ԱԱԾ-ն պարզաբանել է «168 ժամ»-ի հրապարակումը
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պարզաբանել է «168 ժամ» թերթի «Չեչեններն ահաբեկչությո՟ւն են պլանավորում Հայաստանում» վերնագրով հոդվածը: Պարզաբանումը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«168 ժամ» թերթի հունվարի 28-29-ի համարում «Չեչեններն ահաբեկչություն են պլանավորում Հայաստանում» վերնագրով հոդվածում անդրադառնալով տխրահռչակ ահաբեկիչ Դոկա Ումարովի կոչին, թե անհրաժեշտ է Սոչիի օլիմպիադան ձախողել, նյութի հեղինակ Ավետիս Բաբաջանյանը հայտարարել է. «Իշխանության մոտ կանգնած մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ Սոչիի օլիմպիական խաղերի անցկացման ժամանակ Հայաստանում գտնվող ռուսական օբյեկտների վրա կարող են տեղի ունենալ ահաբեկչական հարձակումներ»:
Բնականաբար, այս հրապարակումը չէր կարող ուշադրության չարժանանալ անվտանգության մարմինների կողմից և Ավետիս Բաբաջանյանը հրավիրվեց Ազգային անվտանգության ծառայություն: Հոդվածի, մասնավորապես «իշխանությանը մոտ կանգնած մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ…» դարձվածքի վերաբերյալ տվեց հետևյալ գրավոր բացատրությունը. «Նշված բառակապակցությունն օգտագործել եմ որպես լրագրողական հնարք, հիմնականում հոդվածին սրություն տալու համար: Ամենայն պատասխանատվությամբ նշում եմ, որ որևէ աղբյուրի կողմից հոդվածում արծարծված թեմայի մասին ինձ որևէ տեղեկություններ, տվյալներ չեն հաղորդվել»:
Այս բացատրությունից արդեն իսկ ակնհայտ է, որ Բաբաջանյանի «հոդվածը» ոչ միայն կեղծագրություն է, այլև լրագրողական լրջմտության ու տարրական պատասխանատվության բացակայության արդյունք: Այն պարզապես, անհիմն ենթադրությունների, անգիտակից շարադրանք է: Լրագրողը չի ջանացել մտածել մարդկանց մասին, որոնք կարդալու են այդ չարագուշակ մտարկումները: Ի դեպ, դրա մասին չի մտածել նաև թերթի խմբագիրը»:

СНБ прокомментировала публикацию в газете “168 жам”
Служба национальной безопасности РА прокомменгтировала опубликованную в газете “168 жам” статью под заголовком “Чеченцы планируют теракт в Армении?”
В объяснении СНБ РА, в частности, говорится: “Газета “168 жам” опубликовала в  номере от 28-29 января  статью под заголовком “Чеченцы планируют теракт в Армении?” , автор которой Аветис Бабаджанян, касаясь призыва печального известного террориста Доку Умарова сорвать Олимпиаду в Сочи, заявил: “Близко стоящие к властям наши источники сообщили, что во время проведения Олимпийских игр в Сочи на находящиеся в Армении российские объекты может быть осуществлена террористическая атака”. Разумеется, органы безопасности не могли оставить эту публикацию без внимания, и Аветис Бабаджанян был приглашен в Службу национальной безопасности. По поводу использованной в статье фразы “наши близко стоящие к властям источники сообщают, что…” было дано следующее письменное объяснение: “Указанное словосочетание я использовал как журналистский прием, основной целью которого было придать остроту статье. Со всей ответственностью отмечаю, что ни один источник не предоставлял какую-либо информацию или данные по поднятой в статье теме”.
Из этого объяснения становится очевидно, что “статья” Бабаджаняна не только фальшивка, но и результат отсутствия у журналиста серьезного подхода и элементарной ответственности. Это просто бессознательное изложение безосновательных предположений. Журналист не удосужился подумать о людях, которые будут читать эти зловещие предрекания. Кстати, об этом не подумала также редактор газеты”.