Գյուղացիները դժգոհ են պարարտանյութի բաշխման կարգից. «Իրենց ֆոկուսը լավ ենք հասկանում»
Գյուղական համայնքներում ցուցակագրում են շուկայականից էժան գներով դիզելային վառելանյութ եւ պարարտանյութ գնել ցանկացող գյուղացիներին:
Համայնքապետարանները համապատասխան գրություններն արդեն փակցրել են մարդաշատ վայրերում, սակայն ակտիվությունն այնքան էլ մեծ չէ. այս սեզոնին գյուղացին գումար չունի եւ կանխիկ գնումներ չի կարող իրականացնել: Արմավիրի մարզի Ակնաշեն համայնքի բնակիչներն ասում են, որ իրենք եւ պարարտանյութի եւ դիզվառելիքի կարիք ունեն, սակայն կանխիկ գումար չունենալու պատճառով չեն կարող ցուցակագրվել:
Ակնաշենցի Սուքիաս Ենոքյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ գումարները հիմա են հավաքում, բայց ապրանքը գյուղացուն փոխանցելու են ավելի ուշ:
«Իրենք գիտեն, թե գյուղացին միամիտ է, բան չի հասկանում, բայց իրենց ֆոկուսը լավ ենք հասկանում: Շուկայականից էժանը 2000 դրամի տարբերությունն է (պարարտանյութի դեպքում), մեկ է պետությունն իրենց փոխհատուցում է այդ գումարը, բերողն էլ իրենք են: Մեզ ցույց տվեցին, որ էժան են բերում: Մենք փող չունենք, որ հիմա առնենք, իրենք էժան վերցնում են դա, հետո ավելի թանկ վաճառում են մեր վրա: Պարարտանյութերն այն ժամանակ են բերում բաժանում, որ գյուղացու ձեռքին գումար չկա»,-ասում է Ս. Ենոքյանը:
Ակնաշենի համայնքապետարանից տեղեկացրին, որ ցուցակագրվողներ կան, սակայն ակտիվությունն այնքան էլ մեծ չէ:
Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանն էլ տեղեկացրեց, որ հողօգտագործողներին որպես աջակցություն, պետության կողմից սուբսիդավորմամբ հատկացվելու է 7000 տոննա ազոտական պարարտանյութ՝ 1 պարկը 6000 դրամով, պարկը 7000 դրամով 300 տոննա ֆոսֆորական եւ 200 տոննա կալիումական պարարտանյութ, 2 մլն լիտր դիզելային վառելանյութ՝ 1 լիտրը 350 դրամ արժողությամբ, ինչպես նաեւ 18 տոննա գարու, 6.5 տոննա առվույտի եւ 0.6 տոննա եգիպտացորենի սերմացու:
Արմավիրի մարզպետը եւս հաստատեց, որ վերը նշված ապրանքները գյուղացուն տրամադրվում են նախապես կանխիկ վճարելու պայմանով: «Պրակտիկան ցույց է տալիս, որ ապառիկ վաճառքի դեպքում հնարավոր չի լինում կազմակերպել գումարների հավաքագրումը»,-ասում է Աշոտ Ղահրամանյանը:

Cash Up Front: Only Villagers Who Can Afford to Pay Get Cheaper Fuel and Fertilizer
Fertilizer and diesel fuel cheaper than the market price are being made available only to those inhabitants of Armenia's rural communities who can pay cash up front.
Village councils have already posted the relevant notices in busy public areas, but there hasn't been great response: this time of year, villagers are low on funds and cannot procure the necessary cash. Residents of Armavir Province's Aknashen rural community say they need both diesel fuel and fertilizer; however, because they don't have the cash, they can't avail of the program.
Aknashen resident Sukias Yenokyan told Hetq that they collect the money now but transfer the goods to villagers later.
"They think that villagers are naive, that we don't understand anything, but we understand their magic tricks quite well. [The fertilizer thats] cheaper than the market price is a difference of 2,000 dram — regardless, the state compensates them that amount, and they're the ones who bring it. They showed us that they bring it cheaply. We don't have money to buy it now; they get it cheaply then sell it to us at a higher price. They bring the fertilizer at a time when villagers don't have any money," he says.
Akanashen's village council informed Hetq that there are villagers who avail of the offer but they're not that many.
Armavir Provincial Councillor Ashot Ghahramanyan says that the state will subsidize farmers by providing 7,000 tons of nitrogen fertilizer at 6,000 AMD ($14.50 USD) per sack, 300 tons of phosphorous fertilizer and 200 tons of potash fertilizer at 7,000 AMD ($17) per sack, and 2 million liters of diesel fuel at 350 AMD ($0.85) per liter, as well as 18 tons of barley seeds, 6.5 tons of alfalfa seeds, and 0.6 tons of corn.
Armavir provincial councillor confirmed that these goods are provided to villagers who pay cash in advance. "Experience shows that it's not possible to coordinate money collection in the case of installment payments," says Ghahramanyan.