«Կուտակայինի» դասընթաց` 12 հազար դրամով. ՊԵԿ-ի նոր բիզնեսը
ՊԵԿ-ի ուսումնական կենտրոնը կազմակերպում է դասընթաց` «Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգ» թեմայով: Դասընթացին մասնակցելու համար «ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ ուսումնական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին պետք է վճարել 12 հազար դրամ:
«Կուտակային կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրենքն այժմ վիճարկվում է Սահմանդրական դատարանում: Վերջինս դեռ որոշում չի կայացրել, սակայն ՊԵԿ-ի ՊՈԱԿ-ը, ի դեմս կառավարության, արդեն որոշել է կենսաթոշակային նոր համակարգի իրազեկման վճարովի դասընթաց կազմակերպել:
ՊԵԿ-ի ուսումնական կենտրոնի «բուն գործառույթը», ինչպես մեզ հետ զրույցում նշեց ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Մհեր Սահակյանը, հարկային և մաքսային ծառայողների վերապատրաստումն է. կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ այս դասընթացը նրանց համար անվճար է: Իսկ 12 հազար դրամ վարձավճարը, տնօրենի խոսքով, այլ քաղաքացիների համար է, որովհետև ՊՈԱԿ-ն «այդքան բյուջե չունի»: Թե ինչպես է ՊՈԱԿ-ն իրականացնում առևտրային գործունեություն, Մհեր Սահակյանը նշեց, որ դրա համար կա ՊԵԿ-ի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի համպատասխան որոշումը: «Մենք այդ իրավունքը ունենք»,- ասաց նա` հղում տալով «Պետական ոչ առևտրային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքին:
Համաձայն օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասի` «Պետական կազմակերպությունը ձեռնարկատիրական գործունեությամբ կարող է զբաղվել միայն օրենքով կամ հիմնադրի որոշմամբ ուղղակիորեն նախատեսված դեպքերում և գործունեության տեսակներով»: Պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգ» թեմայով դասընթացը կազմակերպվել է` ՊՈԱԿ-ի կանոնադրության մեջ նշված ձեռնարկատիրական գործունեության հետևալ տեսակների համաձայն`1)լրացուցիչ կրթության կազմակերպում, 2)ուսուցման կենտրոնների գործունեություն, դասընթացների կազմակերպում:
Սակայն ՊՈԱԿ-ի ձեռնարկատիրական այս գործունեության անհրաժեշտությունը հիմնավորված չէ, որովհետև կառավարության հիմնած մեկ այլ կազմակերպություն`«Կենսաթոշակային համակարգի իրազեկման կենտրոն» հիմնադրամը քաղաքացիներին նոր համակարգի վերաբերյալ անվճար իրազեկման պարտավորություն ունի:
Հիմնադրամի կայքում կուտակային կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ անվճար դասընթացի մասին վերջին անգամ հայտարարվել է դեկտեմբերի 16-ին: «Կենսաթոշակային բարեփոխումներով հետաքրքրված բոլոր անձանց հրավիրում ենք մասնակցել»,- գրված է հաղորդագրության մեջ:
Ստացվում է` կառավարության հիմնած կազմակերպություններից մեկը` հիմնադրամը, պարտավոր է անվճար իրազեկել, իսկ մյուսը` ՊՈԱԿ-ը, նույնն առաջարկում է 12 հազար դրամով:
ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Մհեր Սահակյանի խոսքով` իրենց դասընթացը «ավելի նեղ, մասնագիտական է» և տարբերվում է հիմնադրամի առաջարկած սեմինարներից: «Սրա պահանջարկը կա: Մենք ունենք համապատասախան դասախոսներ, որոնց համար հենց մարդիկ մեզ գրում են, դիմում են հենց նրանց դասախոսությունները լսելու համար»- ասաց նա: Սակայն «Կենսաթոշակային համակարգի իրազեկման կենտրոն» հիմնադրամի գործառույթը, համաձայն դրա կանոնադրական նպատակների, քաղաքացիներին կենսաթոշակային նոր համակարգի վերաբերյալ ամեն տեսակի տեղեկատվություն տրամադրելն է, հետևաբար` նաև «նեղ մասանգիտական»:
Հիմնադրամի գործունեության առարկան և նպատակը, համաձայն դրա կանոնադրության, «կենսաթոշակային բարեփոխումների արդյունավետ իրականացմանն աջակցելն է, մասնավորապես. (ներկայացնում ենք կենսաթոշակային նոր համակարգի մասին հանրային իրազեկմանն առնչվող կետերը).
1)կենսաթոշակային բարեփոխումների շրջանակներում խորհրդատվական և մասնագիտական աջակցության տրամադրումը,
2)կենսաթոշակային բարեփոխումների և բազմաստիճան կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ հանրային ուսուցման ծրագրերի մշակումն ու իրականացումը,
3) ուսուցողական և տեղեկատվական սեմինարների կազմակերպումը հանրության տարբեր շերտերի ու առանձին խմբերի համար»:
Ավելացնենք նաև, որ 2013թ. դեկտեմբերի 20-ին ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, ի դեմս կառավարության, և ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելությունը ստորագրել են դրամաշնորհային երկու համաձայնագիր: Դրանիցից մեկով Հայաստանին տրամադրվել է 149 հազար դոլար` «երկրում ընթացող կենսաթոշակային նոր համակարգի վերաբերյալ հանրության իրազեկման բարձրացման համար»:
Այս համատեքստում է կառավարությանն առընթեր ՊԵԿ-ն անհրաժեշտություն տեսել վճարովի իրազեկման: Դասընթացի արժեքի մեջ տնօրենի խոսքով, մտնում են մասնակիցների սրճադադարի կազմակերպումը, դասընթացի նյութերի տրամադրումը և դասախոսների վարձատրությունը: Մհեր Սահակյանի խոսքով` դասընթացի համար գրանցված քաղաքացիներ կան. արդեն 8 հոգի դիմել է:

Учебные курсы по накопительной пенсионной системе: новый бизнес КГД
Государственная некоммерческая организация “Учебный центр Комитета госдоходов” организует курсы на тему “Обязательная накопительная пенсионная система”. Для участия в курсах необходимо заплатить 12 тысяч драмов.
Закон о внесении изменений и дополнений в закон РА “О накопительной пенсии” в настоящее время оспаривается в Конституционном суде. КС пока не принял решения, однако ГНКО КГД в лице правительства уже решила организовать платные курсы для ознакомления с новой пенсионной системой.
В беседе с нами директор ГНКО Мгер Саакян отметил, что основной функцией учебного центра является переподготовка сотрудников налоговых и таможенных служб. Для них курсы по пенсионной системе являются бесплатными. Остальные граждане должны заплатить 12 тысяч драмов.
М.Саакян, сославшись на закон РА “О государственных некоммерческих организациях”, сказал, что их учебный центр имеет право осуществлять коммерческую деятельность.
Согласно ч.1 ст.6 закона, государственная организация может заниматься предпринимательской деятельностью только по закону или решению учредителя в непосредственно предусмотренных случаях и по видам деятельности. Курс на тему “Обязательная накопительная пенсионная система” организован в соответствии со следующими видами предпринимательской деятельности: 1)организация дополнительного образования, 2) деятельность учебных центров, организация курсов.
Однако необходимость в данной предпринимательской деятельности ГНКО не обоснована. Есть созданная правительством другая организация – фонд “Центр оповещения о пенсионной системе”, который бесплатно знакомит граждан с новой системой.
О бесплатных курсах по накопительной пенсионной системе на сайте фонда в последний раз было объявлено 16 декабря. Получается, что одна из основанных правительством организаций – фонд – обязана оповещать бесплатно, а другая организация – ГНКО – предлагает то же самое за 12 тысяч драмов.
По словам директора ГНКО, их курсы предназначены в основном для узких специалистов и отличаются от семинаров, которые предлагает фонд.
Отметим, что 20 декабря 2013 г. Министерство труда и по социальным вопросам в лице правительства и армянская миссия Агентства международного развития США подписали два грантовых соглашения. По одному из них Армении выделено 149 тысяч долларов на “повышение информированности общественности о внедряемой в стране новой пенсионной системе”.
В этом контексте Комитет госдоходов при правительстве усмотрел необходимость в платном оповещении. По словам директора, в стоимость курсов входят организация кофе-брейк, предоставление материалов для курсов и оплата преподавателей. По словам Мгера Саакяна, для участия в курсах уже записалось восемь человек.