Քաղաքացին դժգոհում է Ռոստելեկոմից. «Շուտով դրամապանակս կթեթևանա` չմատուցված ծառայության դիմաց վճարելու պատճառով»
Հարգելի խմբագրություն, վերջերս այնքան են շատացել Rostelecom ընկերության վերաբերյալ վատ արձագանքներով հոդվածները, որ որոշել էի չգրել: Սակայն առանց այն էլ այսքան խաբված մեր հասարակությանը հարկ համարեցի ես եւս մի ավելորդ անգամ զգուշացնել անբարեխիղճ ընկերություններից մեկի մասին` պատմելով իմ գլխին եկած պատուհասը:
Որոշեցինք մեր նոր բնակարանում վայելել «նոր սերնդի հեռուստատեսություն» եւ դիմեցինք նման ծառայություն մատուցող «առաջատարներից» մեկին` Rostelecom-ին: Եկավ մի վարպետ, որը ուներ արտոնյալ աշխատանքային գրաֆիկ եւ աշխատում էր մինչեւ 17:00, ինչի պատճառով չէր կարող սպասել իմ` տանը լինելուն, քանի որ ես աշխատում եմ մինչեւ 18:00: Խնդրեցինք մեր հարազատներից մեկին գալ մեր բնակարան եւ դիմավորել վարպետին, եւ քանի որ այդ մարդը մեր տանը չէր բնակվում, բնականաբար չգիտեր, թե որտեղ ուղղորդել տեղադրել սարքը, իսկ իրենք առանց հեռախոսով մեզ հետ ճշտելու տեղադրել էին, որտեղ իրենց էր հարմար` ծակծկելով ողջ պատը եւ փչացնելով վերանորոգումը: Աշխատանքից տուն վերադարձա եւ տեսնելով սարքը` զանգեցի մեր տուն եկած վարպետին եւ խնդրեցի հաջորդ օրը գալ եւ տեղափոխել սարքը: Արժանացա հեգնանքի, թե ժամանակ չունեն, պատվերները շատ են: Դիմեցի սպասարկման կենտրոն, ասացին կփոխանցեն համապատասխան բաժին: Անցավ մեկ օր եւս: Նորից զանգեցի, ասացին` կտեղափոխեն, խնդիր չկա: Եւս մեկ օր անցավ, կրկին զանգեցի, այս անգամ էլ հայտարարեցին, թե պետք է գնամ սպասարկման կենտրոն եւ դիմում գրեմ: Այդ ժամանակ նյարդերս տեղի տվեցին, եւ սկսեցի բղավել օպերատորի վրա, որից հետո 15 րոպեում հարցին լուծում տվեցին:
Իսկ այդ ողջ ընթացքում փորձում էինք վայելել «նոր սերնդի հեռուստատեսությունը», սակայն ապարդյուն. ոչ մի հեռուստաալիք նորմալ ցույց չէր տալիս: Ահազանգեցի, ասացին ընդհանուր հարց է, բոլորի մոտ է այդպես եւ 2 օրում կկարգավորվի: Մեկ շաբաթից ավել էր անցել, ոչինչ չէինք կարողանում դիտել: Ստիպված որոշեցինք հրաժարվել ու դիմել մեկ այլ ընկերության: Գնացի սպասարկման կենտրոն: Տարա ամուսնուս կողմից գրված լիազորագիր, քանի որ պայմանագիր կնքելիս ամուսինս ասել էր, որ ես եմ այսուհետ գործողություններ կատարելու իր անունից: Ասել էին` պետք է լիազորագրով ներկայանանք: Ամուսինս պայմանագրային զինծառայող է եւ պետք է արձակուրդից հետո կրկին մեկներ ծառայության` 400կմ հեռավորության վրա: Սպասարկման կենտրոնում եւս մի անակնկալի հանդիպեցի: Պարզվեց, որ լիազորագիրը պետք է հաստատված լինի նոտարի կողմից: Բացատրեցի, որ ամուսինս սահմանամերձ գոտում է եւ նոտար չի կարող գտնել հայ-ադրբեջանական սահմանին, բացի դրանից՝ ինչու՞ նախօրոք տեղյակ չեն պահել, եւ ինչու՞ ես պետք է նոտարին վճարեմ չօգտագործած ծառայություններից հրաժարվելու համար: Ասացին, որ կխոսեն ղեկավարի հետ եւ 2 օրում տեղյակ կպահեն` կընդառաջեն, թե ոչ: Անցավ առաջին օրը: Երկրորդ օրը ավարտվում էր, զանգ չկա: Սկսեցի զանգահարել: Ֆուտբոլի գնդակի պես 25 րոպե այս ու այն կողմ անելուց հետո վերջապես զանգահարեց սպասարկման կենտրոնի օպերատորը եւ հայտարարեց, որ ցավում են, բայց ոչինչ չեն կարող անել, կոպիտ ասած՝ երեւի թքած ունեն` մարդը սահման է պաշտպանում, թե ոչ: Ճիշտ է, զայրույթս մի լավ արտահայտեցի, բայց դրանից միայն սիրտս թեթեւացավ եւ շուտով դրամապանակս կթեթեւանա` չմատուցված ծառայության դիմաց վճարելու պատճառով:
Նելլի Խաչատրյան
Արա Սարգսյան
ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 321 հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ նոտարի վավերացրած լիազորագրերին հավասարեցվում են`...զինծառայողների լիազորագրերը, իսկ զորամասերի, զորամիավորումների, զինվորական հաստատությունների և ռազմաուսումնական հաստատությունների տեղաբաշխման այն վայրերում, որտեղ չկան նոտարական գրասենյակներ ու նոտարական գործողություններ կատարող այլ մարմիններ, ինչպես նաև բանվորների և ծառայողների, նրանց ընտանիքների անդամների ու զինծառայողների ընտանիքների անդամների լիազորագրերը` վավերացված այդ զորամասերի, զորամիավորումների, զինվորական հիմնարկների կամ հաստատությունների հրամանատարի (պետի) կողմից.

Потребитель жалуется на “Ростелеком”: “Мой кошелек скоро истощится из-за платежей за не оказанные мне услуги”
Гражданка Нелли Хачатрян прислала в редакцию “Hetq” письмо, текст которого представляем ниже.
“В последнее время публикаций, в которых выражается недовольство работой компании “Rostelecom”, стало так много, что я решила не добавлять к ним еще одну. Но потом подумала, что все же следует еще раз предупредить наше и без того обманутое общество об очередной недобросовестной компании.
Переехав в новую квартиру, мы решили, что у нас должно быть и “телевидение нового поколения”. С этой целью обратились к одному из лидеров в сфере подобных услуг – компании “Rostelecom”. Пришел мастер, у которого был привилегированный рабочий график – до 17.00, из-за чего он не мог ждать моего прихода с работы в 18.00. Пришлось попросить родственника встретить мастера у нас дома. Родственник, не живя в нашей квартире, естественно, не знал, где следует установить аппаратуру. И мастер, не посоветовавшись с нами по телефону, установил ее в удобном для себя месте, из-за чего вся стена оказалась занятой, а ремонт – испорченным. Вернувшись с работы и увидев проделанную работу, я позвонила мастеру и попросила придти на следующий день, чтобы переставить технику. В ответ я услышала, что заказов у него много и свободного времени нет. Пришлось обратиться в центр обслуживания. Там пообещали передать мою просьбу в соответствующий отдел. Прошел день. Я снова позвонила. Меня успокоили: не волнуйтесь, переставим аппаратуру. Прошел еще один день. Я снова позвонила. На этот раз мне заявили, что нужно придти в центр и написать заявление. Тут мои нервы не выдержали, и я начала кричать на оператора. Это возымело действие, и вопрос был решен в течение 15 минут.
А тем временем мы пытались “наслаждаться телевидением нового поколения”, но – тщетно: ни один телеканал нормально не показывал. Я предупредила о плохом качестве вещания, но мне сказали, что это общая проблема, и через два дня все наладится. Прошло больше недели, качество никак не улучшалось. В конце концов мы решили отказаться от услуг “Rostelecom” и обратиться в другую компанию. Я отправилась в центр обслуживания, где представила написанную мужем доверенность, поскольку при заключении договора он предупредил, что впредь все вопросы должны решаться от моего имени. Нам сказали, что нужно явиться с доверенностью. Муж является контрактным военнослужащим и после отпуска должен был вернуться на место службы, расположенное в 400 км от Еревана. В центре обслуживания, куда я вскоре пришла, меня ждал еще один сюрприз. Я объяснила, что муж служит в приграничной зоне и что на армяно-азербайджанской границе он не найдет нотариуса. Кроме того я поинтересовалась, почему нас заранее не предупредили об этом и почему я должна платить нотариусу за отказ от не оказанных мне услуг. В центре пообещали посоветоваться с руководством и ответить через два дня. Прошло два дня, но из “Rostelecom” никто не звонил. Я решила позвонить сама. После того, как в течение 25 минут они не могли дать мне внятный ответ, позвонил наконец оператор центра обслуживания и заявил, что они ничем не могут помочь. Иными словами, плевать они хотят на то, что человек защищает границу. Я хоть и высказала все, что о них думала, но от этого ничего не изменилось, всего лишь душу облегчила. А скоро из-за платежей за не оказанные мне услуги истощится мой кошелек”.