ՀԱԿ-ը դատապարտում է ոստիկանությանը հերթական սադրանքը
Հայ ազգային կոնգրեսի` օգոստոսի 2-ի հանրահավաքի մասին իրազեկման թռուցիկները տարածող համակիրները հուլիսի 28-ին՝ գիշերվա ժամը 3-ի սահմաններում, կրկին հանդիպել են ոստիկանության աշխատողների ու նրանց հետ եղած քաղաքացիական անձանց հարուցած խոչընդոտներին։ Առանց ներկայանալու եւ որեւէ օրինական պահանջ ներկայացնելու, նրանք հարձակվել են երիտասարդների վրա, քաշքշել, հարվածել, հասցրել մարմնական վնասվածքներ։
Կատարված հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել դատախազություն։ Կոնգրեսը դատապարտում է ոստիկանության հերթական այս սադրանքը: Հատկանշական է, որ այս ամենը տեղի ունեցել Կոնգրես-իշխանություն սկիզբ առած երկխոսության ֆոնին: Փաստի մասին տեղյակ է պահվել նաեւ իշխանության պատվիրակության ղեկավարը։
Հայ ազգային կոնգրես-իշխանություն երկխոսության շրջանակներում հուլիսի 26-ի հանդիպման ընթացքում իշխանության պատվիրակությունը պատրաստակամություն է հայտնել հետամուտ լինել հանրահավաքների իրազեկմանը, քաղաքացիների մասնակցությանը խոչընդոտելու, տրանսպորտի աշխատանքը կազմալուծելու, ոստիկանության եւ պետական այլ ծառայողների կողմից ապօրինությունների բոլոր փաստերին։
Հայ ազգային կոնգրեսը կոչ է անում իր բոլոր կառույցներին, ակտիվիստներին, հանրահավաքի մասնակիցներին՝ նմանօրինակ փաստերի մասին անմիջապես տեղյակ պահել Կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակ (հեռ. 52.09.74)՝ հնարավորինս որոշակիացված տվյալներով։

АНК осуждает очередную провокацию полиции
Сторонники Армянского национального конгресса, распространявшие листовки о проведении 2 августа митинга АНК, около 3 часов ночи 28 июля вновь столкнулись с препятствиями, которые чинили им сотрудники полиции и гражданские лица. Последние, не представившись и не предъявив каких-либо законных требований, набросились на молодых людей, устроили потасовку, нанесли им удары, причинили телесные повреждения. Сообщение о совершенном преступлении представлено в прокуратуру.
Конгресс осуждает очередную провокацию полиции. Примечательно, что все это произошло на фоне начавшегося диалога конгресс-власти. Об этом факте поставлен в известность также руководитель властной делегации.
Во время встречи 26 июля в рамках диалога Армянский национальный конгресс-власти делегация властей выразила готовность рассматривать факты препятствования оповещению о митингах, участию в них граждан, работе транспорта, беззаконий со стороны полиции и других госслужащих. Армянский национальный конргресс призывает активистов всех своих структур, участников митинга немедленно информировать о подобных фактах центральный офис АНК (тел. 52.09.74), представляя максимально точные данные.