ԱԱԾ-ն պարզաբանել է «168 ժամ»-ի հրապարակումը
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պարզաբանել է «168 ժամ» թերթի «Չեչեններն ահաբեկչությո՟ւն են պլանավորում Հայաստանում» վերնագրով հոդվածը: Պարզաբանումը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«168 ժամ» թերթի հունվարի 28-29-ի համարում «Չեչեններն ահաբեկչություն են պլանավորում Հայաստանում» վերնագրով հոդվածում անդրադառնալով տխրահռչակ ահաբեկիչ Դոկա Ումարովի կոչին, թե անհրաժեշտ է Սոչիի օլիմպիադան ձախողել, նյութի հեղինակ Ավետիս Բաբաջանյանը հայտարարել է. «Իշխանության մոտ կանգնած մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ Սոչիի օլիմպիական խաղերի անցկացման ժամանակ Հայաստանում գտնվող ռուսական օբյեկտների վրա կարող են տեղի ունենալ ահաբեկչական հարձակումներ»:
Բնականաբար, այս հրապարակումը չէր կարող ուշադրության չարժանանալ անվտանգության մարմինների կողմից և Ավետիս Բաբաջանյանը հրավիրվեց Ազգային անվտանգության ծառայություն: Հոդվածի, մասնավորապես «իշխանությանը մոտ կանգնած մեր աղբյուրները տեղեկացնում են, որ…» դարձվածքի վերաբերյալ տվեց հետևյալ գրավոր բացատրությունը. «Նշված բառակապակցությունն օգտագործել եմ որպես լրագրողական հնարք, հիմնականում հոդվածին սրություն տալու համար: Ամենայն պատասխանատվությամբ նշում եմ, որ որևէ աղբյուրի կողմից հոդվածում արծարծված թեմայի մասին ինձ որևէ տեղեկություններ, տվյալներ չեն հաղորդվել»:
Այս բացատրությունից արդեն իսկ ակնհայտ է, որ Բաբաջանյանի «հոդվածը» ոչ միայն կեղծագրություն է, այլև լրագրողական լրջմտության ու տարրական պատասխանատվության բացակայության արդյունք: Այն պարզապես, անհիմն ենթադրությունների, անգիտակից շարադրանք է: Լրագրողը չի ջանացել մտածել մարդկանց մասին, որոնք կարդալու են այդ չարագուշակ մտարկումները: Ի դեպ, դրա մասին չի մտածել նաև թերթի խմբագիրը»:

The National Security Service of the Republic of Armenia responded to an article titled "The Chechens are Planning a Terrorist Act in Armenia" published by local newspaper 168 Zham. Here is the state agency's response in full:
"In an article titled 'The Chechens are Planning a Terrorist Act in Armenia' in the January 28–29 issue of 168 Zham, addressing notorious terrorist Doka Umarov's call that the Sochi Olympics must fail, author of the article Avetis Babajanyan declared: 'Our sources close to the ruling authorities inform [us] that during the Sochi Olympic Games, terrorist attacks might take place on Russian establishments in Armenia.'
"Naturally, this [media] report could not attract the attention of security bodies, and Avetis Babajanyan was invited to the National Security Service [offices]. He gave the following written explanation to the article, especially the phrase 'Our sources close to the ruling authorities inform that…': 'I've used the specified phrase as a journalistic tool, mainly to give the article [some] edge. With the utmost responsibility, I declare that no information or facts were conveyed to me by any source on the topic raised in the article.'
"It becomes clear from this explanation that Babajanyan's 'article' is not only a fabrication, but also the result of a lack of journalistic gravity and rudimentary accountability. It is simply a unconscious recital of unfounded assumptions. The journalist did not endeavor to think about people, who will read these ominous statements. By the way, the newspaper's editor didn't think about this either."