Անհրաժեշտ է աշխուժացնել միջին մասնագիտական կրթությունը
«Ցանկացած նորության, փոփոխության, որքան էլ այն իրականացվում է բարեփոխման անվան տակ, հասարակությունը միանշանակ չի արձագանքում, այս անգամ դրանք հիմնականում բացասական էին»,- ասում է Զբաղվածության պետական ծառայության Գորիսի տարածքային կենտրոնի տնօրեն Վարուժան Գալստյանը՝ անդրադառնալով «Զվաղվածության մասին» ՀՀ օրենքին, որով վերացվեց գործազուրկներին հատկացվող ամսական 18000 դրամ նպաստը:
Գործազրկության նպաստը վերացնելու անհրաժեշտությունը պետությունն այսպես է մեկնաբանում. այն գումարները, որոնք տրվում են որպես գործազրկության նպաստ, կուղղվեն աշխատատեղեր ստեղծելուն եւ գործազուրկների որակավորմանը, այսինքն` պասիվ ծրագրերից անցում ակտիվներին: Հարց է առաջանում` հնարավոր չէ՞ր, արդյոք, ավելացնել աշխատատեղերի ստեղծման ակտիվ ծրագրեր` առանց գործազրկության նպաստը վերացնելու, որոնց արդյունավետ իրականացման դեպքում մարդիկ աշխատանք կգտնեին:
«Եթե հաշվի առնենք, որ ակտիվ ծրագրերն ավելացնելու դեպքում ավելի շատ մարդիկ կընդգրկվեն, որոնք հետագայում ավելի հեշտ կգտնեն իրենց համապատասխան աշխատանք, ապա այս փոփոխությունը կարելի է դրական համարել»,- ասում է Վ. Գալստյանը: Վերջինիս խոսքով՝ նոր ծրագրերը տարբերվելու են նախկիններից` հոսքային են լինելու: «Ծրագրի մեկնարկից որոշակի ժամանակ անց եթե երեւա, որ այն ձեռնտու չի, չի արդարացնում համակարգի սպասելիքները, ապա այդ միջոցները կուղղվեն այլ նախաձեռնությունների իրականացմանը»,- վստահեցնում է Գորիսի տարածքային կենտրոնի տնօրենը:
Զբաղվածության պետական ծառայության Գորիսի տարածքային կենտրոնում գրանցված 1861 աշխատանք փնտրողների մոտ 65%-ը կանայք են: Մինչեւ տարեվերջ գործազրկության նպաստ կշարունակի ստանալ 93 գործազուրկ, որից հետո, համաձայն «Զբաղվածության մասին» ՀՀ օրենքի, նպաստ չի նշանակվի:
Թե որքանով է իրատեսական ու իրագործելի կառավարության` նպաստները աշխատատեղերով փոխարինելու ծրագիրը, այս պահին գոնե հստակ չէ:
Այն, որ Գորիսում աշխատատեղերը քիչ են, չի ժխտում նաեւ Վ. Գալստյանը, բայց մեկ այլ խնդիր է մատնանշում. մարդկանց մեջ դեռ այն գիտակցությունն է իշխում, որ երեխաները պետք է անպայման բարձրագույն կրթություն ստանան, դիպլոմ ունենան` անկախ այն բանից, թե նրանց` շատ հաճախ ծնողների միջամտությամբ ընտրած մասնագիտության պահանջարկն ինչպիսին է: «Պարտադիր չէ, որ բոլորը դառնան տնտեսագետներ, իրավաբաններ եւ դիվանագետներ, մեր տնտեսությանն անհրաժեշտ է միջին մասնագիտական կրթության աշխուժացում. այս կերպ կապահովենք աշխատաշուկայի պահանջարկը»,- ասաց Գորիս ԶՏԿ տնօրենը:
Նա կարծում է, որ մեր երկրում գործող բարձրագույն կրթական համակարգը, չնայած վկայակոչվող բարեփոխումներին, շատ դանդաղ է վերափոխվում, եւ անհրաժեշտություն կա ակադեմիական գիտելիքները զուգորդել գործնական հմտությունների հետ: «Ընդունելությունները ուսումնական հաստատություններում պետք է կազմակերպվեն ըստ աշխատաշուկայի պահանջարկի եւ ոչ թե ըստ «մոդայիկ» մասնագիտությունների: Գորիսը, օրինակ, զբոսաշրջային քաղաք է, այստեղ օր-օրի ավելանում են հյուրանոցները, եւ մեծ պահանջարկ կա սպասարկման ենթակառուցվածքների աշխատողների: Շատ լավ կլիներ, եթե Գորիսի պետական համալսարանն ունենար տուրիզմի բաժին,- ասում է Գորիսի ԶՏԿ տնօրենը եւ ավելացնում,- այսօր համեմատաբար մեծ է արհեստավորների պահանջարկը` որակյալ շինարարների, սալիկապատողների, ֆրեզերագործների, խառատների»:
ՀՀ Զբաղվածության պետական ծառայության պաշտոնական կայքը Գորիսում աշխատանքի վեց թափուր հաստիք է ներկայացրել, որից հինգը` բժիշկների: Ըստ Վ. Գալստյանի` մարզում բժիշկների պահանջարկ միշտ էլ եղել է: Պատճառները տարբեր են` երիտասարդների մեծ մասն ուսումն ավարտելուց հետո մարզ չի վերադառնում, իսկ ոչ տեղացի մասնագետներն էլ չեն համաձայնվում առաջարկվող պայմաններին:

Необходимо оживить сферу среднего специального образования
“Любое изменение, как бы оно ни осуществлялось под видом реформы, удостаивается неоднозначной реакции со стороны общества. На этот раз реакция была в основном отрицательной”,- сказал директор горисского территориального центра Государственной службы занятости Варужан Галстян, касаясь закона РА “О занятости”, которым отменена выплата безработным ежемесячного пособия в 18.000 драмов.
Необходимость отмены пособия государство объясняет так: суммы, которые выплачивались в виде пособия по безработице, будут направлены на создание рабочих мест и переобучение безработных. Иными словами, будет осуществлен переход от пассивных программ к активным. Возникает вопрос: а нельзя было увеличить количество программ по созданию рабочих мест без урезания пособия по безработице?
“Если учесть, что в случае увеличения программ в них было бы вовлечено очень много людей, которые в дальнейшем смогли бы легче найти соответствующую для себя работу, то данное изменение можно считать положительным”,- сказал В.Галстян.
По его словам, новые программы будут отличаться от прежних: “Если через некоторое время после начала программы выяснится, что она не оправдывает ожидания системы, то эти средства будут направлены на реализацию других инициатив”.
В горисском территориальном центре ГСЗ зарегистрирован 1891 безработный, около 65% из которых составляют женщины. До конца года пособие по безработице будут продолжать получать 93 человека, после чего, согласно закону “О занятости”, пособие будет отменено.
Насколько реальна правительственная программа по замене пособий рабочими местами, в данный момент сказать трудно. То, что в Горисе очень мало рабочих мест, не отрицает и Варужан Галстян, указывая при этом и на другую проблему: люди продолжают мыслить по старинке – дети обязательно должны получить высшее образование, независимо от того, каков спрос на специальность, которую зачастую выбирают для детей сами родители. “Необязательно, чтобы все становились экономистами, юристами. Наша экономика нуждается в людях со средним специальным образованием. Этим мы обеспечим потребность рынка труда”,- сказал директор горисского ТЦЗ.
По его словам, в нашей стране система высшего образования, несмотря на проводимые реформы, меняется очень медленно. Существует необходимость в сочетании академических знаний с практическими навыками. “Прием в учебные заведения следует организовать исходя из потребностей рынка труда, а не “модности” той или иной профессии. Горис, например, является туристическим городом, здесь с каждым годом увеличивается число гостиниц, и существует большая потребность в работниках сферы обслуживания. И было бы желательно, чтобы в Горисском государственном университете открылся факультет туризма. Сегодня имеется большой спрос и на квалифицированных рабочих, кафельщиков, фрезеровщиков, токарей”,- сказал В.Галстян.
На сайте ГСЗ РА размещена заявка на трудоустройство в Горисе шести врачей. По словам директора территориального центра, в области всегда ощущалась нехватка врачей. Причин несколько. Большинство молодых людей по завершении учебы не возвращается в область, а неместные специалисты не соглашаются на предлагаемые условия.