Լեհաստանի դեսպանությունն այսուհետ կտրամադրի նաև Շվեյցարիայի մուտքի արտոնագրեր
Հայաստանում Լեհաստանի Հանրապետության և Շվեյցարիայի Համադաշնության դեսպանությունները տեղեկացնում են, որ Երևանում Լեհաստանի Հանրապետության դեսպանությունը 2014թ. մարտի 1-ից ստանձնում է Հայաստանի քաղաքացիներին, ինչպես նաև Հայաստանում օրինական բնակվող երրորդ երկրների քաղաքացիներին Շվեյցարիայի Համադաշնության մուտքի արտոնագրեր տրամադրելու գործառույթը:
Գործառույթը վերաբերում է միայն Շենգեն` C տեսակի արտոնագրերին, որոնք թույլ են տալիս 180 օրվա ժամանակահատվածի ընթացքում 90 օրվանից ոչ ավել ժամանակահատվածով գտնվել Շենգեն գոտում: Այս կերպ ՀՀ քաղաքացիների համար վերանում է Թբիլիսիում Շվեյացրիայի դեսպանություն դիմելու անհրաժեշտությունը, ինչը հավելյալ ծանրաբեռնվածություն էր առաջացնում դիմումատուների համար: Բացառություն են կազմում ազգային` D տեսակի արտոնագրերը:
Վիզաների հարցերում փոխադարձ ներկայացուցչության վերաբերյալ Լեհաստանի և Շվեյցարիայի միջև համապատասխան պայմանագիրը 2014թ-ի հունվարի 27-ին ստորագրել են Լեհաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին և Շվեյցարիայի Համադաշնության նախագահ Դիդիե Բուրկհալտերը:

Polish Embassy in Yerevan Will Represent Switzerland Regarding Visas
As of March 1, 2014 the Embassy of Poland in Yerevan will represent Switzerland regarding visa issuance for Armenian nationals, as well as third country citizens legally residing in Armenia.
The representation concerns only Schengen visas (type C) enabling maximum 90-day stay within 180-day period, excluding national visas (type D).
Accordingly, as from March 1, 2014 Armenian nationals intending to travel to Switzerland for up to 90 days should apply for visas at the Embassy of Poland in Yerevan and not at the Embassy of Switzerland in Tbilisi.
On January 27, 2014 in Warsaw Foreign Minister of Poland Radoslaw Sikorski and President of the Swiss Confederation Didier Burkhalter signed the Agreement between the Government of the Republic of Poland and the Federal Council of the Swiss Confederation on Mutual Representation in the Process of Examining Visa Applications and Issuing Visas.