«Ակունք» համույթը Վանում ելույթ չունեցավ
Հուլիսի 21-23-ը Վանում անցկացվող Մշակութային երգի եւ պարի փառատոնին ներկա էր նաեւ «Ակունք» հայկական համույթը: Քրդերի կողմից կազմակերպող այս փառատոնն առաջին տարին չէ, որ համույթին հրավիրում է մասնակցելու: Սակայն այս տարի քրդերի եւ թուրքերի միջեւ բախումը կասեցրեց փառատոնի վերջին փուլի անցկացումը: Կազմակերպիչները ձերբակալվել էին, իսկ բացօթյա համերգի հրապարակում թուրք զինված ուժերի եւ քուրդ բնակիչների միջեւ տեղի ունեցավ բախում:
Այս մասին այսօր լրագրողներին հայտնեցին «Ակունք» համույթի ներկայացուցիչները:
Փառատոնը բաղկացած էր երեք մասից` քայլերթից, Աղթամար կղզու միջոցառումից եւ բացօթյա համերգից: «Ակունք»-ը փայլուն հանդես եկավ առաջին երկու փուլերում: Բանախոսները փաստեցին, որ Վանի քաղաքապետ, ազգությամբ քուրդ Բեկիր Կոյան արդեն որերորդ անգամ իրենց հատուկ վերաբերմունք է ցուցաբերում, նույնիսկ մեջբերեցին վերջինիս խոսքերը.«Դուք այստեղ ոչ թե հյուրի, այլ տիրոջ կարգավիճակով եք»:
«Ակունք»-ին փառատոնին մասնակցելու համար աջակցություն ցուցաբերած ԱԺ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Արագած Ախոյանն էլ նշեց, որ Վանի քաղաքապետն իրեն խոստացել է «հաջորդ այցի ժամանակ մեքենայով շրջել հայերի հետ եւ ուսումնասիրել Վարագավանքը, այլ հայկակական պատմական հուշարձանները եւ հնարավորինս վերականգնել դրանք»:

Ансамбль “Акунк” не выступил в Ване
Армянский ансамбль “Акунк” принял участие в проходившем 21-23 июля фестивале песни и танца в Ване. На фестиваль, который организуется курдами, “Акунк” приглашается не впервые. Однако в этом году из-за столкновений между курдами и турками последний этап фестиваля был отменен, а его организаторы – задержаны. Об этом сегодня на пресс-конференции сообщили представители «Акунка».
Фестиваль состоял из трех частей – шествия, мероприятия на острове Ахтамар и концерта на открытом воздухе. “Акунк” блестяще выступил в первых двух этапах. Участники пресс-конференции отметили, что мэр Вана, курд по национальности Бекир Койан, уже в который раз проявляет к ним особое отношение. “Вы здесь в статусе не гостей, а хозяев”,- процитировали слова мэра Вана члены ансамбля.
Выступлению “Акунка” на фестивале содействовал депутат парламентской фракции “Процветающая Армения” Арагац Ахоян. Он отметил, что мэр Вана обещал ему “во время следующего визита вместе с армянами отправиться в путешествие на машине и осмотреть Варагаванк, другие армянские исторические памятники и постараться восстановить их”.