Սամվել Կարապետյանն ստորգետնյա կայանատեղին դարձնում է առևտրահասարակական գոտի
Դեռևս նախորդ տարվա աշնանից շինարարական աշխատանքներ են ընթանում Երևանի Հյուսիսային պողոտայի 6/2 հասցեում, որը հարում է Թումանյան փողոցին և հանդիպակաց է Օպերային: Շինարարության մասին վկայող ցուցապաստառը տեղադրվել է շինհրապարակի ներսում, որը տեսանելի չէ անցորդներին, փոխարենը դա երևում է շինարարներին: Մինչդեռ որպես կանոն ցուցապաստառն ունի հանրային իրազեկման նշանակություն:
Նշյալ տարածքում նախատեսվում է Հյուսիսային պողոտայի համալիր վերակառուցում, որտեղ ստորգետնյա առաջին հարկում լինելու է առևտրահասարակական գոտի: Շինաշխատանքների պատվիրատուն «Հանքաշար» ՍՊԸ-ն է, շինաշխատանքները կատարում է «Դալմա Շին» ՍՊԸ-ն, ճարտարապետներն էլ Նարեկ Սարգսյանն ու Աշոտ Ալեքսանյանն են:
«Հանքաշար» և «Դալմա Շին» ընկերությունները, ըստ պետռեգիստրի տվյալների, գրանցված են Տաշիր քաղաքում: «Հանքաշար» ընկերության 50-50 համասնությամբ փայատերերն են Գոռ Բարոյանն ու Համիկ Մկոյանը: Ընկերությունը գրանցված է Գոռ Բարոյանի տան հասցեով՝ Տաշիր քաղաքում: Տնօրենը նույն Բարոյանն է: «Դալմա Շին» ընկերության սեփականետրն ու տնօրենն էլ Վալերի Խաչատրյանն է, ով Չարենցավանից է: Մամուլի հրապարակումների համաձայն՝ այս երկու ընկերություններն իրականում պատկանում են հայտնի գործարար Սամվել Կարապետյանին (Տաշիրի Սամո):
Քանի որ, ըստ ցուցապաստառի, մարտի 4-ին ավարտվում են Հյուսիսային պողոտայի առևտրահասարակական գոտու կառուցման աշխատանքները, «Հանքաշար» ՍՊԸ-ից փորձեցինք ստանալ որոշ հարցերի պատասխաններ: Ընկերության իրավաբան Մերին (այդպես ներկայացավ` խուսափելով հայտնել ազգանունը) նախ ասաց, որ քննարկումների փուլ է, մեր հարցերին չեն կարող պատասխանել, ապա նշեց, որ շինարարության ժամկետը երկարացրել են, քանի որ ընթացիկ աշխատանքները դեռ չեն հասցրել ավարտել:
Նախագծի հեղինակներից Աշոտ Ալեքսանյանը mediamax.am-ին հայտնել էր, որ երկհարկանի ստորգետնյա կայանատեղիի վերին հարկը նախատեսվում է վերածել անցումային գոտու, որի աջ և ձախ կողմերում կլինեն առևտրային տարածքներ: Շարժասանդուղքով մուտքեր կլինեն Հյուսիսային պողոտայից և մեկը՝ Աբովյան փողոցից: Ըստ այդմ՝ աշխատանքները կավարտվեն այս տարվա աշնանը:
«Հանքաշար» ՍՊԸ-ի աշխատակցուհին չկարողացավ կոնկերտ պատասխանել, թե քանի առևտրային տաղավար է լինելու տարածքում: Սամվել Կարապետյանը, ըստ հրապարակումների, ֆինանսավորում է նաև Հյուսիսային պողոտայի սալահատակի վերանորոգումը: Այդ մասին «Հայկական ժամանակին» հայտնել է Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Տիգրան Բարսեղյանը:

Самвел Карапетян переоборудует подземную стоянку в общественно-торговую зону
С осени прошлого года на участке Северного проспекта, примыкающего к улице Туманяна, начались строительные работы. Щит о проведении строительства установлен на территории стройплощадки и не виден прохожим. Зато хорошо виден рабочим. Между тем подобные щиты предназначены для оповещения общественности о проводимых работах.
На указанной территории предусмотрена комплексная реконструкция Северного проспекта. Здесь на первом подземном этаже предусмотрено создать общественно-торговую зону. Заказчиком строительства является ООО “Анкашар”, работы осуществлет ООО “Далма Шин”, авторы проекта Нарек Саркисян и Ашот Алексанян.
По данным госрегистра, компании “Анкашар” и “Далма Шин” зарегистрированы в городе Ташире. Акционерами “Анкашара” с равными долями акций являются Гор Бароян и Амик Мкоян. Компания зарегистрирована по адресу проживания Г.Барояна в Ташире. Владельцем и директором “Далма Шин” является Валерий Хачатрян из Чаренцавана. На самом деле, согласно публикациям в прессе, обе компании принадлежит известному предпринимателю Самвелу Карапетяну (Само Таширский).
Поскольку работы по строительству общественно-торговой зоны на Северном проспекте, как гласит щит, должны завершиться 4 марта, мы попытались получить в ООО “Анкашар” ответы на некоторые вопросы. Юрист компании Мери (так она представилась, не захотев назвать фамилию) сперва сказала, что сейчас ведутся обсуждения, поэтому она не может ответить на наши вопросы. Но потом она сообщила, что срок строительства продлен, поскольку текущие работы еще не завершены.
Автор проекта Ашот Алексанян сообщил mediamax.am, что верхний этаж подземной строянки предусмотрено превратить в пешеходную зону, по обеим сторонам которой будут расположены торговые площади. Предусмотрены также два эскалатора – со стороны Северного проспекта и со стороны улицы Абовяна. Эти работы должны завершиться осенью.
Согласно публикациям, Самвел Алексанян финансирует также ремонт тротуарной плитки на Северном проспекте. Об этом газете “Айкакан жаманак” сообщил главный архитектор столицы Тигран Барсегян.