ՀՀԿ-ն ու ՕԵԿ-ը մեծամասնություն դարձան նաև հաշվիչ հանձնաժողովում
Ընդմիջման 20 րոպեների ընթացքում ԱԺ նախագահի մոտ քննարկում է կայացել: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը հայտարարեց, որ առաջարկում է քվեարկությունը տեղափոխել վաղը: Ընդդիմադիր պատգամավորները հայտարարեցին, որ իրավունք չունեն այսօր չքվեարկելու:
Ի վերջո, Գալուստ Սահակյանն առաջարկեց դնել քվեարկության: Վարման կարգի վերաբերյալ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարեց, որ ԲՀԿ-ն չի մասնակցելու Գալուստ Սահակյանի առաջարկած տարբերակի քվեարկությանը: «Եթե ընդունվի այդ տարբերակը, ապա ԲՀԿ-ն իր անդամին չի առաջարկելու հանձնաժողովում»,-ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀԿ-ն առաջարկեց հաշվիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը ներկայիս 7-ից դարձնել 11, որտեղ ՀՀԿ-ն կունենա 5 պատգամավոր, ԲՀԿ-ն` 2, իսկ մյուս խմբակցությունները` մեկական: Ընդդիմադիրներն առաջարկում էին հանձնաժողովի թիվը թողնել 7-ը:
ԱԺ ոչ իշխանական պատգամավորները չմասնակցեցին քվեարկությանը, եւ Գալուս Սահակյանի առաջարկած տարբերակը ՀՀԿ եւ ՕԵԿ խմբակցության պատգամավորները 67 կողմ, 1 ձեռնպահ, 0 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ հաստատեցին:
Հովիկ Աբրահամյանը ցանկանում էր քվեարկության դնել նաեւ ընդդիմադիրների առաջարկը, սակայն վերջիններս անիմաստ համարեցին: Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց, որ ընդունված տարբերակն ուղղված է բացառապես ԱԺ նիստերը բնականոն հունով կազմակերպելու համար. «Մինչդեռ որոշ քաղաքական ուժեր ցանկանում են խոչընդոտել այդ աշխատանքները, ինչը հավաստիացնում եմ, չի հաջողվելու»,- հայտարարեց ԱԺ նախագահը:

Республиканцы и “Оринац еркир” образовали большинство в счетной комиссии НС
Во время 20-минутного перерыва у спикера НС состоялось обсуждение. Руководитель фракции Республиканской партии Армении Галуст Саакян предложил перенести голосование на завтра. Оппозиционные депутаты заявили, что не имеют права не голосовать сегодня.
В конце концов Г.Саакян предложил провести голосование. Секретарь фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян в своем выступлении заявила, что “ПА” не будет участвовать в голосовании варианта, предложенного Галустом Саакяном. “Если этот вариант будет принят, “Процветающая Армения” не выдвинет кандидатуру члена своей фракции для работы в комиссии”,- сказала Н.Зограбян.
Напомним, что республиканцы предложили увеличить число членов счетной комиссии с 7-ми до 11-ти, из которых пятеро будут представлять РПА, двое – “Процветающую Армению” и по одному депутату – остальные фракции. Оппозиционеры предложили оставить состав комиссии неизменным.
Невластные фракции не приняли участия в голосования, в результате чего предложенный Галустом Саакяном вариант был утвержден 67-ю депутатами от РПА и партии “Оринац еркир” при одном воздержавшемся.
Спикер Овик Абрамян заявил, что принятый вариант направлен исключительно на организацию заседаний Национального Собрания в нормальном русле. “Между тем некоторые политические силы хотят препятствовать этой работе, что, уверяю вас, не удастся”,- добавил глава парламента.
Невластные силы заявили, что отказываются выдвинуть кандидатуры своих членов для работы в счетной комиссии НС.