ՀՀԿ-ն կողմ ըլլալով դեմ քվեարկեց մարտի 1-ի ժամանակավոր հանձնաժողով ստեղծելուն
Այսօր ԱԺ հերթական քառօրյայի մեկնարկին քվեարկության դրվեց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության կողմից ներկայացված մարտի 1-ի դեպքերն ուսումնասիրող ժամանակավոր հանձնաժողովի ստեղծման նախաձեռնությունը:
66 կողմ, 46 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայների մեծամասնությամբ նախագիծը մերժվեց: Նախքան քվեարկությունը ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը հորդորեց պատգամավորներին, ԲՀԿ-ի օրինակին հետևելով, կողմ քվեարկել նախաձեռնությանը: ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն էլ ասաց, թե այդ խնդրին ամենալուրջն իրենք են վերաբերվում, սակայն ընդունելի չեն իրենց համար շոուները: «Մենք կրկին անգամ քննարկել ենք և եկել այն եզրակացության, որ նպատակահարամար չէ հանաձնաժողով ստեղծել»,- ասաց Գ. Սահակյանը:
ՀԱԿ պատգամավոր Գ. Ջհանգիրյանը ՀՀԿ խմբակցության ղեկավարին հակադարձեց` ասելով, որ իրենք շոու ցուցադրելու միտում չեն ունեցել, և ինքը ցավում է, որ նախագծի քննարկման փուլում որևէ բովանդակային առաջարկ չհնչեց բացի Արտակ Դավթյանի առաջարկից, ապա նշեց, որ ՀՀԿ պատգամավորները կողմ են, որ մեղավորները պատժվեն, բայց իրենց «ձեռքի եկածը չեն անում»:
Ջհանգիրյանի խոսքին հավելում արեց «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը` հետաքրքրվելով, թե ինքն ուզում է իմանալ, թե ինչու չեն կողմ քվեարկելու այդ նախագծին: Պատգամավորի խոսափողը, սակայն, անջատեց ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Ռ. Հակոբյանն էլ ասաց, թե ԱԺ նախագահը խախտում է ԱԺ կանոնակարգ օրենքը: Իսկ ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն էլ հայտարարեց, որ եթե կողմ չքվեարկեն, իրենց վրա են վերցնելու արյան և արդարության համար պատասխանատվությունը:

РПА, будучи за, проголосовала против создания временной комиссии по событиям 1 марта
Сегодня, в первый день работы четырехдневного заседания Национального Собрания, на голосование была поставлена инициатива фракции Армянского национального конгресса (АНК) по созданию временной парламентской комиссии по изучению событий 1 марта 2008 года.
66 голосами “против”, 46 – “за” и при одном воздержавшемся проект был отклонен. До начала голосования секретарь фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян призвала своих коллег последовать примеру “ПА” и проголосовать за инициативу.
Руководитель РПА Галуст Саакян заявил, что серьезнее всех к этому вопросу относятся республиканцы. Однако, добавил Г.Саакян, фракция РПА обсудила этот вопрос и пришла к заключению, что “создавать комиссию нецелесообразно”.
Депутат фракции АНК Гагик Джангирян возразил депутату-республиканцу, сказав, что сожалеет о том, что на этапе обсуждения проекта не прозвучало ни одного содержательного предложения, за исключением предложения Артака Давтяна. Джангирян также отметил, что депутаты фракции РПА хотят, чтобы виновные понесли наказание, но не делают для этого то, что могут сделать.
Выступивший затем руководитель фракции “Наследие” Рубен Акопян поинтересовалося, почему депутаты не голосуют за этот проект. Однако спикер НС Овик Абрамян отключил микрофон Р.Акопяна. Последний в ответ заявил, что это нарушение Регламента НС. А руководитель фракции АНК Левон Зурабян сказал, что если парламентарии не проголосуют за проект, значит они берут на себя ответственность за кровь, пролитую во время этих событий.