«Նաիրիտին» դատի տվող իրանական ընկերության հասցեն գոյություն չունի՞
«Նաիրիտ գործարանի» դեմ սնանկության հայցով դատարան դիմող իրանական SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերության հասցեն գոյություն չունի: Այս մասին դատարանում հայտարարեց «Նաիրիտ գործարանի» ներկայացուցիչ Նելլի Թովմասյանը:
Այսօր Շենգավիթի ընդհանուր իրավասության դատարանում «Նաիրիտի գործարան» ՓԲԸ-ի դեմ սնանկության գործով հերթական դատական նիստն էր: Իրանական ընկերության ներկայացուցիչ Վրեժ Խաչիկյանը նիստին չէր ներկայացել: Նա դատարանին դիմում էր ուղարկել և խնդրել դատական նիստը հետաձգել պատշաճ կերպով փաստաթղթերը ներկայացնելու համար: «Քանի որ Իրանական Իսլամական Հանրապետությունում իսլամական օրացույցով շուտով Նոր տարի է, SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերությունը, տարեվերջյան հաշվետվության ծանրաբեռնված գործառույթներից ելնելով, չի հասցրել ուղարկել պահանջվող փաստաթղթերը »,- հիմնավորել էր փաստաբան Խաչիկյանը:
«Նաիրիտ գործարանի» ներկայացուցիչ Նելլի Թովմասյանը նշեց, որ սա դատավարությունը ձգձգելու հայցվորի փորձն է, սակայն թողեց դատարանի հայեցողությանը:
«Ինձ համար անհասկանալի է գոնե այն առումով, որ գոնե ժամկետ չի նշվում, Նոր տարի է մեջ բերվում: Մենք էլ հետաձգում ենք դատական նիստը արդեն երրորդ անգամ: Նոյեմբերի 19-ին դիմել են, մինչև հիմա փաստաթուղթ չեն կարող ներկայացնել»,- մեկնաբանեց դատավոր Արա Կուբանյանը:
Նելլի Թովմասյանը դատարանի հայտնեց, որ երկու անգամ որոշակի փաստաթղթեր են ուղարկել Իրան` հայցվորի ընկերության հասցեով, սակայն փաստաթղթերը հետ են վերադարձել նշումով, որ տվյալ հասցեում նման ընկերություն գոյություն չունի:
«Հիմա եթե իրենք տեղափոխվել են կամ նոր հասցե են ձեռք բերել, չգիտեմ, ես կարծում էի, որ կողմը կներկայանա, ես այդ հարցը կբարձրացնեմ, բայց կողմը չի ներկայացել»,- ասաց Ն. Թովմասյանը:
Դատավոր Կուբանյանն ասաց, որ այս հարցին կանդրադառնան հաջորդ դատական նիստին և հայցվոր կողմին հնարավորություն տվեց ներկայացնել փաստաթղթերը հաջորդ դատական նիստին: Դատական նիստը հետաձգեց մինչև մարտի 25-ը` ժամը 11:00-ն:

Иранская компания, подавшая судебный иск о банкротстве “Наирита”, не прописана по указанному адресу?
Иранская компании SandbadTir INTL Transport Co.LTD, подавшая судебный иск о банкротстве завода “Наирит”, по указанному адресу не прописана. Об этом заявила в суде представитель завода “Наирит” Нелли Товмасян.
Сегодня в суде общей юрисдикции административного округа Шенгавит состоялось очередное судебное заседание по иску о банкротстве против ЗАО “Завод “Наирит”. Товмасян направила в суд заявление, которым просила перенести судебное заседание с целью надлежащего ознакомления с документами.
“Поскольку по исламскому календарю в Исламской Республике Иран скоро будут праздновать Новый год, то компания SandbadTir INTL Transport Co.LTD, будучи занята вопросами подготовки годового отчета, не успела отправить необходимые документы”,- пояснил адвокат Хачикян.
Нелли Товмасян расценила это как попытку истца затянуть судебный процесс, тем не менее решение вопроса она оставила на усмотрение суда.
“Мне непонятно, что не указан какой-либо срок, есть только ссылка на Новый год. Судебное заседание откладывается уже в третий раз. Они обратились 19 ноября , но до сих пор не могут прислать документы”,- заметил судья Ара Кубанян.
Представитель “Наирита” сообщила суду, что дважды отправляла в Иран документы по адресу компании-истца, однако они возвращались обратно с пометкой о том, что по данному адресу такой компании не существует.
“Может, они переехали, и сейчас у них новый адрес… Мне казалось, что представитель стороны будет присутствовать на судебном заседании, и я подниму этот вопрос. Однако сторона отсутствует”,- сказала Нелли Товмасян.
Судья отметил, что к этому вопросу вернутся на следующем судебном заседании, которое состоится 25 марта в 11.00.