«Կյանքը հեշտ է Հայաստանում, եթե եկել ես Եվրոպայից»,- իտալացի խոհարար
Իտալացի խոհարար Քրիստիան Կազիմիրո Շորտինոն (Cristian Casimiro Sciortino) իր մասնագիտության շնորհիվ հայտնվել է Հայաստանում: Նա համոզված է, որ իր մասնագիտությունն է ընտրել իրեն, ոչ թե ինքը` մասնագիտությունը: 17 տարեկանից, երբ սկսել է խոհարարություն սովորել, հասկացել է, որ դա այն գործն է, որով ինքն իսկապես ուզում է զբաղվել:
Հայաստանում մարդիկ իրենց միայնակ են զգում
Նախքան Հայաստան գալը Քրիստիանը հայ գործընկերոջ հետ աշխատել է Իտալիայում: Երբ վերջինս որոշել է իտալական ռեստորան բացել Երևանում, իտալացի շեֆ-խոհարարին առաջարկել է մի քանի ամսով իր հետ գալ Հայաստան: Այդ ժամանակ Քրիստիանը նաև առաջարկ ուներ գնալ Գերմանիա, որտեղ նախքան այդ աշխատել էր: Բայց որոշեց գալ Հայաստան:
2013 թ.-ի սեպտեմբերին Քրիստիանը եկավ Հայաստան: Մինչեւ գալն անգամ չգիտեր, թե որտեղ է Հայաստանը: Երբ մայրը իմացել է, որ նա մեկնում է Հայաստան, բացասական է արձագանքել: Նա չէր ցանկանում, որ որդին մեկնի մի երկիր, որը գտնվում է «Իրանի, Իրաքի, Թուրքիայի շրջանում»: Քրիստիանն ասում է, որ Իտալիայում իրենք այնքան էլ լավ կարծիք չունեն այս տարածաշրջանի մասին: Աշխատելու համար իրենց համար նախընտրելի են եվրոպական մյուս երկրները, ԱՄՆ-ը, Չինաստանը:
Մի քանի ամիս ապրելով Հայաստանում` իտալացին համոզվել է, որ «Հայաստանը պարզ ու հեշտ երկիր է»: Բացի այդ, նրա համար այստեղ ամեն ինչ էժան է, որովհետև անընդհատ այստեղի գները համեմատում է Եվրոպայի գներին:
«Կյանքը հեշտ է այստեղ, եթե դու եկել ես Եվրոպայից, որովհետև այստեղ վտանագավոր չէ, հանգիստ է, դու խնդիրներ չես ունենում մարդկանց հետ, - ասում է Քրիստիանը,- բայց կարծում եմ` հայերի համար այստեղ դժվար է, որովհետև աշխատավարձերը ցածր են, իսկ կյանքը` թանկ»:
Թեպետ Քրիստիանը չի հասցրել շրջել Հայաստանով՝ բայց նկատել է, որ այստեղ մարդիկ ուրախ չեն, իսկ պատճառները տարբեր են` ընտանիքից սկսած մինչև աշխատանք: «Իմ կարծիքով` մարդիկ կարծում են, որ կառավարությունն իրենց չի օգնում, և իրենք իրենց միայնակ են զգում»,- ասում է Քրիստիանը:
Իտալացի խոհարարը նշանվել է Հայաստանում
Քրիստիանը խոստովանում է, որ Հայաստանը փոխել է իր կյանքը: Այստեղ նա դարձել է ավելի հանգիստ, սկսել է մտածել ոչ միայն իր գործի, այլև ապագայի մասին: Երևանում է նա ծանոթացել իր հարսնացուի` Աստղիկի հետ: Երբ ծնողներին պատմել է, որ այստեղ ծանոթացել և նշանվել է հայ աղջկա հետ, հայրը ուրախացել է: Իսկ մայրը խիստ զարմացել է, որովհետև գիտեր, որ նախքան այդ՝ որդին չէր էլ մտածում լուրջ հարաբերություններ ունենալ որևէ աղջկա հետ:
«Մայրս ասաց, թե ստացվում է`ընկերուհի գտնելու համար դու պետք է գնայիր այլ երկիր,- հիշում է Քրիստիանը,- բայց նա ուրախ է, որ ես եմ ուրախ»:
Իտալացին կարծում է, որ մաֆիան երբեք չի պարտվի
Քրիստիանը Հայաստան է եկել Իտալիայի Ուդինե քաղաքից, որը շուրջ 130 կմ է հեռու Վենեցիայից: Աստղիկն ու Քրիստիանը նախատեսում են մարտին մեկնել Իտալիա` ծանոթանալու Քրիստիանի ընտանիքի հետ: Այնուհետև կրկին կվերադառնան Հայաստան: Քրիստիանն այստեղ արդեն ծանոթացել է իր հարսնացուի ընտանիքի հետ: Քրիստիանի հայրը սիցիլիացի է, և նախքան Ուդինե տեղափոխվելը նրանց ընտանիքն ապրել է Սիցիլիայում: Երբ խոսք գնաց իտալական մաֆիայի մասին, Քրիստիանը նշեց, որ մաֆիայի հետ երբեք գործ չի ունեցել: Սակայն իր հայրը, ով ոստիկան է, առիթ ունեցել է առնչվել մաֆիայի անդամների հետ: Նա հիշում է, որ 12-14 տարի առաջ, երբ իրենք դեռևս ապրում էին Սիցիլիայում, այնտեղ ավելի լուրջ խնդիրներ կային մաֆիայի առնչությամբ, իսկ սպանություններն ավելի շատ էին:
«Կարծում եմ` մաֆիան երբեք չի պարտվի. գուցե մեկ խաղակեսը, բայց ոչ երբեք խաղը», - համոզված է իտալացին:
Նրա կարծիքով` մաֆիան հզոր է ամենուրեք, և մաֆիան է որոշում տվյալ երկրի խաղի կանոնները: Անգամ կես-կատակ, կես-լուրջ ասում է, որ մաֆիան Հայաստանում տաս անգամ ավելի հզոր է, հակառակ որ տեղյակ չէ տեղի անցուդարձին:

'Armenia is a Simple and Easy Country': Tales of an Italian Chef in Yerevan
It's due to his profession that Italian chef Cristian Casimiro Sciortino found himself in Armenia. He is convinced that his profession chose him and not the other way around: at 17, when he began to study cooking, he understood that this is what he really wants to be doing.
In Armenia, People Feel Alone
Before coming to Armenia, Cristian worked with an Armenian colleague in Italy. When his colleague decided to open an Italian restaurant in Yerevan, he suggested the Italian chef come with him to Armenia for a few months.
At the time, Cristian also had an offer to go to Germany, where he had worked before. But he decided to come to Armenia, and he now works as the chef at a newly opened Italian restaurant in downtown Yerevan.
Prior to arriving to Armenia in September 2013, he didn't even know where Armenia was on the map. When his mother found out that he was going to Armenia, she reacted negatively: she didn't want her son going to a country that's "in the region of Iran, Iraq, and Turkey." Cristian says people in Italy don't have a very good opinion of this region. For work, they prefer going to other countries in Europe, the US, and China.
After living in Armenia for a few months, Cristian was convinced that "Armenia is a simple and easy country." Apart from that, for him, everything is cheap here — he constantly compares prices here with those in Europe. "Life is easy here if you've come from Europe because it's not dangerous here; it's peaceful; you don't have problems with people," he says. "But I think for Armenians it's hard here because the salaries are low while life is expensive."
Though Cristian hasn't managed to travel around Armenia, he's noticed that people here aren't happy, for various reasons — beginning from family to work. "In my opinion, people think that the government doesn't help them and they feel alone," he says.
The Italian Chef Became Engaged in Armenia
Cristian confesses that Armenia changed his life. Here he's become calmer, and he's begun thinking about not only his work, but also the future. He met his fiancee Astghik in Yerevan. When he told his parents that he met and became engaged to an Armenian woman, his father was happy, while his mother was quite surprised because she knew that in the past her son never thought about having a serious relationship with anyone.
"My mother said, it turns out that you had to go to another country to find a girlfriend," recalls Cristian. "But she's happy that I'm happy."
Italian Man Believes the Mafia Will Never Be Defeated
Cristian came to Armenia from the Italian city of Udine, which is about 130 km from Venice. He and Astghik are planning to go to Italy in March, to meet Cristian's family. Then they'll return to Armenia. Cristian has already met his fiancee's family here. Cristian's father is Sicilian and before moving to Udine, his family lived in Sicily. When talk turned to the Italian mafia, Cristian said he's never had any dealings with the mafia. But his father, who's a police officer, has come in contact with members of the mafia. He remembers, 12–14 years ago, when they still lived in Sicily, there were more serious issues tied to the mafia and there were more killings.
"I think, the mafia will never be defeated — perhaps one half of the game, but never the [entire] game," he's convinced.
In Cristian's opinion, the mafia is powerful and everywhere, and the mafia decides the country's rules of the games. Even half-jokingly, half serious he says that the mafia in Armenia is ten times more powerful, though he's not familiar with the goings-on here.