Հ. Բագրատյան. «Սա բերելու է Մայդանի: Դուք դիտմամբ սա՞ եք ուզում»
ԱԺ հայտարարությունների ժամին ՀԱԿ խմբակցության պատգմավոր Հրանտ Բագրատյանը նշեց, որ ինքն սկսում է մտածել, որ ոչ թե «գազային» համաձայնագիրն են հակասում Սահմանադրությանը, այլ Սահմանադրությունն է հակասում դրան: Նույնն էլ կուտակայինի դեպքում է:
«Ներդրվում է մի համակարգ, որն իր նմանակը չունի աշխարհում: Վերցնենք միայն մի փաստ (երկար խոսելու բան է). 45 տարվա դեպոզիտ չի լինում: Ախպեր, եթե լինում է, բերեք, ասեք` լինում է, էս մարդն էլ սուտ է ասում: Տնտեսական հորիզոնը 10 տարուց այն կողմ չի կարող անցնել: Ես ձեզ կարող եմ պարտք տալ 5-10 տարով, բայց 45 տարով պարտք չեմ տալիս, որովհետև 45 տարում ինֆլյացիան հնարավոր չէ հաշվել»,- ասաց նա:
Պատգամավորի խոսքով` կուտակայինի ինստիտուտը նոր է, և ամբողջ աշխարհը եկել է 10 տարի կուտակելու ժամկետին: Հայաստանում պարտադիր կուտակային համակարգի անցումը նա համարեց արկածախնդրություն: «Ես պիտի կոչ անեի և´ հանրապետության նախագահին, և´ Ազգային ժողովին, վերացրեք էս բանը: Ի՞նչ եք դուք ուզում: Եթե տրամաբանված հիմք ունեք, բացատրեք, բայց չունեք: Սա պարզապես գողություն է, գրպան մտնել է: Սա բերելու է Մայդանի: Դուք դիտմամբ սա՞ եք ուզում»,- հայտարարեց նա:

Г. Багратян: “Это приведет к Майдану. Вы это специально делаете?”
Депутат фракции Армянского национального конгресса Грант Багратян, выступая сегодня во время Парламентского часа, заявил, что ему уже начинает казаться, что не газовые соглашения противоречат Конституции РА, а Конституция противоречит этим соглашениям. То же самое, отметил Багратян, можно сказать об обязательной накопительной пенсионной системе: “Внедрена система, не имеющая аналогов в мире. Возьмем всего один факт: 45-летнего депозита не бывает. А если есть, тогда приведите примеры и докажите, что я говорю неправду. Экономический горизонт не может простираться дальше десятилетнего рубежа. Я могу дать вам в долг на 5-10 лет, но на 45 лет в долг не дают, так как рассчитать инфляцию за 45 лет невозможно”.
По словам депутата, обязательная накопительная пенсионная система является новым институтом, в рамках которого весь мир пришел к 10-летнему сроку накопления. Переход в Армении к обязательной накопительной системе он назвал авантюризмом. “Я должен обратиться и к президенту страны, и к Национальному Собранию с призывом отменить эту систему. Чего вы добиваетесь? Это просто воровство, залезание в карман граждан. Это приведет к Майдану. Вы это специально делаете?”,- заявил Грант Багратян.