Աշոտ Սուքիասյանը հրաժարվել է փաստաբաններից
Թբիլիսիում կալանավորված Աշոտ Սուքիասյանը հրաժարվել է իր 2 փաստաբաններից: Նրա գործով զբաղվող Պրիդոն Կենկեբաշվիլին «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ իրենք այլևս Աշոտի գործով չեն զբաղվում:
Նշենք, որ Աշոտ Սուքիասյանը հրաժարվել էր նաև հանրային պաշտպանի ծառայություններից:
«Նա, ով մեզ վարձել էր՝ Վրաստանի քաղաքացի Դոդոն, ինքն էլ հրաժարվեց մեզնից: Ի դեպ, Աշոտը կին էլ ունի` Շուշանիկը, նրա հետ էլ խոսեցինք (Դոդոն Աշոտի կնոջ բարեկամն է), բայց, չգիտեմ ինչու, հետո մեզանից հրաժարվեցին, որովհետև մտան նաև հոգևորականության ներկայացուցիչներ»,- ասաց փաստաբան Կենկեբաշվիլին:
Հայ առաքելակա՞ն, թե՞ Վրաց ուղղափառ եկեղեցու ներկայացուցիչներ են նրանք եղել, կամ ինչու՞ են նրանք «խառնվել» գործին, վրացի փաստաբանը չցանկացավ մանրամասնել:
Վիրահայոց թեմից փորձեցինք ճշտել՝ արդյո՞ք որևէ հոգևորական այցելել է Աշոտ Սուքիասյանին: Թեմի առաջնորդի խորհրդական Լևոն Իսախանյանը «Հետքի» հետ զրուցում ասաց, որ Վիրահայոց թեմից որևէ մեկը չի այցելել Աշոտ Սուքիասյանին:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ոստիկանությունը, Հայաստանի ինտերպոլի ազգային կենտրոնական բյուրոյի օգնությամբ և համագործակցեկով Վրաստանի իրավապահների հետ, հունվարի 31-ին Թբիլիսի քաղաքում հայտնաբերել և ձերբակալել է Աշոտ Սուքիասյանին: Փետրվարի 2-ին Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը գործարար Աշոտ Սուքիասյանին դատապարտեց «արտահանձնման կալանքի»: 40 օրվա ընթացքում հայկական կողմը պետք է փաստաթղթեր տրամադրի վրացական կողմին, որոնք հիմնավորեն Հայաստանի Հանրապետություն Աշոտ Սուքիասյանի արտահանձնման անհրաժեշտությունը: ՀՀ գլխավոր դատախազությունը Վրաստանի գլխավոր դատախազություն է ուղարկել Աշոտ Սուքիասյանին քրեական հետապնդման ենթարկելու նպատակով ՀՀ իրավապահ մարմիններին հանձնելու միջնորդություն: Հանձնման մասին միջնորդությունը քննարկման փուլում է:
Ավելի վաղ` 2013թ. հունիսի 17-ին, նախաքննական մարմինը Աշոտ Սուքիասյանի նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարել: Նրան մեղադրանք էր առաջադրվել առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության (ՀՀ. Քր. օր. 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետ), խաբեության կամ վստահությունը չարաշահելու եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնասպատճառելու (184-րդ հոդ. 2-րդ մասի 1-ին կետ) եւ հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամուտներն օրինականացնելու (190-րդ հոդ. 3-րդ մասի 1-ին կետ) համար:

Ашот Сукиасян отказался от адвокатов
Арестованный в Тбилиси армянский предприниматель Ашот Сукиасян отказался от услуг двух адвокатов. Занимающийся его делом Придон Кенкебашвили в беседе с “Hetq”сообщил, что они больше не занимаются защитой Сукиасяна. Отметим, что Ашот Сукиасян отказался также от услуг общественного защитника.
“Нас нанял гражданин Грузии по имени Додо, и он же отказался от нашей помощи. Кстати, мы говорили и с женой Ашота Шушаник, но я не знаю, почему они потом от нас отказались. К ним тогда зашли и представители духовенства”,- сообщил Кенкебашвили.
При этом он не захотел сообщить, представителями какой церкви были священнослужители – Армянской Апостольской или Православной и почему они “вмешались” в это дело.
Сведения о том, посещал ли Ашота Сукиасяна какой-либо представитель духовенства, мы попробовали получить в Грузинской епархии ААЦ. Советник предводителя епархии Левон Исаханян сказал “Hetq”, что никто из их священнослужителей с Сукиасяном не встречался.
Напомним, что Ашот Сукиасян был задержан в Тбилиси 31 января. 2 февраля тбилисский городской суд приговорил Сукиасяна к “экстрадиционному аресту”. В течение 40 дней армянская сторона должна предоставить грузинской стороне документы, обосновывающие необходимость экстрадиции Ашота Сукиасяна в Республику Армения. Генпрокуратура РА направила Генпрокуратуре Грузии ходатайство о передаче Ашота Сукиасяна армянским правоохранительным органам с целью осуществления в отношении него уголовного преследования.
Ранее, 17 июня 2013 г., орган предварительного следствия объявил Сукиасяна в розыск. Ему было выдвинуто обвинение в мошенничестве в особо крупных размерах (п.1 ч.3 ст.178 УК РА), причинение имущественного ущерба в особо крупных размерах путем обмана или злоупотребления доверием (п.1 ч.2 ст.184) и легализации доходов в особо крупных размерах, полученных преступным путем (п.1 ч.3 ст.190).