Անցել է 14 տարի. զինվորի մահվան համար որևէ մեկը չի պատժվել
Լուսանկարի տղամարդը ազատամարտիկ Վարդան Հակոբյանն է, ով «Հետքին» պատմեց իր ողբերգության մասին. «15 տարի առաջ որդուս հանգիստ խղճով ուղարկեցի հայոց բանակ ու ետ ստացա նրա դին: Երբեք չէի մտածի, որ Արցախի պատերազմում ադրբեջանցու գնդակից չզոհված մարդը տարիներ անց որդուն կճանապարհի անկախ Հայաստանի բանակ՝ ծառայության, ու նրան սպանված կվերադարձնեն ինձ»:
1999 թվականին ազատամարտիկ Վարդան Հակոբյանի որդին՝ Արման Հակոբյանը, զորակոչվել է հայոց բանակ, ծառայել Հորադիզի զորամասում: Մոտ մեկ տարի անց՝ 2000թ. սեպտեմբերի 25-ին, զինվորի դին՝ ճակատային մասում հրազենային կրակոցով, տեղափոխել են Երևան: Հարուցվել է քրեական գործ Քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի՝ ինքնասպանության դրդում հատկանիշներով: Ըստ նախաքննության վարկածի` Արմանը ինքնասպանություն է գործել հենակետում: Սակայն, ինքնասպանության վարկածին Հակոբյաններն ի սկզբանե չեն հավատացել, քանի որ նախ՝ անզեն աչքով էլ տեսանելի են եղել որդու մարմնի կապտուկներն ու բռնության հետքերը, երկրորդ՝ զենքի վրա չեն եղել մատնահետքեր. «Մինչև հիմա չեմ հասկանում՝ ինչպես կարող է մարդ ինքն իրեն կրակել ճակատի մասում, ապա մաքրել մատնահետքերը: Կարո՞ղ է մի իրավաբան ինձ բացատրել: Դա դեմ է անգամ առողջ տրամաբանությանը, աբսուրդ է»:
Ծանոթացա դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքներին. առկա են եղել անգամ վերջույթների կոտրվածքներ: Մահացած զինվորի մայրը՝ Կարինե Գրիգորյանը, պատմում է, որ տարբեր մարդիկ իրեն ասել են, որ Արմանին երեք օր շարունակ այնքան են ծեծել, որ նույնիսկ նրա մոտ հոգեկան խեղման նշաններ են սկսել նկատվել: Այս ամենաթողության մեջ տիկին Կարինեն մեղադրում է զորամասի հրամանատարական կազմին: «Դեմքն անգամ ամբողջովին այլանդակված էր: Ես զարմանում եմ՝ փորձաքննությամբ հաստատվել է, որ երեխային մոտ 3 օր ծեծել են, արդյո՞ք հրամանատարներից, պատասխանատուներից որևէ մեկը չի տեսել Արմանի վիճակը: Եթե կարգ ու կանոն լինի բանակում, բռնության, առավել ևս՝ սպանության դեպքեր չեն լինի»,- համոզված է մահացած զինվորի մայրը:
Նախաքննությամբ ապացուցված է համարվել, որ Արման Հակոբյանին ծեծել են Գարիկ Հովհաննիսյանը՝ Պիսր մականունով, և Արշակ Շահբազյանը՝ Բիձա մականունով: Սակայն Հակոբյանները նշում են, որ այս փաստն անգամ բավարար չի եղել քրեական գործը դատարան ուղարկելու համար: Հակոբյաններն ու նրանց փաստաբանը առաջ են քաշել սպանության վարկածը: Արմանի հագին եղել է այլ զինվորի հագուստ, գլխարկ, հագին՝ ուրիշի կոշիկ ու գուլպա, մյուս ոտքին ոչինչ չի եղել: Այս բոլոր «ինչու»-ների պատասխանները, սակայն, մինչ օրս չունեն զինվորի ծնողները:
Այս գործով հետաքննությունը երկու անգամ բացվել ու փակվել է, կասեցվել՝ հանցագործություն կատարած անձանց անհայտ լինելու պատճառաբանությամբ: Թեև 88 վկա է հարցաքննվել, ըստ նախաքննության ներկայացրած տեղեկատվության, սակայն այդպես էլ պարզ չի դարձել հանցագործությունը կատարողների շրջանակը: «Ես զրուցել եմ շատերի հետ, ովքեր հարցաքննվել են, նրանց ծնողների հետ, վախեցած պատմում էին, որ անգամ ավտոմեքենա են տվել, որ այլևս իրենց չանհանգստացնի նախաքննությունը»,- «Հետքին» պատմեց ազատամարտիկը:
Վարդան Հակոբյանն ասում է, որ այս 14 տարիներին ստիպված վարել է իր սեփական հետաքննությունը, զրուցել այդ օրը հենակետում գտնվող զինվորների ու նրանց հարազատների հետ, անգամ գաղտնի ձայնագրություններ կատարել, որպեսզի պարզի եղելությունը: Սակայն, երբ մահացած զինվորի հայրը շատ է առաջ գնացել իր սեփական հետաքննության մեջ, նրան փորձել են մեղադրանք առաջադրել առևանգման հատկանիշներով, իբր նա փորձել է ճնշում գործադրել դեպքի մասին տեղեկատվություն ունեցող անձանց վրա: Վարդան Հակոբյանը վստահ է, որ համակարգը պարզապես այդպիսով փորձել է իրեն ճնշել, որպեսզի հրաժարվի սեփական հետաքննությունը վարելուց՝ հանուն ճշմարտության բացահայտման:
Վարդան Հակոբյանը բազմաթիվ ատյանների է դիմել՝ լրացուցիչ նախաքննության, վարույթի վերաբացման պահանջով, սակայն պատասխանները կրկնում են մեկը մյուսին՝ գործը կասեցվել է հանցագործություն կատարած անձանց անհայտ լինելու հիմքով: «Ստացվում է փակ շղթա: Երկրի նախագահին նամակ ես գրում, պատասխանը ստանում ես այն մարմնից, որից դու դժգոհում ես, որի հետ պրոբլեմ ունես: Արդեն չգիտեմ՝ ում գրեմ, որտեղ ներկայացնեմ այս փաստերը, որ իմ տղան սպանվել է, իսկ մեղավորները պատասխանատվություն չեն կրել»,- ասում է զինվոր Արման Հակոբյանի հայրը:

Прошло 14 лет, но за смерть солдата никто не понес наказания
Изображенный на снимке мужчина – бывший воин-освободитель Вардан Акопян, который рассказал “Hetq” о своей трагедии: “15 лет назад я со спокойной совестью проводил сына в армянскую армию, а через год получил гроб с его телом. Никогда не думал, что человек, который не погиб от азербайджанской пули во время Арцахской войны, спустя годы отправит сына служить в армию независимой Армении, а мне его вернут убитым”.
В 1999 году сын Вардана Акопяна Арман Акопян был призван в армию, служил в Горадизской воинской части. Через год, 25 сентября 2000 г., в Ереван доставили его тело с огнестрельной раной на лбу. Было возбуждено уголовное дело по ст.110 УК РА – доведение до самоубийства. Согласно предварительной версии, Арман покончил с собой на опорном пункте. Однако Акопяны с самого начала не верили в эту версию,поскольку, во-первых, своими глазами видели на теле сына многочисленные синяки и следы от насилия, во-вторых, на оружии не было его отпечатков пальцев. “До сих пор не могу понять, как можно выстрелить себе в лоб, а потом удалить отпечатки пальцев. Это противоречит всякой логике, это абсурд”,- говорит Вардан Акопян.
Я ознакомилась с результатами судмедэкспертизы, согласно которым на теле Армана Акопяна имелись даже переломы конечностей. По словам матери погибшего,Карине Григорян, несколько человек рассказали ей, что Армана в течение трех дней избивали так, что у него даже стали проявляться признаки помешательства.
В этой вседозволенности Карине Григорян винит командование воинской части. “Его лицо было обезображено. Экспертиза подтвердила, что моего ребенка три дня избивали, но неужели никто из командиров не видел, в каком состоянии находится Арман? Если в армии наведут дисциплину и порядок, случаев насилия, а тем более убийств не будет”,- убеждена мать Армана Акопяна.
В ходе предварительного следствия было доказано, что Армана Акокпяна избивали Гарик Ованнисян по кличке Писарь и Аршак Шахбазян по кличке Бидза. Однако, как говорят Акопяны, даже этого факта оказалось недостаточно для передачи уголовного дела в суд. Акопяны и их адвокат выдвинули версию убийства. На Армане была одежда, шапка другого солдата, на одной ноге – чужой носок и чужая обувь, на другой ноге ничего не было. Ответы на вопросы, вызванные этими обстоятельствами, родители до сих пор не получили.
Расследование по этому делу проводилось дважды и оба раза дело закрывали в связи с невыявлением лиц, совершивших преступление. Несмотря на то, что было допрошено 88 свидетелей, круг лиц, совершивших преступление, так и не был установлен. “Я беседовал со многими допрошенными и их родителями. Они испуганно говорили, что отдали даже автомобиль, чтобы их не беспокоили в процессе предварительного следствия ”,- рассказал Вардан Акопян.
По его словам, за эти 14 лет он провел собственное расследование, беседовал с солдатами, находившимися в тот день на опорном пункте, и их родителями, даже тайно делал аудиозаписи, чтобы установить истину. Но когда отец умершего солдата слишком продвинулся в своем расследовании, его попытались обвинить в оказании давления на лиц, располагавших информацией. Вардан Акопян убежден, что таким образом система решила надавить на него, чтобы он отказался от установления истины.
Бывший ополченец обращался во многие судебные инстанции с требованием провести дополнительное расследование, однако получал один и тот же ответ: дело прекращено на основании неустановления лиц, совершивших преступление.
“Получается замкнутый круг. Пишешь письмо президенту страны, а ответ получаешь от органа, на которого жалуешься, с которым имеешь проблемы. Уже не знаешь, к кому обратиться, кому представить факты, свидетельствующие о том, что мой сын был убит, а виновные не понесли наказания”,- говорит отец Армана Акопяна.