Սերոբ Տեր-Պողոսյանը սեքսուալ հարաբերությունների ընթացքում գործադրել է նաև բռնություններ
Հուլիսի 26-ին` ժամը 12:00-ից մինչև 19:30, առանց ընդմիջման Վանաձորի ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվեց Սերոբ Տեր-Պողոսյանի դատավարությունը: Դատարան ներկայացել էր 5 տուժող, որոնցից ցուցմունք տվեց երեքը:
Տուժողները, որոնց դատարանում կարգադրիչները պահում էին հատուկ հսկողության տակ, ժամանել էին ծնողների ուղեկցությամբ: Դատարանում անվտանգությունն ապահովող կարգադրիչների պետը դատաքննությանը հետեւող լրագրողներին հատուկ զգուշացրեց տուժողներին չլուսանկարել:
Սպասասրահում առանձնապես լարվածություն էին ստեղծում տուժողների մայրերը: Դատական նիստի ավարտից հետո մեղադրող Արամ Ամիրզադյանը լրագրողներին հայտնեց, թե դատաքննության ընթացքում պարզվել է, որ այսօր դատարանում ցուցմունք տված տուժողներից մեկի ծնողը նույնիսկ տեղյակ չի եղել, որ Սերոբ Տեր-Պողոսյանն իր որդու նկատմամբ կատարել է սեքսուալ բնույթի գործողություններ:
«Հարցն այն է, որ դատաքննության ընթացքում, երբ ծնողը ցանկացավ տեսագրությունը նայել, նա չէր պատկերացնում, թե ինչ տեսագրություններ պետք է լինեին: Երբ մենք նրան առաջարկեցինք դահլիճում մնալ և որպես տուժողի ներկայացուցիչ՝ դիտել տեսանյութը, տուժողն ինքը հայտարարեց, որ մայրը չմնա դահլիճում, քանի որ մայրը ոչ մի բանից տեղյակ չէ: Դրանից հետո մայրը դատարանում հայտարարեց՝ եթե տղան չի ցանկանում, ինքը չի մասնակցի»,- ասաց մեղադրողը:
Վերջինիս կարծիքով՝ դրանից էլ պարզ է դարձել, որ մայրը կատարվածի մասին չգիտեր: Արամ Ամիրզադյանը ծնողների տեղեկացվածության վերաբերյալ նաև ասաց, որ նախաքննության ընթացքում նրանք հայտնել են, թե տեղյակ չեն եղել իրենց տղաների հետ կատարվածից: Բայց, ըստ մեղադրողի, այս հարցի հետ կապված կան վերապահումներ. «Գիտեք ինչ, գումարներ են տուն գալիս, պատկերացրեք՝ բարեգործություն կատարող անձի դիմակի տակ կատարվում է որոշակի գործողություն, որից կարող է ծնողը տեղյակ չլինել: Նա տալիս է գումար, էդ գումարը բարեգործության նպատակով է տրվում, այսինքն՝ ծնողը օբյեկտիվորեն կարող է չիմանալ այդ գումարի մասին»:
Ծնողների ագրեսիվությունը մեղադրողը մեկնաբանեց ենթադրությամբ. «Մարդիկ որոշ չափով նյութական ապահովվածությունից զրկվում են այս պահին, այս բարիերը կա նրանց մոտ»:
Ըստ մեղադրողի՝ բոլոր 10 տուժողներն էլ ժամանակին, երբ նրանց նկատմամբ կատարվել են սեքսուալ բնույթի գործողություններ, եղել են անչափահաս, բայց հիմա նրանց մի մասն արդեն չափահաս է: Այսօր դատարանում հարցաքննված 3 տուժողից չափահաս է միայն մեկը: Անչափահասները ցուցմունք են տվել մանկավարժի ներկայությամբ:
Դատարանը որոշել է հաջորդ նիստն անցկացնել ավելի քան մեկ ամիս անց: «Առաջարկ եղավ, որ դատական հաջորդ նիստը նշանակվի մոտակա օրերին, դատավորը հայտարարեց այդ մասին: Պաշտպանները հայտնեցին, որ չեն կարող մասնակցել` արձակուրդ մեկնելու կապակցությամբ: Սա է խնդիրը»,- պարզաբանեց մեղադրող Ամիրզադյանը:
Ինչո՞ւ է Սերոբ Տեր-Պողոսյանն անձամբ նկարահանել իր կողմից կատարվող այն գործողությունները, որոնք նրան, ի վերջո, հասցրին դատարան: Այս կապակցությամբ մեղադրող-դատախազն ասաց, թե տուժողներին նույն հարցը տվել է, իսկ ամբաստանյալ Սերոբ Տեր-Պողոսյանին՝ առայժմ ոչ, բայց կուղղի դատական հետագա նիստերի ընթացքում:
Տուժողներից մեկը նկարահանման մասին հստակ իմացել է: Նա պատմել է. «Սերոբը նկարահանում էր, ես էլ հարցնում էի՝ ինչի՞ համար ես նկարահանում, նա պատասխանել է, որ իր համար է նկարում»:
Սերոբ Տեր-Պողոսյանը ոչ միայն անչափահասների, այլև մանկահասակ տղաների հետ սեքսուալ հարաբերությունների ընթացքում գործադրել է անգամ բռնություններ:
«Նկարներում և որոշ տեսանյութերում դրանք պատկերված են. ձեռքից քաշում է, մոտեցնում է իրեն: Մանրամասնությունները ես չեմ ուզում ձեզ նկարագրել, որովհետև դա կապված է անձանց հետ»,- ասաց մեղադրող-դատախազը:
Ամբաստանյալն իրեն մեղսագրվող արարքները կատարել է սեփական տներում, մասնավորապես Ախթալայի «Թազա շենք» կոչվող և Սարահարթ թաղամասերում գտնվող իր բնակարաններում:
Սերոբ-Տեր-Պողոսյանի նկարահանումներն արդյոք պոռնո բիզնեսով զբաղվելու նպատակ չե՞ն հետապնդել: «Հետքի» հարցին Արամ Ամիրզադյանը պատասխանեց. «Ոչ, ես չեմ կարող միանշանակ դրա մասին ասել: Բայց այդ վարկածը նախաքննության ընթացքում եղել է, և այդ վարկածի ուղղությամբ մենք որոշակի աշխատանքներ կատարել ենք: Բայց դա միանշանակ Ձեր ասածը չի նշանակում: Նկարահանումը նա կատարել է իր հաճույքը ստանալու կամ հետագայում շանտաժի և տղաներին իրենից կախվածության մեջ պահելու համար»:
Ամբաստանյալ Տեր-Պողոսյանը դատարանում տուժողների ցուցմունքներին հանգիստ է վերաբերվել: Նա չի էլ ժխտում տուժողների հետ սեքսով զբաղվելու հանգամանքը:
«Սերոբի ամբողջ պայքարը գնում է մանկահասակի հետ լինելու դեմ: Մնացածը, ինչը պետք է ժխտի, Սերոբն ինքն է ցույց տալիս տեսանյութը և բացատրում իր գործողությունները, հետո ինքն է առաջարկում դադարեցնել»,- ասաց մեղադրողը:
Արամ Ամիրզադյանի խոսքերով՝ դատաքննության ընթացքում ևս մեկ անգամ համոզվել է, որ տուժողները կատարվածի համար զղջում են և համարում, որ դա իրենց կյանքում եղել է սխալ քայլ: Մեղադրողն ասաց, թե այսօրվա դատաքննությունից գոհ է. «Մենք երկար ենք աշխատել, և բոլոր ապացույցները, ցուցմունքները, տեսանյութերը մանրակրկիտ ուսումնասիրվել են»:
Մեղադրողի վկայությամբ՝ դատարանը տուժողներին հարցաքննում է տեսանյութը եւ դրանում պատկերված գործողությունները դիտելուց հետո:
Սերոբ Տեր-Պողոսյանի շահերի պաշտպան Տիգրան Սաֆարյանը դատաքննության երկարատև հետաձգումը բացատրեց մեկ շաբաթ պաշտպանների, ապա դատավորի արձակուրդ մեկնելու հանգամանքով:
Փաստաբան Սաֆարյանը լրագրողներին հայտնեց, որ դատարանում իր պաշտպանյալի հանցանքի ապացուցման հետ կապված ունի որոշ վերապահումներ, սակայն հենց Ս. Տեր-Պողոսյանի շահերից ելնելով` հրաժարվեց խոսել այդ վերապահումների մասին:

Во время сексуальных отношений Сероб Тер-Погосян применял также насилие
26 июля в ванадзорском суде общей юрисдикции с 12.00 до 19.30 без перерыва проходило судебное заседание по делу Сероба Тер-Погосяна. В суд явились 5 потерпевших, из которых показания дали трое.
Потерпевшие прибыли в сопровождении родителей, а в суде находились под особым контролем судебных распорядителей. Руководитель этой службы специально предупредил присутствовавших на судебном процессе журналистов не фотографировать потерпевших.
Как сообщил журналистам по завершении судебного заседания прокурор Арам Амирзадян, в ходе судебного исследования выяснилось, что мать одного из потерпевших, который давал показания в суде, не знала, что Сероб Тер-Погосян применял в отношении ее сына действия сексуального характера. “Когда в ходе судебного заседания женщина захотела посмотреть видеозапись, она не представляла, что это видеозапись. Когда мы ей предложили остаться в суде и в качестве представителя потерпевшего посмотреть видеоматериал, потерпевший попросил, чтобы мать не оставалась в зале, так как она ни о чем не знает. После этого женщина заявила, что если сын не хочет, она не останется”,- рассказал обвинитель. По его словам, в ходе предварительного следствия родители потерпевших заявили, что не знали о происходившем с их сыновьями. “В семью поступали деньги, но под видом благотворительности совершались определенные действия, о которых родители могли и не знать”,- отметил Арам Амирзадян. Агрессивность родителей обвинитель объяснил следующем образом: “Люди лишились определенной материальной обеспеченности“.
На момент совершения действий сексуального характера все 10 потерпевших были несовершеннолетними, но сейчас некоторые из них уже совершеннолетние. Из допрошенных сегодня в суде трех свидетелей только один был совершеннолетним. Несовершеннолетние давали показания в присутствии педагога.
Почему Сероб Тер-Погосян снимал совершаемые им действия, из-за чего в итоге предстал перед судом? По словам прокурора, он задавал этот вопрос потерпевшим, а подсудимого Сероба Тер-Погосяна спросит об этом во время дальнейших судебных заседаний.
Один из потерпевших знал о видеосъемке. “Я спросил Сероба, почему он снимает, а он ответил, что снимает для себя”,- рассказал потерпевший.
В ходе сексуальных отношений не только с несовершеннолетними, но и с малолетними мальчикам Сероб Тер-Погосян применял даже насилие. ”На снимках и в некоторых видеоматериалах видно, как он тянет за руку, приближает к себе. Не хочу описывать подробности, так как это связано с личностями”,- сказал прокурор.
Инкриминируемые ему деяния подсудимый совершал в принадлежащих ему квартирах в кварталах ”Таза шенк” и ”Сараарт” в Ахтале.
Отвечая на вопрос ”Hetq”-а, не преследовали ли видеосъемки Сероба Тер-Погосяна цель заниматься порно-бизнесом, Арам Амирзадян сказал: ”Не могу однозначно это утверждать. Но в ходе предварительного следствия такая версия выдвигалась, и мы провели в этом направлении определенную работу. Однако однозначно говорить об этом нельзя. Съемки он делал ради своего удовольствия, возможно, чтобы в дальнейшем шантажировать мальчиков и держать их в зависимости”
К показаниям потерпевших Тер-Погосян отнесся спокойно. Он не отрицал, что занимался с ними сексом. ”Борьба Сероба направлена только против педофилии. В остальном Сероб сам показывает видеоматериал и объясняет свои действия, потом сам предлагает прекратить показ”,- сказал обвинитель.
По словам Арама Амирзадяна, в ходе судебного заседания он еще раз убедился, что потерпевшие сожалеют о случившемся, считают, что в их жизни это был ошибочный шаг. Обвинитель сказал, что доволен сегодняшним судебным заседанием: ”Мы долго работали, тщательно изучили все доказательства, показания, видеоматериалы”.
Защитник интересов Сероба Тер-Погосяна Тигран Сафарян сообщил журналистам, что имеет некоторые оговорки к доказательству в суде преступления своего подзащитного, однако, исходя именно из интересов Тер-Погосяна, отказался говорить об этом.