրջ զրուցել ենք «Հանս Քրիստիան Կոֆոեդ» հայ-դանիական բարեգործական հիմնադրամի տնօրերն Շավարշ Խաչատրյանի հետ:
Պրն Խաչատրյան, ինչո՞ւ որոշվեց Հաղթանակի անօթևանների կացարանը միացնել ձեր հիմնադրամին:
Երևանում անօթևանների թիվը օրեցoր շատանում էր` սոցիալական խնդիրներից ելնելով, Հայաստանի Հանրապետության վիճակից, և մարդիկ փողոցներում շատ էին հայտնվում: Նման պայմաններում 2011 թվականին քաղաքապետի հանձնարարությամբ և անմիջական մասնակցությամբ ու համաֆինանսավորմամբ դեկտեմբերի 22-ից սկսեցինք պահել անօթևաններ: Ի տարբերություն Հաղթանակ գյուղի, որտեղ անօթևաններին պահում էին երկու ամիս և թողնում էին դուրս, և անօթևանը մնում էր նորից անօթևան, դանիական մոդելի հիման վրա մենք պահում ենք մարդուն, լուծում ենք նրա խնդիրը: Անօթևանը գալիս է մեզ մոտ, մենք նրան ախտահանում ենք, շորերն այրում, նոր հագուստ տրամադրում: Եթե չունի անձնագիր, լուծում ենք անձնագրի հարցը, հետո աշխատում ենք լուծել հետագա գործունեության հարցը. առաջին հերթին` գտնել հարազատներին, պարզել, թե ինչ պատճառներով է նա դարձել անօթևան, հաշտեցնել հարազատների հետ: Եթե չի հաջողվում, մարդուն տալ մասնագիտական կողմնորոշում, տեղավորել աշխատանքի, որ մարդն անցնի ինքնուրույն կյանքի, ինտեգրվի հասարակություն և մոռանա իր դժվար օրերը: Մեր խնդիրը դա էր, և մեզ հաջողվեց դա:
2011-ի դեկտեմբերի 22-ից 7 օրվա ընթացքում մենք հավաքագրեցինք մոտ 40 մարդ: Մինչև Հաղթանակ գյուղի անօթևանների հետ միացումը Երևանի փողոցներից հավաքագրել ենք 230 անօթևան, որից 37 հոգու հաշտեցրել ենք ընտանիքի հետ, 30-ն անցել է ինքնուրույն կյանքի, 4 զույգ է ձևավորվել, 8-ին տեղավորել ենք ծերանոց: Լուծել ենք բազմաթիվ մարդկանց անձնագրերի, հաշմանդամության հարցերը, ուղարկել ենք բժշկական սպասարկման: «Սպասիր ինձ» հաղորդաշարի միջոցով գտել ենք հարազատներին և ուղարկել ենք ՌԴ, Ուկրաինա: Մեր կատարած աշխատանքն այնքան արդյունավետ ու թափանցիկ էր, որ դա նկատեց ՀՀ կառավարությունը, սոցապնախարարությունը: Չորրորդ գյուղը 60 հոգի էր պահում, փակեցին, միացրեցին մեզ` ելնելով նրանից, որ մենք ավելի արդյունավետ ենք աշխատում, լուծում ենք մարդկանց հարցերը:
48 անօթևան մենք ունեինք, 43 էլ եկան Հաղթանակ գյուղից: Հաջորդ օրը հիվանդանոցից 7 հոգի բերեցին, 98 հոգի եղան, մոտ 3-ն էլ մեր հին բնակիչներից եկան, պահեցինք, մենք 100 տեղ ունենք և մեզ ֆինանսավորելու են 100 հոգու համար:
Ինչպե՞ս եք ֆինանսավորվելու:
Հիմա` հունվարի 1-ից, պետությունն է մեզ աջակցելու և ֆինանսավորելու: Պետությունը մեր առջև դրել է հարց, որ մարդկանց մենք պետք է պահենք 3 ամիս: Այն ժամանակ մարդիկ սնվում էին օրը 3 անգամ, հիմա պիտի սնվեն 2 անգամ` առավոտյան և երեկոյան: Այսինքն` մարդը պետք է սնվի, գնա աշխատանք փնտրելու կամ մենք օգնենք նրան աշխատանք գտնել: Բայց աշխատանքը թափած չէ, իրենք էլ պետք է շահագրգռված լինեն, որ գտնեն: 56 մլն դրամ ՀՀ պետբյուջեից պիտի ֆինանսավորվենք, 8 մլն դրամի օգնություն էլ դանիական կազմակերպությունն է տրամադրելու: Երբ աշխատում էինք քաղաքապետարանի հետ և 40 հոգի էինք պահում, մեզ ամսական 2.5 մլն դրամ էին տալիս: Յուրաքանչյուրի սնունդը 1335 դրամ էր, բայց հիմա պետությունը կրճատեց և դարձրեց 760 դրամ: Բայց դա էլ է սխալ, քանի որ ունենք անկողնային հիվանդներ, հաշմանդամներ, որոնք չեն գնալու աշխատելու, ուրեմն ինչպես պետք է սնվեն: Մինչև հաշմանդամին տեղավորենք Գյումրի, փաստաթղթերը դասավորենք, խումբը տան, 2-3 ամիս կանցնի, էդ մարդը պիտի սոված մնա՞: Նման մարդկանց համար գոնե պիտի գումար նախատեսեն:
Հայտնի՞ է, թե Երևանում քանի անօթևան կա:
Երևանում մոտ 1000 անօթևան կա, մենք տեղերը գիտենք, բայց հնարավորություն ունենք միայն 100-ին պահելու: Կան նաև անօթևաններ, որոնք չեն ուզում գալ, որովհետև իրենց այդ կյանքը ձեռնտու է: Այսինքն` չունեն հսկողություն, ինչպես ուզում են ապրում են, խմիչք են օգտագործում, նաև ցրտահարվում են: Ունենք մոտ 10 հոգի, որոնք ցրտահարությունից անդամահատվել են: Դա պետության համար ավելի ծանր խնդիր է: Ավելի լավ է պետությունը մի քիչ ավելի շատ գումար ծախսի, նման հարցերը լուծի պետական մակարդակով, ֆինանսավորի, որ ավելի շատ մարդկանց պահենք կացարաններում, որովհետև նման խնդիրների դեպքում պետությունն ավելի շատ վնասներ է կրելու: Տեսեք` մարդը ցրտահարվում է, բժիշկները գումար են ծախսում, ոտքը անդամահատում են, նյութեր են ծախսում, հետո այդ մարդուն պետք է պրոթեզավորեն, տան հաշմանդամության կարգ և թոշակ և այլն:
Ձեր փորձն ի՞նչ է ցույց տալիս, անօթևան դառնալու հիմնական պատճառը ո՞րն է:
Մեր ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ մարդիկ անօթևան են դառնում հիմնականում սոցիալական վիճակից. աշխատանք չունեն, տներ են վաճառել, մնացել են փողոցում, ոմանց հարազատներն են դուրս հանել:
Լրագրողների մոտ թյուր կարծիք է ձևավորվել, որ անօթևանները նաև մուրացկաններ են: Լրիվ տարբեր են: Անօթևանները մուրացիկ չեն: Մուրացկանություն անում են հիմնականում այն մարդիկ, որոնք սոցիալապես անապահով են, ունեն ընտանիք, այսինքն` իրենց դրդում են` հարսը, տղան, ամուսինը, որ գնա մուրացկանություն արա, փող բեր: Կան մարդիկ, որոնք պլաստմասսայե շշեր են հավաքում, որ տանեն հանձնեն: Մարդիկ կան, որ մետաղ են հավաքում, որ տանեն հանձնեն: Նրանք տուն ունեն, սոցիալապես անապահով են և ապրուստի միջոց են փնտրում:
Ձեր կացարանում միայն Երևանի՞ անօթևաններն են, թե՞ մարզերից էլ կան:
Մարզերից էլ կան, բայց այս ծրագիրը պետք է լինի միայն Երևան քաղաքի համար: Երեկ ինձ զանգահարել էին Արմավիրի մարզի Լեռնագոգ գյուղից, ասում էին` մեկին տեղավորեք: Բա ի՞նչ է անում Արմավիրի մարզպետարանը, պետական բյուջեից բավականին մեծ գումարներ է ստանում, ունի սոցիալական վարչություն, այդ վարչությունն ունի 30-40 աշխատող, ի՞նչ են անում նրանք: Եթե մենք սկսենք գյուղերից ընդունել, մարդիկ կթողնեն գյուղերը, կգան Երևան: Արդարադատության նախարարության շենքը որ այրվել էր, 12 հոգի մարդ էինք հավաքագրել այնտեղից, բայց պարզվեց, որ բոլորը մարզերից էին: Գրություններ գրեցինք համապատասխան տեղեր և նրանց հետ ուղարկեցինք մարզեր, և ես նրանց այլևս չեմ տեսել փողոցում:
Անհրաժեշտություն կա՞, որ նման կենտրոններ լինեն նաև մարզերում:
Համաձայն եմ, որ կա անհրաժեշտություն, և մենք ինքներս էլ էինք աշխատում, որ նման կենտրոն լինի նաև մարզերում, օրինակ` Գյումրիում և Սյունիքում: Ամեն մի մարզում չի կարելի բացել, պետությունը չունի այդպիսի միջոցներ: Պետք է նպատակային լինի:

“Бездомные не попрошайки”
Армяно-датский благотворительный фонд “Ганс-Христиан Кофоед” действует в Армении с 2001 года. Фонд занимается организацией краткосрочного специализированного обучения социально необеспеченных, неплатежеспособных лиц старше 20 лет. Речь идет о специальностях повара, парикмахера, маникюрши, визажиста, гончара и т.д.
С 2004 года фонд находит на улицах бездомных, раздает им горячий чай, кофе, сладости, теплую одежду, чтобы в зимние месяцы люди не замерзли. С 2011 г. бездомным предоставляется также приют.
Мы беседуем на эту тему с директором армяно-датского благотворительного фонда “Ганс-Христиан Кофоед” Шаваршем Хачатряном.
Г-н Хачатрян, почему было решено присоединить приют для бездомных в селе Ахтанак к вашему фонду?
Из-за социальных проблем число бездомных в Ереване увеличивается, с каждым днем все больше людей оказывается на улице. С учетом этого в 2011 г. по поручению и при непосредственном участии и софинансировании мэра с 22 декабря мы начали содержать людей, не имеющих жилья . В отличие от села Ахтанак, где бездомных содержат два месяца, после чего вновь отправляют на улицу, датская модель предусматривает, что мы должны оставлять людей у себя, решать их проблемы. Когда бездомный приходит к нам, мы проводим санобработку, сжигаем его старую одежду и предоставляем новую. Если у него нет паспорта, то мы решаем и этот вопрос, стараемся решить также другие вопросы – в первую очередь найти его родных, выяснить, по каким причинам он лишился дома, помирить его с родственниками. Если это не удается, то пытаемся дать ему специальность, устроить на работу, чтобы человек начал жить самостоятельно, интегрировался в общество. Именно такие задачи были поставлены перед нами, и нам удалось их решить. Начиная с 22 декабря 2011 г. мы в течение семи дней набрали около 40 человек. До присоединения к нашему фонду ахтанакского приюта для бездомных мы обнаружили 230 бездомных. 37 из них мы помирили с семьями, восемь человек устроили в дома престарелых. Для многих решили вопросы получения паспорта и инвалидности, отправили в медучреждения. Через передачу “Жди меня” нашли родственников некоторых бездомных и отправили их в Россию и Украину. Наша работа была настолько эффективной и прозрачной, что ее заметили в правительстве и в частности в Министерстве по социальным вопросам. В Четвертом селе содержалось 60 человек. Но приют там закрыли, и этих людей передали нашему фонду. У нас было 48 бездомных, из села Ахтанак к нам перевелись 43 человека. На следующий день из больницы доставили семь человек. Получилось в общей сложности 98 человек. Пришли еще трое наших бывших постояльцев. У нас 100 мест, на столько же человек рассчитано наше финансирование.
Как должен решаться вопрос финансирования?
С 1 января мы будем получать государственное финансирование. Государство поставило перед нами задачу содержать людей три месяца. Раньше они питались три раза в день, сейчас – два раза, утром и вечером. То есть человек должен получить питание и отправиться на поиски работы либо мы должны ему помочь трудоустроиться. Однако найти работу очень трудно. Из госбюджета нам выделят 56 млн драмов, еще 8 млн предоставит датская организация. Когда мы работали с мэрией и содержали 40 человек, нам ежемесячно выделяли на питание 2,5 млн драмов. Но сейчас государство сократило эту сумму. Однако это неправильно, так как у нас есть лежачие больные, инвалиды, которые не могут работать. Что делать этим людям – оставаться голодными?
Вам известно, сколько бездомных в Ереване?
В Ереване около 1000 бездомных. Мы знаем, где они находятся, но наши возможности позволяют нам содержать лишь 100 человек. Есть также бездомные которые не хотят идти к нам, потому что такая жизнь их устраивает. У нас есть 10 человек, которым в результате обморожения ампутировали конечности. Эти вопросы должно решать государство. Оно должно предоставлять финансирование, чтобы мы содержали как можно больше людей, поскольку в противном случае государству наносится значительный ущерб. Например, если у человека обморожение, то врачи используют материалы, ампутируют конечность, потом встают вопросы протезирования, инвалидности, пенсии и т.д.
О чем свидетельствует ваш опыт – в чем основная причина того, что люди становятся бездомными?
Наши изучения показали, что люди теряют жилье в основном из-за социального положения: оставшись без работы, они продавали дома, оказывались на улице, некоторых из дома выгоняли родные. У журналистов сформировалось ошибочное мнение, что бездомные - это попрошайки. На самом деле бездомные не попрошайки. Попрошайничеством занимаются главным образом социально необеспеченные люди, у которых есть семьи. Есть и такие, которые собирают пластмассовые бутылки, которые потом сдают. Некоторые собирают металлолом, который тоже сдают. У них есть дом, просто они социально не обеспечены и пытаются находить средства для существования.
В вашем приюте содержатся бездомные только из Еревана или также из областей?
Есть и из областей, однако эта программа предназначена только для Еревана. Вчера мне позвонили из села Лернагог Армавирской области и попросили устроить к нам одного человека. А чем занимается областная администрация, которая получает большие суммы из бюджета, имеет управление по социальным вопросам, где работают 30-40 человек? Если мы начнем принимать жителей областей, то все оставят места своего проживания и приедут в Ереван.
Есть необходимость создания подобных центров в областях?
Такая необходимость существует, и мы сами стремимся к тому, чтобы подобные центры действовали также в областях, скажем, в Гюмри или Сюнике. Однако эти заведения нельзя открывать во всех регионах, поскольку у государства нет соответствующих средств. Эти шаги должны носить целевой характер.