Գյուղացիները դժգոհ են պարարտանյութի բաշխման կարգից. «Իրենց ֆոկուսը լավ ենք հասկանում»
Գյուղական համայնքներում ցուցակագրում են շուկայականից էժան գներով դիզելային վառելանյութ եւ պարարտանյութ գնել ցանկացող գյուղացիներին:
Համայնքապետարանները համապատասխան գրություններն արդեն փակցրել են մարդաշատ վայրերում, սակայն ակտիվությունն այնքան էլ մեծ չէ. այս սեզոնին գյուղացին գումար չունի եւ կանխիկ գնումներ չի կարող իրականացնել: Արմավիրի մարզի Ակնաշեն համայնքի բնակիչներն ասում են, որ իրենք եւ պարարտանյութի եւ դիզվառելիքի կարիք ունեն, սակայն կանխիկ գումար չունենալու պատճառով չեն կարող ցուցակագրվել:
Ակնաշենցի Սուքիաս Ենոքյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ գումարները հիմա են հավաքում, բայց ապրանքը գյուղացուն փոխանցելու են ավելի ուշ:
«Իրենք գիտեն, թե գյուղացին միամիտ է, բան չի հասկանում, բայց իրենց ֆոկուսը լավ ենք հասկանում: Շուկայականից էժանը 2000 դրամի տարբերությունն է (պարարտանյութի դեպքում), մեկ է պետությունն իրենց փոխհատուցում է այդ գումարը, բերողն էլ իրենք են: Մեզ ցույց տվեցին, որ էժան են բերում: Մենք փող չունենք, որ հիմա առնենք, իրենք էժան վերցնում են դա, հետո ավելի թանկ վաճառում են մեր վրա: Պարարտանյութերն այն ժամանակ են բերում բաժանում, որ գյուղացու ձեռքին գումար չկա»,-ասում է Ս. Ենոքյանը:
Ակնաշենի համայնքապետարանից տեղեկացրին, որ ցուցակագրվողներ կան, սակայն ակտիվությունն այնքան էլ մեծ չէ:
Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանն էլ տեղեկացրեց, որ հողօգտագործողներին որպես աջակցություն, պետության կողմից սուբսիդավորմամբ հատկացվելու է 7000 տոննա ազոտական պարարտանյութ՝ 1 պարկը 6000 դրամով, պարկը 7000 դրամով 300 տոննա ֆոսֆորական եւ 200 տոննա կալիումական պարարտանյութ, 2 մլն լիտր դիզելային վառելանյութ՝ 1 լիտրը 350 դրամ արժողությամբ, ինչպես նաեւ 18 տոննա գարու, 6.5 տոննա առվույտի եւ 0.6 տոննա եգիպտացորենի սերմացու:
Արմավիրի մարզպետը եւս հաստատեց, որ վերը նշված ապրանքները գյուղացուն տրամադրվում են նախապես կանխիկ վճարելու պայմանով: «Պրակտիկան ցույց է տալիս, որ ապառիկ վաճառքի դեպքում հնարավոր չի լինում կազմակերպել գումարների հավաքագրումը»,-ասում է Աշոտ Ղահրամանյանը:

Крестьяне недовольны порядком распределения удобрений: “Мы раскусили их фокус”
В сельских общинах составляют списки крестьян, желающих получить дизельное топливо и удобрения по ценам ниже рыночных. Старосты сел уже вывесили местах соответствующее объявление, однако кресть не проявляют большой активности, так как в этом сезоне у них нет наличных денег. По словам жителей села Акнашен Армавирской области, они нуждаются и дизтопливе, и в удобрениях, но из-за отсутствия денег не могут записаться для их получения.
В беседе с “Hetq” акнашенец Сукаис Енокян сказал, что деньги собирают сейчас, а топливо и удобрения раздадут позже.
“Они знают, что крестьяне – люди наивные, ничего не понимают. Но мы хорошо раскусили их фокус: в случае с удобрениями разница с рыночной ценой составляет 2000 драмов, но государство все равно компенсирует эту сумму. Нас уверяют, что привозят дешевле. Сейчас у нас нет денег, чтобы мы могли купить, а они покупают по низкой цене, а потом продают нам дороже. Удобрения привозят тогда, когда у крестьян нет денег”,- отметил С.Енокян.
Губернатор Армавира Ашот Каграманян сообщил, что в качестве помощи землепользователям при субсидировании государства будет выделено 7000 тонн азотных удобрений по 6000 драмов за мешок, 300 тонн фосфорных удобрений – по 7000 драмов за мешок и 200 тонн калиевых удобрений, 2 млн литров дизтоплива, стоимость которого составит 350 драмов за литр, а также 18 тонн семян ячменя, 6,5 тонн семян клевера и 600 кг семян пшеницы.
А.Каграманян подтвердил, что вышеуказанные товары предоставляются крестьянам при условии предварительной оплаты наличными деньгами. “Практика показывает, что в случае продажи в кредит не удается организовать сбор сумм”,- пояснил губернатор.