Ռամադան Իլազի. «Այն, որ Կոսովոն ճանաչված չէ բոլոր երկրների կողմից, հարցականի տակ չի դնում Կոսովոյի՝ որպես պետության ֆունկցիոնալությունը»
Սերբիայի համար շահավետ կլինի գիտակցել, որ այն արդեն կորցրել է Կոսովոն և իր քաղաքացիներին ազատել մշտական հոգեբանական բեռից, որի պատճառով մարդիկ անընդհատ մտածում են «իսկ ինչ ենք մենք անելու Կոսովոյի հետ»: «Հետքի» հետ հարցազրույցում նման կարծիք հայտնեց Կոսովոյում գործող «Բարձրաձայնիր» շարժում ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Ռամադան Իլազին:
«Չեմ կարծում, որ կգա մի ժամանակ, որ Կոսովոն Սերբիայի մաս կլինի: Դա անիրական է: Բայց նաև չեմ կարծում, որ մոտ ապագայում Սերբիան կճանաչի Կոսովոն: Սերբիայի համար ավելի լավ է, որ Կոսովոն լինի լավ հարևան: Սերբիայի շահերից չի բխում ունենալ խռովված Կոսովո, և Կոսովոյի նկատմամբ վերահսկողություն ձեռք բերելու որևէ փորձ խնդիրներ կստեղծի ոչ միայն Սերբիայի, այլև Բալկանների համար»,- ասաց Ռամադան Իլազին:
2008թ. փետրվարի 17-ին Կոսովոն միակողմանիորեն հռչակեց իր անկախությունը Սերբիայից: Ռամադանը մասնակցել է տոնակատարություններին և ասում է, որ դա շատ լավ օր էր բոլորի համար: Նրա համոզմամբ՝ յուրաքանչյուր խելամիտ մարդ գիտակցում է, որ Կոսովոն չի կարող վերադառնալ Սերբիայի կազմ: Անգամ սերբ քաղաքական գործիչներն են գիտակցում դա: Բայց նրանք այդ մասին հրապարակավ չեն ասում, քանի որ հակառակ դեպքում կկորցնեն իրենց քվեները. Սերբիայի արմատական կուսակցությունը խորհրդարանի երկրորդ ամենամեծ խմբակցությունն է, իսկ Լիբերալ ժողովրդավարական կուսակցությունը, որն ընդունում է Կոսովոյի անկախությունը, ունի ձայների ընդամենը մոտ 6 %-ը:
Սերբիայի դպրոցներում դեռ երեխաներին սովորեցնում են, որ «Կոսովոն Սերբիայի հողն է, սերբական մշակույթի անկյունաքարը», ինչը, Ռամադան Իլազիի համոզմամբ, ճիշտ չէ պատմության տեսանկյունից:
«Կան պատմական փաստեր, որոնք ապացուցում են, որ ալբանացիները չէին, որ եկան Բալկաններ, մենք արդեն այնտեղ էինք: Եվ հիմա եթե դու մեծացնում ես մի սերունդ, որը հավատում է, որ քո մի մասը քեզանից տարել են, և մենք հանցագործներ ենք և նման բաներ, ապա դու չես ունենա հասարակություն, որը բաց է հանդուրժողականության, նոր գաղափարների առաջ»,- ասում է Ռամադան Իլազին:
Նրա խոսքերով՝ նույնը վերաբերում է նաև Կոսովոյին, որի դպրոցներում ատելություն են սերմանում որոշ երկրների, այդ թվում նաև Սերբիայի նկատմամբ: Նա համաձայն է, որ և Սերբիայում, և Կոսովոյում ատելություն սերմանելը պետք է դադարեցվի միաժամանակ, բայց միևնույն ժամանակ էլ ասում է. «Անկեղծ ասած, Սերբիան է, որ սկսեց բալկանյան պատերազմները, և նրանք պետք է առաջին քայլն անեն հաշտեցման գործում, ճիշտ ինչպես Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո մենք չտեսանք, որ Գերմանիան բարձր պահի իր գլուխը իր արածների համար. այն մի կողմ քաշվեց, այն ներողություն խնդրեց»:
Ռամադան Իլազիի կարծիքով՝ փաստը, որ շատ երկրներ չեն ճանաչում Կոսովոն, ինչ-որ նշանակություն ունի այն առումով, որ այդ երկրները Կոսովոյին թույլ են համարում: Կոսովոյի համար շատ կարևոր է ճանաչվել Եվրամիության այն 5 երկրների կողմից, որոնք դեռ չեն ճանաչել երկիրը, ինչպես նաև Ռուսաստանի և Չինաստանի կողմից: Եթե ԵՄ անդամ բոլոր երկրները ճանաչեն Կոսովոն, և այն մտնի ԵՄ, ապա ինչ-որ մի պահի բոլոր երկրներն այլևս ընտրություն չեն ունենա և կճանաչեն Կոսովոն, քանի որ նրանք ճանաչում են Եվրամիությունը:
«Եթե այս երկրները ճանաչեն մեզ, ապա մենք այլ երկրների կողմից ճանաչվելու մասին անհանգստանալու կարիք չենք ունենա, քանի որ նույնիսկ հիմա միայն այն, որ մենք ճանաչված չենք բոլոր երկրների կողմից, հարցականի տակ չի դնում մեր՝ որպես պետության ֆունկցիոնալությունը: Մենք գործում ենք որպես պետություն»,- ասում է «Բարձրաձայնիր» շարժման գործադիր տնօրենը:
Նրա խոսքերով՝ անկախությունից հետո Կոսովոյի ժողովուրդն ունի դրդապատճառ՝ աշխատելու և օգնելու կառուցել երկիրը, քանի որ մինչ այդ դժվար էր ապրել մի հողում, որը ոչ ոքինն է: «Իհարկե, մեր անկախությունը բոլոր քաղաքացիներին չի բերել 1-ական մլն եվրոյի չեկ, բայց ես կարծում եմ՝ հոգեբանորեն ազդել է այն, որ մարդիկ հիմա երկիր ունեն»,- ասում է նա:
Անկախությունից հետո մարդիկ հիաթափված էին, քանի որ հավատացած էին, որ այն ավելի շատ փոփոխություններ կբերի: Այժմ Կոսովոն մեծ խնդիրներ ունի՝ կոռուպցիա, կազմակերպված հանցավորություն, կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հարստանալը ոչ սովորական ճանապարհներով: «Բարձրաձայնիր» շարժումը քարոզարշավ է իրականացնում Կոսովոյում կոռուպցիայի դեմ:
Ռամադան Իլազին շեշտում է, որ Կոսովոյի ժողովուրդը հիասթափված է ոչ թե անկախությունից, այլ իր առաջնորդներից և խնդիրները լուծելու նրանց ձևից:
Կոսովոյի բնակչությունը 1.7 մլն է, որից 88 %-ը ալբանացիներ են: Ալբանացիները նաև կազմում են 3,2 մլն բնակչություն ունեցող Ալբանիայի 92 %-ը: Կոսովոյի «Ինքնորոշում շարժում» կուսակցությունը, որը երրորդ տեղը զբաղեցրեց Կոսովոյի վերջին՝ 2010 թ. խորհրդարանական ընտրություններում՝ հավաքելով ձայների 12,7 %-ը, ունի Կոսովոյի՝ Ալբանիայի հետ միավորման նախագիծ:
«Ինքնորոշում շարժումը» փաստարկում է, որ դա շահավետ կլինի տնտեսության տեսանկյունից, ինչպես նաև «մենք մեկ ազգ եք. իմաստ չունի ապրել երկու երկրում»:
Ռամադան Իլազին միավորվելու կողմնակից չէ, ասում է, որ ըստ հարցումների՝ Կոսովոյի ալբանացիների մեծ մասը ևս դեմ է՝ ոչ այն պատճառով, որ նրանք չեն սիրում Ալբանիան, այլ որովհետև միավորվելու պրակտիկ անհրաժեշտություն այժմ չկա:
Նա ասում է, որ Միլոշևիչի ռեժիմի իշխանության ժանանակ Կոսովոյի ալբանացիներն անընդհատ խտրականություն էին ենթարկվում. նրանց նույնիսկ թույլ չէր տրվում դրսևորել իրենց ազգային ինքնությունը, իրենց շենքերի վրա կախել իրենց դրոշները:
«Այս ամենն իր գագաթնակետին հասավ 97-99 թթ., երբ ժողովուրդը մոբոլիզացվեց՝ դիմադրելու Միլոշևիչի ռեժիմին: Կոսովոյում պատերազմ սկսվեց, ու մոտ 20.000 մարդ սպանվեց, 1 մլն մարդ տեղահանվեց Կոսովոյից: Երբ մենք այս տեսակի իրավիճակում էինք, մենք ասացինք. «Ուզում ենք միավորվել Ալբանիայի հետ»: Դա ազատ լինելու միակ ճանապարհն էր մեզ համար»,- ասում է ՀԿ-ի գործադիր տնօրենը:
Ռամադան Իլազին նշում է, որ այժմ, երբ Կոսովոյի ալբանացիներն ունեն բոլոր իրավունքները և վախենալու կարիք չունեն, միավորվելու անհրաժեշտությունը նվազել է, թեև տնտեսության տեսանկյունից միավորվելը կարող էր շահավետ լինել, քանի որ շուկան ավելի գրավիչ կդառնար օտար ընկերությունների համար:
Կոսովոյի դեպքում ոչ պակաս կարևոր է, որ այն ԵՄ-ին անդամակցության պոտենցիալ թեկնածու է, ինչպես Ալբանիան ու Սերբիան: Ռամադան Իլազին ասում է, որ եթե քո օրակարգում եվրոպական ինտեգրումն է, ապա դու չես կարող միևնույն ժամանակ օրակարգում ունենալ այնպիսի հարց, ինչպիսին միավորումն է: Ավելին, երբ մտնում ես Եվրամիություն և շենգենյան տարածք, սահմանների գաղափարը կորցնում է իր ուժը:
Ռամադան Իլազին կարծում է, որ Սերբիան հնարավորություն չունի ընդդիմանալու Կոսովոյի անկախությունը, որովհետև ինչ-որ մի պահի այն պետք է ընտրություն կատարի Եվրամիության ու Կոսովոյի միջև: Եվ նա կարծում է, որ Սերբիան կընտրի Եվրամիությունը:
«Այսօր աշխարհի, հատկապես Եվրոպայի երկրների մարդկանց բարեկեցությունը հետաքրքրում է ավելի, քան որևէ այլ բան: Այսօր բոլորն ուզում են միանալ Եվրամիությանը ոչ որովհետև նրանց դուր է գալիս մեկ այլ երկրի հարևանը լինելը, այլ գուցե որովհետև սա է բարգավաճման, խաղաղության, աճի, զարգացման, ամեն ինչի բանաձևը»,- ասում է Ռամադան Իլազին:
Ինչ վերաբերում է մարդկային մակարդակին, ապա այս մակարդակում Կոսովոն որոշակի առումով այժմ միավորված է Ալբանիայի հետ: Կոսովոյի հեռուստաալիքները հեռարձակվում են Ալբանիայում, Ալբանիայինը՝ Կոսովոյում: Կոսովոյի և Ալբանիայի կառավարությունները խոսում են դպրոցական դասագրքերը միասնական դարձնելու մասին:
1-ին լուսանկար. ալբանացիները տոնում են Կոսովոյի անկախության երրորդ տարեդարձը, Պրիշտինա, փետրվարի 17, 2011թ., (flickr.com)

Рамадан Илази: "То, что Косово не признано всеми странами, не ставит под вопрос функциональность Косово как государства"
Сербии выгоднее осознать, что она уже потеряла Косово, и избавить своих граждан от постоянного психологического бремени, заставляющего людей постоянно думать: а что мы будем делать с Косово? Такое мнение в беседе с корреспондентом "Hetq"-а высказал исполнительный директор действующей в Косово общественной организации "Заяви вслух" Рамадан Илази.
"Не думаю, что придет время, когда Косово станет частью Сербии. Это нереально. В то же время не думаю, что в ближайшем будущем Сербия признает Косово. Для Сербии будет лучше быть соседом Косово. Любая попытка взять Косово под свой контроль создаст проблемы не только для Сербии, но и для Балкан",- отметил Рамадан Илази.
Республика Косово провозгласила свою независимость 17 февраля 2008 года. По словам Рамадана, любой разумный человек понимает, что Косово не может вернуться в состав Сербии. Это осознают даже сербские политические деятели, однако они не говорят об этом вслух, так как в противном случае потеряют свои голоса: Радикальная партия Сербии имеет вторую по численности фракцию в сербском парламенте, а у Либерально-демократической партии, которая признает независимость Косово, всего 6% процентов голосов.
"Есть исторические факты, которые доказывают, что не албанцы пришли на Балканы, мы уже были там. И если в сегодняшнем поколении воспитывать убежденность в том, что мы – преступники, что мы отняли часть принадлежащего ему, то нельзя будет создать общество, открытое для толерантности и новых идей",- утверждает Рамадан Илази.
То же самое, добавляет он, касается Косово, где в школах насаждают ненависть к некоторым странам, в том числе к Сербии. "Если говорить откровенно, то балканские войны начала Сербия, и она же должна сделать первый шаг к примирению",- считает Илази.
По его словам, для Косово очень важно быть признанным со стороны тех пяти стран Евросоюза, которые пока не признали республику, а также со стороны России и Китая. Если все страны-члены ЕС признают Косово, и страна вступит в ЕС, то в какой-то момент у всех остальных стран не будет выбора, и они признают Косово.
"Даже сейчас то, что Косово не признано всеми странами, не ставит под вопрос функциональность Косово как государства",- сказал Рамадан Илази.
После обретения независимости люди разочаровались, так как были уверены, что перемены произойдут гораздо раньше. Сейчас в Косово много проблем – коррупция, организованная преступность, обогащение высокопоставленных чиновников. Движение "Заяви вслух" организует в Косово агитационную кампанию против коррупции.
Рамадан Илази подчеркивает, что народ разочарован не в независимости, а в своих лидерах и их шагах по решению проблем.
Население Косово составляет 1,7 млн, 88% из них – албанцы. Албанцы составляют также 92% населения Албании, где проживает 3,2 млн человек. У действующего в Косово движения "Самоопределение", которое по результатам парламентских выборов 2010 г. оказалось на третьем месте, есть программа объединения с Албанией. "Самоопределение" подчеркивает, что с точки зрения экономики это будет выгодно, а кроме того утверждает: "мы – одна нация, и не имеет смысла жить в двух странах".
Рамадан Илази не является сторонником объединения. Против это, согласно опросам, высказалось и большинство косовских албанцев, которые пока не видят практической необходимости в объединении с Албанией.
В период режима Милошевича косовские албанцы постоянно подвергались дискриминации, им даже не разрешалось проявлять свою национальную идентичность, вывешивать на зданиях свои флаги.
"Все это достигло кульминации в 1997-99 гг., когда народ мобилизовался для оказания сопротивления режиму Милошевича. В Косово началась война, около 20.000 человек было убито, 1 миллион – насильственно перемещено. В этой ситуации люди заявили: "Хотим объединиться с Албанией". Для нас это был единственный путь к свободе",- сказал Илази.
Он также отметил, что сейчас, когда в Косово албанцы имеют все права и уже могут не бояться, необходимость в объединении с Албанией уменьшилась, хотя с экономической точки зрения это может быть выгодно.
В случае с Косово не менее важно и то, что республика является потенциальным кандидатом на вступление в Евросоюз, как Албания и Сербия. По словам Рамадана Илази, если в твоей повестке есть вопрос европейской интеграции, то нельзя одновременно иметь и такой вопрос, как объединение.
Более того, когда вступаешь в ЕС и Шенгенскую зону, то идея границ теряет актуальность. Сербия не может противодействовать независимости Косово, поскольку в какой-то момент ей придется сделать выбор между Евросоюзом и Косово, сказал Илази, выразив мнение о том, что Сербия выберет ЕС.
"Сегодня во всем мире и в частности в странах Европы благосостояние интересует людей больше, чем что-либо другое. Сегодня все хотят присоединиться к Евросоюзу не потому, что им нравится быть соседом другой страны, а, возможно, потому, что это формула процветания, мира, роста, развития. Всего",- сказал Рамадан Илази.
Вместе с тем он отметил, что сейчас Косово в определенном смысле объединено с Албанией. Косовские телеканалы вещают на Албанию, албанские – на Косово. Правительства Косово и Албании говорят о создании единых школьных учебников.
На 1-ом снимке: албанцы празднуют третью годовщину независимости Косово. Приштина, 17 февраля 2011 г. (flickr.com)