Մաքսային միությունը լուրջ խոչընդոտ է որակյալ և մատչելի հանրային տրանսպորտի համար
Այսօր հազիվ թե գտնվի մի հայաստանցի, ով գոհ կլինի մեր երկրում տրանսպորտի որակից: Սակայն մեր երկիրն այժմ կանգնած է մեծ փոփոխության շեմին, այն է` Մաքսային միությանն անդամակցությունը: Արդյոք դա կազդի՞ հանրային տրանսպորտի որակի կամ գնի վրա:
Ներկայիս վիճակը
Գաղտնիք չէ, որ անորակ տրանսպորտի էտալոն են համարվում ռուսական արտադրության Газель-ները: Վերջիններս քիչ մարդ են տեղավորում, անհարմար են, խցանումներ են ստեղծում, իսկ կանգնած ուղևորները դրանցում, ներեցեք, շախմատի ձիու դիրքով են երթևեկում:
Առավել հարմար են հարավ-կորեական Hyundai, ուկրաինական Богдан և չինական Higer մակնիշների ավտոբուսները:
Ներկայումս, ՀՀ Մաքսային օրենսգրքի 102-րդ և «Ավելացված արժեքի մասին» օրենքի 6-րդ հոդվածի համաձայն, ավտոբուսներն ու միկրոավտոբուսները մաքսազերծելուց՝ կազմակերպությունները մաքսատուրք և ԱԱՀ չեն վճարում` անկախ մեքենաները արտադրող երկրից:
Համեմատենք
Այսպիսով, 24 նստատեղ և Hyundai մակնիշի շարժիչ ունեցող Богдан201-ը արժե մոտ 31 հազար ԱՄՆ դոլար: Ընդ որում, այդ ավտոբուսը, բնականաբար, ունի էլեկտարական դռներ և կարող է վերցնել ևս 24 կանգնած ուղևոր: Այն ունի անգամ GPS համակարգ, իսկ բոլոր հանգուցային մասերը (շարժիչ, փոխանցման տուփ և այլն) կորեական Hyundai արտադրության են:
Անշուշտ, ռուսական 12 տեղանոց Газель-ն ավելի էժան է` 21 հազար դոլար: Սակայն այն պակաս եկամտաբեր է, քանի որ անգամ ամեն կերպ խցկվելու պարագայում չի կարող 20-ից ավել ուղևոր տանել, այսինքն` Богдан-ից 2,5 անգամ քիչ:
Բացի այդ, Газель-ն առնելուց հետո շահագործողները ստիպված են լինում վրան մոտ 2 հազար դոլարի չափով «գործ անել» (գազի բալոն դնել, նստատեղերը տեղափոխել և այլն):
Այսինքն, Մաքսային միությունից դուրս արտադրվող ավտոբուսների առավելությունն ակնհայտ է:
Հենց այդ ամենի շնորհիվ է, որ կամաց-կամաց Газель-ները իրենց տեղը զիջում են առավել հարմարավետ Hyundai և Богдан ավտոբուսներին, ինչը, անշուշտ, չի կարող չուրախացնել:
Մաքսային Միությունում
Այսպիսով, Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի Մաքսային միության միասնական մաքսային սակագների 17-րդ-բաժնի 87-րդ խմբի համաձայն` ոչ տուրիստական և 10-ից 120 ուղևորի համար նախատեսված նոր ավտոբուսների մաքսատուրքը կազմում է դրա գնի 20 տոկոսը:
Հենց այդպիսի ավտոբուսներ են հանդիսանում թե մեր քննարկած Газель, Богдан, Higer, Hyudai մակինիշի և թե առհասարակ ցանկացած ավոտբուս, որը որպես քաղաքային հասարակական տրանսպորտ է ծառայում:
Բացի այդ, համաձայն «Ավելացված արժեքի մասին» ՀՀ մասին օրենքի, այս դեպքում ավտոբուս ներմուծողներից արդեն կսկսի գանձվել նաև 20 տոկոս ԱԱՀ:
Այսպիսով, մաքսային միությունից դուրս արտադրվող ավտոբուսների գինը կավելանա 44 տոկոսով` գնի 20 տոկոս մաքսատուրք, և ապա գնի արդեն 120 տոկոսի 20 տոկոս ԱԱՀ:
Այսինքն, օրինակ, նույն Богдан-ի գինը կթանկանա 14 հազար դոլարով և կհասնի 45 հազար դոլարի: Մոտավորապես նույնքան կթանկանան նաև Hyundai ավտոբուսները:
Հետևանքները
Բնականաբար, երբ թանկանում են որակյալ և առավել եկամտաբեր ավտոբուսները, գծատերերը ստիպված դիմում են հետևյալ միջոցներից մեկին`
1. զգալիորեն թանկացնում են տրանսպորտի գինը, որ կարողանան գնեն այդ ավտոբուսները,
2. գինը քիչ են թանկացնում, սակայն վերադառնում են պակաս շահավետ ու անհարմար ռուսական Газель-ներին:
Սա նշանակում է, որ Մաքսային միությանն անդամակցելու հետևանքով հանրային տրանսպորտի ինքնարժեքը (հետևաբար` նաև գինը) բարձրանալու է, իսկ որակը տուժելու է:

Таможенный союз станет серьезным препятствием для качественного и доступного общественного транспорта
Сегодня в Армении вряд ли найдется человек, довольный качеством транспорта. Однако сейчас наша страна стоит на пороге больших изменений - членства в Таможенном союзе. Повлияет ли это на качество или стоимость проезда в общественном транспорте?
Ситуация сегодня
Не секрет, что эталоном некачественнго транспорта считаются “Газели” российского производства. Последние вмещают мало пассажиров, неудобны, создают “пробки”, а граждане, которым приходится ехать в них стоя, извините, принимают позу шахматного коня. Более комфортабельны южнокорейские автобусы “Hyundai”, украинские “Богданы” и китайские “Higer”.
Согласно ст.102 Таможенного кодекса РА и ст.6 закона “О добавленной стоимости”, в настоящее время при растаможке автобусов и микроавтобусов, независимо от страны-производителя, таможенную пошлину и НДС не взимаются.
Сравним
Итак, “Богдан-201”, имеющий 24 пассажирских места и двигатель марки “Hyundai”, стоит 31 тыс. долларов. При этом автобус имеет автоматические двери, вмещает 24 стоящих пассажира, снабжен системой GPS, а все узлы (двигатель, коробка передач и др.) корейской марки “Hyundai”.
12-местные российские “Газели”, несомненно, дешевле – их стоимость 21 тыс. долларов, однако они менее рентабельны, поскольку даже при наличии в них максимального числа стоящих пассажиров эти микроавтобусы вмещают не более 20 человек, что в 2,5 раза меньше вместимости “Богдана”.
Кроме того, в случае приобретения микроавтобуса “Газель” эксплуатирующей организации приходится нести дополнительные расходы почти на 2 тысяч долларов для установки газового баллона, изменения расположения пассажирских мест и т.д.
То есть преимущества автобусов, производимых вне Таможенного союза, очевидны.
Именно поэтому “Газели” постепенно уступают свое место комфортабельным автобусам “Hyundai” и “Богдан”, что не может не радовать.
В Таможенном союзе
Итак, в соответствии с едиными таможенными тарифами ТС таможенная пошлина на новые нетуристические автобусы, предназначенных для перевозки от 10 до 120 человек, составляет 20% от их стоимости.
Именно такими являются представленные выше автобусы марки “Газель”, “Богдан”, “Higer”, “Hyudai”, да и любой другой автобус, который служит в качестве городского общественного транспорта. Кроме того, согласно закону РА “О добавленной стоимости”, в этом случае с импортеров автобусов начнет взиматься также НДС в размере 20%.
Таким образом, стоимость производимых вне ТС автобусов возрастет на 44% - 20% таможенная пошлина и 20% НДС уже от 120% стоимости.
Например, цена на тот же “Богдан” увеличится на 14 тыс.долларов и составит 45 тыс.долларов. Примерно на столько же подорожают и автобусы “Hyundai”.
Последствия
Если качественные и наиболее вместимые автбусы подорожают, то владельцам линий придется прибегать к одному из следующих мер:
значительно увеличить стоимость проезда в общественном транспорте, чтобы иметь возможность покупать эти автобусы,
незначительно увеличить стоимость проезда, но вернуться к менее выгодным и неудобным российским “Газелям”.
Это значит, что в результате членства в ТС себестоимость (а значит и цена) общественного транспорта возрастет, а качество пострадает.