«Կուտակայինի» դասընթաց` 12 հազար դրամով. ՊԵԿ-ի նոր բիզնեսը
ՊԵԿ-ի ուսումնական կենտրոնը կազմակերպում է դասընթաց` «Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգ» թեմայով: Դասընթացին մասնակցելու համար «ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ ուսումնական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին պետք է վճարել 12 հազար դրամ:
«Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքն այժմ վիճարկվում է Սահմանդրական դատարանում: Վերջինս դեռ որոշում չի կայացրել, սակայն ՊԵԿ-ի ՊՈԱԿ-ը, ի դեմս կառավարության, արդեն որոշել է կենսաթոշակային նոր համակարգի իրազեկման վճարովի դասընթաց կազմակերպել:
ՊԵԿ-ի ուսումնական կենտրոնի «բուն գործառույթը», ինչպես մեզ հետ զրույցում նշեց ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Մհեր Սահակյանը, հարկային և մաքսային ծառայողների վերապատրաստումն է. կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ այս դասընթացը նրանց համար անվճար է: Իսկ 12 հազար դրամ վարձավճարը, տնօրենի խոսքով, այլ քաղաքացիների համար է, որովհետև ՊՈԱԿ-ն «այդքան բյուջե չունի»: Թե ինչպես է ՊՈԱԿ-ն իրականացնում առևտրային գործունեություն, Մհեր Սահակյանը նշեց, որ դրա համար կա ՊԵԿ-ի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի համպատասխան որոշումը: «Մենք այդ իրավունքը ունենք»,- ասաց նա` հղում տալով «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքին:
Համաձայն օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի` «Պետական կազմակերպությունը ձեռնարկատիրական գործունեությամբ կարող է զբաղվել միայն օրենքով կամ հիմնադրի որոշմամբ ուղղակիորեն նախատեսված դեպքերում և գործունեության տեսակներով»: Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգ» թեմայով դասընթացը կազմակերպվել է` ՊՈԱԿ-ի կանոնադրության մեջ նշված ձեռնարկատիրական գործունեության հետևալ տեսակների համաձայն`1)լրացուցիչ կրթության կազմակերպում, 2)ուսուցման կենտրոնների գործունեություն, դասընթացների կազմակերպում:
Սակայն ՊՈԱԿ-ի ձեռնարկատիրական այս գործունեության անհրաժեշտությունը հիմնավորված չէ, որովհետև կառավարության հիմնած մեկ այլ կազմակերպություն`«Կենսաթոշակային համակարգի իրազեկման կենտրոն» հիմնադրամը քաղաքացիներին նոր համակարգի վերաբերյալ անվճար իրազեկման պարտավորություն ունի:
Հիմնադրամի կայքում կուտակային կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ անվճար դասընթացի մասին վերջին անգամ հայտարարվել է դեկտեմբերի 16-ին: «Կենսաթոշակային բարեփոխումներով հետաքրքրված բոլոր անձանց հրավիրում ենք մասնակցել»,- գրված է հաղորդագրության մեջ:
Ստացվում է` կառավարության հիմնած կազմակերպություններից մեկը` հիմնադրամը, պարտավոր է անվճար իրազեկել, իսկ մյուսը` ՊՈԱԿ-ը, նույնն առաջարկում է 12 հազար դրամով:
ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Մհեր Սահակյանի խոսքով` իրենց դասընթացը «ավելի նեղ, մասնագիտական է» և տարբերվում է հիմնադրամի առաջարկած սեմինարներից: «Սրա պահանջարկը կա: Մենք ունենք համապատասախան դասախոսներ, որոնց համար հենց մարդիկ մեզ գրում են, դիմում են հենց նրանց դասախոսությունները լսելու համար»- ասաց նա: Սակայն «Կենսաթոշակային համակարգի իրազեկման կենտրոն» հիմնադրամի գործառույթը, համաձայն դրա կանոնադրական նպատակների, քաղաքացիներին կենսաթոշակային նոր համակարգի վերաբերյալ ամեն տեսակի տեղեկատվություն տրամադրելն է, հետևաբար` նաև «նեղ մասանգիտական»:
Հիմնադրամի գործունեության առարկան և նպատակը, համաձայն դրա կանոնադրության, «կենսաթոշակային բարեփոխումների արդյունավետ իրականացմանն աջակցելն է, մասնավորապես. (ներկայացնում ենք կենսաթոշակային նոր համակարգի մասին հանրային իրազեկմանն առնչվող կետերը).
1)կենսաթոշակային բարեփոխումների շրջանակներում խորհրդատվական և մասնագիտական աջակցության տրամադրումը,
2)կենսաթոշակային բարեփոխումների և բազմաստիճան կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ հանրային ուսուցման ծրագրերի մշակումն ու իրականացումը,
3) ուսուցողական և տեղեկատվական սեմինարների կազմակերպումը հանրության տարբեր շերտերի ու առանձին խմբերի համար»:
Ավելացնենք նաև, որ 2013թ. դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, ի դեմս կառավարության, և ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելությունը ստորագրել են դրամաշնորհային երկու համաձայնագիր: Դրանիցից մեկով Հայաստանին տրամադրվել է 149 հազար դոլար` «երկրում ընթացող կենսաթոշակային նոր համակարգի վերաբերյալ հանրության իրազեկման բարձրացման համար»:
Այս համատեքստում է կառավարությանն առընթեր ՊԵԿ-ն անհրաժեշտություն տեսել վճարովի իրազեկման: Դասընթացի արժեքի մեջ տնօրենի խոսքով, մտնում են մասնակիցների սրճադադարի կազմակերպումը, դասընթացի նյութերի տրամադրումը և դասախոսների վարձատրությունը: Մհեր Սահակյանի խոսքով` դասընթացի համար գրանցված քաղաքացիներ կան. արդեն 8 հոգի դիմել է:

Government’s New Business: Charging 12,000 AMD to Learn about the New Pension System
With the mandatory individual pension system now in operation in Armenia, the country’s State Revenue Committee (SRC) is offering courses to acquaint mostly uniformed citizens on its intricacies.
There’s one catch – the course cost 12,000 AMD ($30 U.S.)
While Armenia’s Constitutional Court is reviewing the constitutionality of the system itself, the SRC, through its affiliated Education Center SNPO (state non-profit organization), is launching the courses and demanding that citizens pay for them.
Hetq spoke to Education Center Director Mher Sahakyan as to why they were charging citizens who wished to learn about the pension system.
According to Sahakyan, the main function of the Center is to retrain employees of the SRC regarding the ins and outs of the new pension system. They won’t have to pay anything. The 12,000 AMD fee is for others, he said, arguing that the Center doesn’t have the resources to cover the costs itself.
When asked if a SNPO can legally engage in a revenue generating operation like this, Sahakyan pointed to a decision adopted by SRC President Gagik Khachatryan. “We have that right,” Sahakyan claimed, referring to the RA “Law on SNPO’s”.
According to Article 6, Part 1 of this law, “A state agency can only engage in entrepreneurial activities only in cases and forms directly predetermined by law or the decision of the founder.”
Courses on the mandatory pension system have been organized according to the following types of entrepreneurial activity as noted in the SNPO’s charter: 1) organization of supplemental education, 2) activities of education centers, organization of courses.
However, the necessity of this entrepreneurial activity by the SNPO hasn’t been established, due to the fact that another government established organization, the "Pension System Awareness Center Foundation" is obligated to offer courses free of charge to citizens.
As a result, we have two state agencies providing information courses to citizens: one is obligated to offer free courses, while the other sees no problem in charging 12,000 AMD.
Education Center Director Sahakyan says that its courses are more professionally focused and differ from the Foundation’s offerings.
However, according to the Foundation’s charter, it too must provide “all manner of information to citizens regarding the new pension system”, which we can only assume to mean professional expertise as well.
The Foundation’s charter states that the aim and object of its activity is “to provide support for the effective realization of pension reforms.”
A sub-section explicitly states: “To provide professional and consultative support regarding pension reforms.”
So it turns out that the Foundation is also mandated to provide general and professional level support regarding the new pension system, which seems to contradict Education Center Director Sahakyan’s claim that the two agencies have different agendas and functions.
I should also add here that on Dec. 20, 2013 Armenia’s Ministry of Labor and Social Affairs signed two agreements with the USAID (United States Agency for International Development) allowing for a $414,000 U.S. grant to reform Armenia’s pension system and to increase public awareness about it. $149,000 of the total grant is specifically earmarked to raise awareness on pension reform.
All this begs the question as to why the SRC felt the need to establish its own set of pension courses, and, on top of it all, to charge 12,000 AMD.
The USAID is handing millions over to the government for the exact same purpose.
Director Sahakyan has an explanation for this conundrum as well. The 12,000 will go to pay for coffee breaks for the professional instructors, to pay for course materials and their salaries.