Գագիկ Ջհանգիրյանը Մայդանի մասնագետ չէ
2008 թ. մարտի 1-2 դեպքերը ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելու ԱԺ որոշման նախագծի քննարկման ժամանակ պատգամավոր Հրանտ Բագրատյանը կարծիք հայտնեց, որ եթե պատժվեին մարտի 1-ի մեղավորները, ապա չէր լինի նաեւ Ուկրաինայի Մայդանի դեպքերը: Հիմնական զեկուցող Գագիկ Ջհանգիրյանը կապ չտեսավ երկու դեպքերի միջեւ՝ Մայդանի դեպքերը տանելով հակառուսական ուղղությամբ: Դրանից հետո Հրանտ Բագրատյանը որոշակի պարզաբանում մտցրեց:
«Մայդանը հակառուսական ուղղվածություն չի ունեցել: Մայդանում մարդիկ արտահայտել են ժողովրդի կամքը: Հայաստանում էլ ժողովուրդն իրավունք ունի արդար իշխանություն ունենալ, եւ չեմ կարծում, որ Հայաստանում Մայդան հնարավոր չէ, եւ չեմ կարծում, որ Մայդանը պետք է ընդունել իբրեւ երեւույթ, որն անպայման ուղղված է ռուսների դեմ»,- ասաց Հրանտ Բագրատյանը:
Գագիկ Ջհանգիրյանն արձագանքեց, որ այս հարցում գուցե կարծիքները, հայացքները տարբեր լինեն: «Ես Մայդանի մասնագետը չեմ: Դուք Ուկրաինա շատ եք գնում-գալիս, ավելի խորքից գիտեք, չգիտեմ»,- ավելացրեց Գ. Ջհանգիրյանը:

Гагик Джангирян не специалист по Майдану
В ходе обсуждения проекта решения Национального Собрания о создании временной комиссии по изучению событий 1-2 марта 2008 г. в Ереване депутат Грант Багратян отметил, что если бы виновные в этих событиях были наказаны, то не было бы также событий на Майдане в Украине. Основной докладчик Гагик Джангирян не усмотрел связь между событиями в Ереване и Киеве, обусловив произошедшее на Майдане антироссийскими настроениями. В ответ Багратян представил следующие объяснения: “Майдан не имел антироссийской направленности. На Майдане люди выражали волю народа. У народа Армении тоже есть право иметь справедливую власть. Я не думаю, что в Армении Майдан невозможен и не считаю, что Майдан следует воспринимать как явление, обязательно направленное против русских”.
Гагик Джангирян заметил, что в этом вопросе их мнения, возможно, отличаются. “Я не специалист по Майдану. А Вы часто бываете в Украине, возможно, знаете проблемы изнутри”,- добавил Джангирян.