Ինչպե՞ս զարգացնել արևային էլեկտրաէներգիան
Այսօր ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը հարցրեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանից, թե ներկայումս ՀՀ-ում ինչպիսի՞ տենդենց է նկատվում այլընտրանքային և արևային էլեկտրաէներգիայի գրանցման համար, ինչ հեռանկարներ ունենք` այն որպես իրական այլընտրանքային էլեկտրաէներգիա տեսնելու ապագայում: Նա նաև նշեց, որ Ռ. Նազարյանն իր ներկայացրած ծրագրում ներառել էր մի դրույթ, որը վերաբերում է այլընտրանքային և վերականգնվող էլեկտրաէներգիայի զարգացմանը և նախատեսում է հաստատել սակագին` հաշվի առնելով արևային էլեկտրաէներգիայի նկատմամբ հետաքրքրությունների աճը:
Ռ. Նազարյանը նշեց, որ վերջին տարիներին Հայաստանում փորձում են գտնել լուծումներ, որպեսզի զարգացնեն արևային էլեկտրաէներգիան: «Ցավոք սրտի, այն տեխնոլոգիաները, որոնք կան և կարող են ողջամիտ սակագին ունենալ, 60-65 դրամից ցածր չեն ստացվում: Դա մեզ համար շատ բարձր սակագին է»,- նկատեց նա, այնուհետ հիշեցնելով, որ նախորդ տարվա հոկտեմբերից Համաշխարհային բանկի հետ քննարկումներ են ընթանում, որպեսզի նրանք կարողանան 100 մլն դոլարի անտոկոս վարկ տրամադրեն ՀՀ գործարարներին, բացի այդ՝ դրամաշնորհներ են նախատեսվում, որպեսզի սակագինը մեղմեն` հասցնելով 45-47 դրամի: Սակայն նույնիսկ այդ սակագինը ՀՀ-ի համար կրկին բարձր է:
Ռ. Նազարյանի կարծիքով` այս տարի կփորձեն գտնել լուծումներ Համաշխարհային բանկի հետ, որպեսզի այդ երկու կոմպոնենտները` անտոկոս վարկերն ու դրամաշնորհները, հաշվի առնելով` ունենալ ՀՀ-ի համար ընդունելի սակագին, որպեսզի կարողանան զարգացնել արևային էլեկտրաէներգիան:

Как развивать солнечную энергетику
Депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Артак Закарян поинтересовался сегодня у председателя Комиссии по регулированию общественных услуг Роберта Назаряна, какие тенденции наблюдаются в настоящее время в Армении в вопросе регистрации альтернативной и солнечной электроэнергии, есть ли перспективы, позволяющие сделать это направление реальной альтернативой. Депутат также отметил, что Роберт Назарян включил в представленные им программы положение о развитии альтернативной и восстанавливаемой энергии и предусматривает утвердить тариф с учетом роста интереса к солнечной энергии.
Председатель КРОУ отметил, что в последнии годы в Армении предпринимаются попытки найти решения для развития солнечной энергетики. “К сожалению, при использовании имеющихся технологий тарифы ниже 60-65 драмов не получаются. Для нас это очень высокая стоимость”,- сказал Роберт Назарян. Он напомнил о том, что с октября прошлого года совместно с Всемирным банком ведутся обсуждения вокруг вопроса о выделении армянским предпринимателям беспроцентного кредита в 100 млн долларов, предусмотрены также гранты для работ по снижению тарифа до 45-47 драмов. Но даже эта стоимость очень высока для Армении, сказал председатель КРОУ, добавив, что в этом году они попытаются вместе с ВБ найти решения, которые позволят с учетом двух компонентов – беспроцентного кредита и грантов – добиться для Армении приемлемого тарифа. Это даст возможность развивать в стране солнечную энергетику.