«Ժառանգությունը»` Ուկրաինայի քաղաքական ճգնաժամի շուրջ
«Ժառանգություն» կուսակցությունը 2013-ի նոյեմբերին Կիեւի Եվրամայդանի ձեւավորումից ի վեր հետեւում է երկրում ծավալվող իրադարձություններին, որոնք Ուկրաինայի իշխանությունների կողմից ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումից հրաժարվելու արդյունք են, եւ հայտարարել է Ուկրաինայի ժողովրդի հետ համերաշխության մասին:
Վերջին շաբաթվա ընթացքում, դժբախտաբար, իշխանությունների եւ հասարակության միջեւ դիմակայությունը հատեց թույլատրելիի սահմանը, ցուցարարների հանդեպ գործադրված բիրտ ուժի հետեւանքով եղան զոհեր: «Ժառանգությունը» ցավակցում է զոհերի, նրանց թվում՝ մեր հայրենակից Սերգեյ Նիգոյանի հարազատներին, մտերիմներին ու զինակիցներին: Իբրեւ մարտմեկյան ողբերգություն վերապրած երկրի քաղաքական ուժ՝ դատապարտում ենք բռնությունը, հասարակության բողոքի ձայնը կոպտորեն լռեցնելու, սեփական իշխանությունն ամեն գնով պահպանելու՝ կառավարությունների գործելաոճը:
Ուկրաինայում հանգուցալուծում չգտնող քաղաքական ճգնաժամը, Եվրամայդանի ակտիվիստների առեւանգումներն ու խոշտանգումները, մինչեւ այժմ կայացած իշխանություն-ընդդիմություն բանակցությունների փոքր արդյունավետությունը հետագա արյունահեղության տագնապ են ստեղծում: «Ժառանգությունը» հորդորում է միջազգային կառույցներին՝ ՄԱԿ, ԵՄ, ԵԽ, ԵԱՀԿ, իրենց մանդատի շրջանակում անհապաղ ձեռնարկել քննարկումներ ու քայլեր` Ուկրաինայում բռնությունը դադարեցնելու եւ ճգնաժամին քաղաքական լուծում տալու համար:
Եվս մեկ անգամ մեր զորակցությունն ենք հայտնում Ուկրաինայի ժողովրդին, մեր ընդդիմադիր գործընկերներին` հանուն ազատության, իրավունքի եւ Ուկրաինայի նրանց մղած պայքարում:

О политическом кризисе в Украине
Начиная с рождения Евромайдана в Киеве в ноябре 2013г., партия “Наследие” следит за разворачивающимися в этой стране событиями, являющимися следствием отказа властей Украины от подписания с ЕС соглашения об Ассоциации. Мы также заявляли о солидарности с народом Украины.
За минувшую неделю, как ни прискорбно, противостояние между властями и оппозицией перешло границу дозволенного, вследствии применения силы в отношении митингующих были жертвы. “Наследие” соболезнует родным, близким и соратникам погибших, среди них – нашего соотечественника Сергея Нигояна. Будучи политической силой страны, пережившей аналогичную трагедию 1 марта 2008г., мы осуждаем насилие, практику правительств подавления общественного протеста посредством грубой силы и сохранения собственной власти любой ценой.
Не разрешающийся политический кризис в Украине, похищения и пытки активистов Евромайдана, низкая результативность переговоров властей с оппозицией, создают тревогу возможного продолжения кровопролития. “Наследие” призывает международные структуры – ООН, ЕС, Совет Европы, ОБСЕ – в рамках их мандата предпринять безотлагательные обсуждения и шаги, с целью предотвращения дальнейшего насилия и нахождения политического разрешения кризиса в Украине.
В очередной раз выражаем нашу поддержку народу Украины, нашим оппозиционным коллегам в их борьбе за свободу, право и за Украину.