Ռամադան Իլազի. «Այն, որ Կոսովոն ճանաչված չէ բոլոր երկրների կողմից, հարցականի տակ չի դնում Կոսովոյի՝ որպես պետության ֆունկցիոնալությունը»
Սերբիայի համար շահավետ կլինի գիտակցել, որ այն արդեն կորցրել է Կոսովոն և իր քաղաքացիներին ազատել մշտական հոգեբանական բեռից, որի պատճառով մարդիկ անընդհատ մտածում են «իսկ ինչ ենք մենք անելու Կոսովոյի հետ»: «Հետքի» հետ հարցազրույցում նման կարծիք հայտնեց Կոսովոյում գործող «Բարձրաձայնիր» շարժում ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Ռամադան Իլազին:
«Չեմ կարծում, որ կգա մի ժամանակ, որ Կոսովոն Սերբիայի մաս կլինի: Դա անիրական է: Բայց նաև չեմ կարծում, որ մոտ ապագայում Սերբիան կճանաչի Կոսովոն: Սերբիայի համար ավելի լավ է, որ Կոսովոն լինի լավ հարևան: Սերբիայի շահերից չի բխում ունենալ խռովված Կոսովո, և Կոսովոյի նկատմամբ վերահսկողություն ձեռք բերելու որևէ փորձ խնդիրներ կստեղծի ոչ միայն Սերբիայի, այլև Բալկանների համար»,- ասաց Ռամադան Իլազին:
2008թ. փետրվարի 17-ին Կոսովոն միակողմանիորեն հռչակեց իր անկախությունը Սերբիայից: Ռամադանը մասնակցել է տոնակատարություններին և ասում է, որ դա շատ լավ օր էր բոլորի համար: Նրա համոզմամբ՝ յուրաքանչյուր խելամիտ մարդ գիտակցում է, որ Կոսովոն չի կարող վերադառնալ Սերբիայի կազմ: Անգամ սերբ քաղաքական գործիչներն են գիտակցում դա: Բայց նրանք այդ մասին հրապարակավ չեն ասում, քանի որ հակառակ դեպքում կկորցնեն իրենց քվեները. Սերբիայի արմատական կուսակցությունը խորհրդարանի երկրորդ ամենամեծ խմբակցությունն է, իսկ Լիբերալ ժողովրդավարական կուսակցությունը, որն ընդունում է Կոսովոյի անկախությունը, ունի ձայների ընդամենը մոտ 6 %-ը:
Սերբիայի դպրոցներում դեռ երեխաներին սովորեցնում են, որ «Կոսովոն Սերբիայի հողն է, սերբական մշակույթի անկյունաքարը», ինչը, Ռամադան Իլազիի համոզմամբ, ճիշտ չէ պատմության տեսանկյունից:
«Կան պատմական փաստեր, որոնք ապացուցում են, որ ալբանացիները չէին, որ եկան Բալկաններ, մենք արդեն այնտեղ էինք: Եվ հիմա եթե դու մեծացնում ես մի սերունդ, որը հավատում է, որ քո մի մասը քեզանից տարել են, և մենք հանցագործներ ենք և նման բաներ, ապա դու չես ունենա հասարակություն, որը բաց է հանդուրժողականության, նոր գաղափարների առաջ»,- ասում է Ռամադան Իլազին:
Նրա խոսքերով՝ նույնը վերաբերում է նաև Կոսովոյին, որի դպրոցներում ատելություն են սերմանում որոշ երկրների, այդ թվում նաև Սերբիայի նկատմամբ: Նա համաձայն է, որ և Սերբիայում, և Կոսովոյում ատելություն սերմանելը պետք է դադարեցվի միաժամանակ, բայց միևնույն ժամանակ էլ ասում է. «Անկեղծ ասած, Սերբիան է, որ սկսեց բալկանյան պատերազմները, և նրանք պետք է առաջին քայլն անեն հաշտեցման գործում, ճիշտ ինչպես Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո մենք չտեսանք, որ Գերմանիան բարձր պահի իր գլուխը իր արածների համար. այն մի կողմ քաշվեց, այն ներողություն խնդրեց»:
Ռամադան Իլազիի կարծիքով՝ փաստը, որ շատ երկրներ չեն ճանաչում Կոսովոն, ինչ-որ նշանակություն ունի այն առումով, որ այդ երկրները Կոսովոյին թույլ են համարում: Կոսովոյի համար շատ կարևոր է ճանաչվել Եվրամիության այն 5 երկրների կողմից, որոնք դեռ չեն ճանաչել երկիրը, ինչպես նաև Ռուսաստանի և Չինաստանի կողմից: Եթե ԵՄ անդամ բոլոր երկրները ճանաչեն Կոսովոն, և այն մտնի ԵՄ, ապա ինչ-որ մի պահի բոլոր երկրներն այլևս ընտրություն չեն ունենա և կճանաչեն Կոսովոն, քանի որ նրանք ճանաչում են Եվրամիությունը:
«Եթե այս երկրները ճանաչեն մեզ, ապա մենք այլ երկրների կողմից ճանաչվելու մասին անհանգստանալու կարիք չենք ունենա, քանի որ նույնիսկ հիմա միայն այն, որ մենք ճանաչված չենք բոլոր երկրների կողմից, հարցականի տակ չի դնում մեր՝ որպես պետության ֆունկցիոնալությունը: Մենք գործում ենք որպես պետություն»,- ասում է «Բարձրաձայնիր» շարժման գործադիր տնօրենը:
Նրա խոսքերով՝ անկախությունից հետո Կոսովոյի ժողովուրդն ունի դրդապատճառ՝ աշխատելու և օգնելու կառուցել երկիրը, քանի որ մինչ այդ դժվար էր ապրել մի հողում, որը ոչ ոքինն է: «Իհարկե, մեր անկախությունը բոլոր քաղաքացիներին չի բերել 1-ական մլն եվրոյի չեկ, բայց ես կարծում եմ՝ հոգեբանորեն ազդել է այն, որ մարդիկ հիմա երկիր ունեն»,- ասում է նա:
Անկախությունից հետո մարդիկ հիաթափված էին, քանի որ հավատացած էին, որ այն ավելի շատ փոփոխություններ կբերի: Այժմ Կոսովոն մեծ խնդիրներ ունի՝ կոռուպցիա, կազմակերպված հանցավորություն, կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հարստանալը ոչ սովորական ճանապարհներով: «Բարձրաձայնիր» շարժումը քարոզարշավ է իրականացնում Կոսովոյում կոռուպցիայի դեմ:
Ռամադան Իլազին շեշտում է, որ Կոսովոյի ժողովուրդը հիասթափված է ոչ թե անկախությունից, այլ իր առաջնորդներից և խնդիրները լուծելու նրանց ձևից:
Կոսովոյի բնակչությունը 1.7 մլն է, որից 88 %-ը ալբանացիներ են: Ալբանացիները նաև կազմում են 3,2 մլն բնակչություն ունեցող Ալբանիայի 92 %-ը: Կոսովոյի «Ինքնորոշում շարժում» կուսակցությունը, որը երրորդ տեղը զբաղեցրեց Կոսովոյի վերջին՝ 2010 թ. խորհրդարանական ընտրություններում՝ հավաքելով ձայների 12,7 %-ը, ունի Կոսովոյի՝ Ալբանիայի հետ միավորման նախագիծ:
«Ինքնորոշում շարժումը» փաստարկում է, որ դա շահավետ կլինի տնտեսության տեսանկյունից, ինչպես նաև «մենք մեկ ազգ եք. իմաստ չունի ապրել երկու երկրում»:
Ռամադան Իլազին միավորվելու կողմնակից չէ, ասում է, որ ըստ հարցումների՝ Կոսովոյի ալբանացիների մեծ մասը ևս դեմ է՝ ոչ այն պատճառով, որ նրանք չեն սիրում Ալբանիան, այլ որովհետև միավորվելու պրակտիկ անհրաժեշտություն այժմ չկա:
Նա ասում է, որ Միլոշևիչի ռեժիմի իշխանության ժանանակ Կոսովոյի ալբանացիներն անընդհատ խտրականություն էին ենթարկվում. նրանց նույնիսկ թույլ չէր տրվում դրսևորել իրենց ազգային ինքնությունը, իրենց շենքերի վրա կախել իրենց դրոշները:
«Այս ամենն իր գագաթնակետին հասավ 97-99 թթ., երբ ժողովուրդը մոբոլիզացվեց՝ դիմադրելու Միլոշևիչի ռեժիմին: Կոսովոյում պատերազմ սկսվեց, ու մոտ 20.000 մարդ սպանվեց, 1 մլն մարդ տեղահանվեց Կոսովոյից: Երբ մենք այս տեսակի իրավիճակում էինք, մենք ասացինք. «Ուզում ենք միավորվել Ալբանիայի հետ»: Դա ազատ լինելու միակ ճանապարհն էր մեզ համար»,- ասում է ՀԿ-ի գործադիր տնօրենը:
Ռամադան Իլազին նշում է, որ այժմ, երբ Կոսովոյի ալբանացիներն ունեն բոլոր իրավունքները և վախենալու կարիք չունեն, միավորվելու անհրաժեշտությունը նվազել է, թեև տնտեսության տեսանկյունից միավորվելը կարող էր շահավետ լինել, քանի որ շուկան ավելի գրավիչ կդառնար օտար ընկերությունների համար:
Կոսովոյի դեպքում ոչ պակաս կարևոր է, որ այն ԵՄ-ին անդամակցության պոտենցիալ թեկնածու է, ինչպես Ալբանիան ու Սերբիան: Ռամադան Իլազին ասում է, որ եթե քո օրակարգում եվրոպական ինտեգրումն է, ապա դու չես կարող միևնույն ժամանակ օրակարգում ունենալ այնպիսի հարց, ինչպիսին միավորումն է: Ավելին, երբ մտնում ես Եվրամիություն և շենգենյան տարածք, սահմանների գաղափարը կորցնում է իր ուժը:
Ռամադան Իլազին կարծում է, որ Սերբիան հնարավորություն չունի ընդդիմանալու Կոսովոյի անկախությունը, որովհետև ինչ-որ մի պահի այն պետք է ընտրություն կատարի Եվրամիության ու Կոսովոյի միջև: Եվ նա կարծում է, որ Սերբիան կընտրի Եվրամիությունը:
«Այսօր աշխարհի, հատկապես Եվրոպայի երկրների մարդկանց բարեկեցությունը հետաքրքրում է ավելի, քան որևէ այլ բան: Այսօր բոլորն ուզում են միանալ Եվրամիությանը ոչ որովհետև նրանց դուր է գալիս մեկ այլ երկրի հարևանը լինելը, այլ գուցե որովհետև սա է բարգավաճման, խաղաղության, աճի, զարգացման, ամեն ինչի բանաձևը»,- ասում է Ռամադան Իլազին:
Ինչ վերաբերում է մարդկային մակարդակին, ապա այս մակարդակում Կոսովոն որոշակի առումով այժմ միավորված է Ալբանիայի հետ: Կոսովոյի հեռուստաալիքները հեռարձակվում են Ալբանիայում, Ալբանիայինը՝ Կոսովոյում: Կոսովոյի և Ալբանիայի կառավարությունները խոսում են դպրոցական դասագրքերը միասնական դարձնելու մասին:
1-ին լուսանկար. ալբանացիները տոնում են Կոսովոյի անկախության երրորդ տարեդարձը, Պրիշտինա, փետրվարի 17, 2011թ., (flickr.com)

Ramadan Ilazi: "Kosovo's functionality of the state is not at question just because Kosovo is not recognized by all countries"
It will be beneficial for Serbia to recognize that it has already lost Kosovo and to spare its citizens from the constant psychological burden of thinking "what are we going to do with Kosovo." Ramadan Ilazi, Executive Director of the Speak-Up Movement, a Kosovo NGO, expressed such an opinion during an interview with Hetq.
"I don't think it will be a time for Kosovo to be a part of Serbia. It's unreal. But I do not think Serbia will recognize Kosovo any time soon. It is better for Serbia to have Kosovo as a good neighbor. It's not in the interest of Serbia to have troubled Kosovo and any attempts to regain control in Kosovo will mean problems not just for Serbia but for the Balkans," Ramadan Ilazi said.
On February 17, 2008, Kosovo unilaterally declared its independence from Serbia. Ramadan participated in the celebrations and says it was a very good day for everyone. He is sure that any rational person realizes that Kosovo cannot go back to Serbia. Even politicians in Serbia realize this. But they don't speak about it publicly because otherwise they will lose votes: the Serbian Radical Party is the second-largest party in the Serbian Parliament and the Liberal Democratic Party, which recognizes Kosovo's independence, has only about 6% of the votes.
Children in Serbia are still taught at schools that "Kosovo is a land of Serbia, the cornerstone of Serbian culture", which Ramadan Ilazi knows is not historically accurate.
"There are historical facts proving that it was not Albanians who came to the Balkans, we were there, descendants, historically speaking now. And now if you grow a generation to believe that a part of you was taken away and we are criminals and stuff like this, then you are not going to have a society who is open to tolerance, to new ideas," Ramadan Ilazi said.
In his words the same is true about Kosovo, where schools are teaching some hate lessons towards other nations, including Serbia. He agrees that teaching hatred must be stopped simultaneously in both Serbia and Kosovo, but at the same time says: "I think speaking openly, it is Serbia who started the Balkan wars and they need to take the lead in reconciliation, because like after the WWII we didn't see Germany with its head high for what it did. It stepped down, it apologized."
In Ramadan Ilazi's opinion the fact that many counties don't recognize Kosovo means something in terms that Kosovo is seen as weak. For Kosovo, it's very important to get recognition from the 5 European Union countries which haven't yet recognized the country, as well as from Russia and China. If all EU member countries recognize Kosovo and it enters EU, the time will come when all countries will have no choice but to recognize Kosovo since they recognize the European Union.
"If these countries recognize us, then we need not worry about more recognition because even now our functionality as a state is not at question just because we are not recognized by all countries. We are operating as a state," the executive director of Speak-Up Movement said.
He says that after independence people in Kosovo are motivated to work and to help build the country since before it was hard to live in no-man's land. "Of course our independence did not bring a 1 million Euro check for every citizen, but I think it brings a psychological effect that people now have a country," he says.
After independence people were disappointed because they believed it would bring more changes. Now Kosovo faces big problems - corruption, organized crime and high government officials enriching themselves via irregular methods. The Speak-Up Movement campaigns against corruption in Kosovo.
Ramadan Ilazi emphasizes that people in Kosovo are disappointed not with independence, but with their leaders and the way they are handling problems.
Kosovo has a population of 1.7 million of which 88% are Albanians. Albanians also comprise 92 % of Albania's population of 3.2 million. The Kosovo political party called the Self-Determination Movement, which came in third in the last 2010 Kosovo parliamentary elections winning 12.7% of the votes, has a project of Kosovo's unification with Albania.
The Self-Determination Movement argues that unification will be beneficial from the point of view of economy, as well as "we are one ethnicity; it makes no sense to live in two countries."
Ramadan Ilazi is not in favor of unification and says the polls show that most Albanians of Kosovo are also opposed to it, not because they don't like Albania but because there is no practical need now to be unified.
He says that during Milosevic regime reign there were constant mechanisms of discrimination against Kosovo Albanians, they were even not allowed to express their national identity; to hang their flag atop of their buildings.
"This all climaxed in 97-99, when people mobilized to oppose the Milosevic regime. There was war in Kosovo and around 20,000 people were killed and one million were displaced from Kosovo. When we faced this kind of situation, we said, "We want to be united as Albania". That was the only way we would be free," the executive director of NGO says.
Ramadan Ilazi says that now when the Kosovo Albanians have all their rights and no fear, the need of unification is minimised even though economically there could be benefits from unification because the market would become more attractive for foreign companies.
In the case of Kosovo, no less important is that it is a potential EU candidate, like Albania and Serbia. Ramadan Ilazi says that if you have a European integration agenda, you can not simultaneously have an agenda like unification. Moreover, when you enter the Europen Union and Schengen Zone the concept of borders diminishes.
Ramadan Ilazi believes that Serbia doesn't have the option of opposing Kosovo's independence because at one point it will have to choose between European Union and Kosovo. And he thinks that Serbia will choose European Union.
"People in today's world, especially in Europe's countries, are more interested about welfare than anything else. Today everybody wants to join the EU not because they like to be neighbors with another country but maybe because this is the formula for prosperity, peace, growth, development; for everything," Ramadan Ilazi says.
On a human level, Kosovo is now united with Albania to a certain degree. Kosovo's TV channels are being transmitted to Albania and Albanian channels are being transmitted to Kosovo. The governments of Kosovo and Albania are talking about unifying the textbooks at schools.