Բանակի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողություն չկա
Հարցազրույց լրագրողական ռազմական հետազոտությունների «Դոկտրին» կենտրոնի տնօրեն Ջասուր Սումերինլիի հետ
Ադրբեջանն ունի՞ սեփական ռազմական դոկտրին։ Ո՞րն է նրա նշանակությունը։
Ադրբեջանի ռազմական դոկտրինն ընդունվել է երկրի խորհրդարանի կողմից 2010 թվականին։ Ի տարբերություն 2006 թ. ընդունված Ազգային անվտանգության հայեցակարգի, այս փաստաթուղթն արտացոլում է բավական հավասարակշռված, բայց անորոշ ռազմավարություն։ 2008 թ. օգոստոսյան իրադարձություններից (Ռուսաստանի ռազմական ներխուժումը Վրաստան) հետո Միլլի մեջլիսի փոխխոսնակ Զիյաֆեթ Ասկերովը հայտարարեց, որ Ադրբեջանի ռազմական դոկտրինի նախագիծը պետք է կատարելագործվի, լինի բազմակողմանի եւ հավասարակշռված:
Եթե Ազգային անվտանգության դոկտրինում նշվում էր, որ Ադրբեջանի հանրապետության ռազմավարական նպատակը եվրոպական եւ եվրատլանտյան կառույցներին ինտեգրումն է քաղաքականության, անվտանգության, տնտեսության եւ այլ տիրույթներում, եւ ընդգծվում էր ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության ձգտումը, ապա Ռազմական դոկտրինում այդ գաղափարներն աղոտ են։
Ասենք, Ռազմական դոկտրինում արդեն արտացոլված չէ Ադրբեջանի եւ ՆԱՏՕ-ի համագործակցությունը եվրատլանտյան տարածքում անկայունության, հակամարտությունների, մարտահրավերների եւ սպառնալիքների վերացման համար։
Ո՞վ է Ադրբեջանի ռազմական-ռազմավարական գործընկերը, եւ որքանո՞վ կարող է մեր երկիրը հույս դնել իր գործընկերոջ աջակցության վրա։
Ադրբեջանի իրական ռազմական-ռազմավարական գործընկերը Թուրքիան է։ Բայց այդ երկրի հետ Ադրբեջանը չունի ռազմական-ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթուղթ։ 2010 թ. օգոստոսի 16-ին երկու երկրների նախագահները Բաքվում ստորագրեցին Ռազմավարական գործընկերության եւ փոխօգնության մասին համաձայնագիր։
Փաստաթուղթը ներառում է ռազմաքաղաքական հարցեր, ռազմական եւ ռազմատեխնիկական համագործակցություն, անվտանգության հարցեր, տնտեսական եւ հումանիտար հարցեր։ Սեփական անվտանգության երաշխիքը Ադրբեջանը տեսնում է եվրատլանտյան ինտեգրման, Թուրքիայի հետ համագործակցության մեջ։ Փաստաթուղթն Ադրբեջանին հիմք է տալիս ակնկալել ավելի ընդարձակ եւ օպերատիվ աջակցություն։ Այստեղ խոսվում է նաեւ սպառազինության ոլորտում օգնության մասին։
Ըստ ռազմական դոկտրրնի` Ադրբեջանի տարածքում կարող են տեղակայվել օտարերկրյա ռազմաբազաներ։ Այս տեսանկյունից` Ադրբեջանում (հատկապես Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետությունում) Թուրքիայի ներկայության հեռանկարները բավական իրական են։ Եթե հաշվի առնենք այն, որ Հայաստանում տեղակայված է ռուսական ռազմաբազա, ապա Ադրբեջանում թուրքական ռազմաբազայի առկայությունը բավական տրամաբանական է դիտվում։
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե Ադրբեջանը որքանո՞վ կարող է հույս դնել իր գործընկերոջ օգնության վրա, ապա Թուրքիայի հետ վերոհիշյալ համաձայնությունը, ըստ փորձագետների մեծամասնության, չի նախատեսում այդ երկրի կողմից ռազմական օժանդակություն։ Սակյան Թուրքիան շարունակում է սատարել Ադրբեջանին Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում, աջակցում է բանակցային գործընթացին։
Միեւույն ժամանակ, Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի միջեւ ստորագրված փաստաթուղթը բարձրացնում է Թուրքիայի պատասխանատվությունը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության պահպանության հարցում։ Եթե նախկինում, համաձայն Կարսի պայմանագրի, Թուրքիան պատասխանատու էր Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության անվտանգության համար, ապա այժմ այդ պատասխանատվությունը վերաբերում է Ադրբեջանի ողջ տարածքին։
Որքանո՞վ է ռազմական բլոկներին Ադրբեջանի մասնակցել-չմասնակցելը ազդում ռազմական ոլորտում երկրի քաղաքականության վրա։
Ադրբեջանի կողմից 1994 թվականին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի ստորագրումը բազմաթիվ բարեփոխումների պատճառ դարձավ պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտում։ 1997 թվականին երկրի ռազմական բուհերն անցան ՆԱՏՕ-ի համակարգին, իսկ 2001 թվականին այդ բուհերի շրջանավարտները ստացան ՆԱՏՕ-ի ստանդարտներին համապատասխանող դիպլոմներ։
2005 թվականին Ադրբեջանի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ ստորագրվեց «Անհատական գործընկերության օպերատիվ պլանը» (IPAP): Այս փաստաթղթի շրջանակում անցկացվեցին անձնակազմային-կառուցվածքային փոփոխություններ, որոնք, ցավոք, դեռ չեն ավարտվել։ Ներկայումս կողմերը համաձայնեցնում են IPAP-ի երրորդ փուլը։
Կարծում եմ, որ ՆԱՏՕ-ի հետ ավելի սերտ համագործակցությունը կարող էր նպաստել ԱՀ Զինված ուժերի կատարելագործման աշխատանքների արագացմանը։ Ցավոք, Վրաստանում 2008 թ. օգոստոսյան իրադարձություններից հետո, ՆԱՏՕ-ի նկատմամբ Ադրբեջանի վերաբերմունքը փոխվեց, դարձավ ավելի սառը։ 2011 թ. մայիսի 25-ին Ադրբեջանի միացումը Չմիացման շարժմանը ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունների օգտին չէր։ Ինձ թվում է, թե այդ կառույցի կազմում Ադրբեջանի անցկացրած յուրաքանչյուր օրը վնաս է հասցնում մեր երկրի հնարավորություններին, ուժին եւ հեռանկարին։
Ի՞նչ միջազգային կազմակերպություններ եւ ըստ ի՞նչ համաձայնագրերի են իրականացնում վերահսկողություն Ադրբեջանի սպառազինության եւ ռազմական գործունեության նկատմամբ։ Ի՞նչ նպատակով է դա կատարվում։
Ադրբեջանի հետ ՆԱՏՕ-ի համագործակցության փաստաթղթերը հիմնականում նախատեսում են բանակի նկատմամբ ժողովրդավարական վերահսկողության մեխանիզմների ներդրում։ Այժմ իրականացվում են «Գործընկերության օպերատիվ պլան պաշտպանական ինստիտուտների ձեւավորման նպատակով» փաստաթղթի մշակման աշխատանքները (PAP-DIB)։ Այդ փաստաթուղթը հաստատում է պաշտպանության ոլորտում ժողովրդավարական ինստիտուտների ստեղծման անհրաժեշտությունը։ ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության վերոհիշյալ «Անհատական գործընկերության օպերատիվ պլան» փաստաթուղթը եւս նախատեսում է բանակի նկատմամբ վերահսկողություն։
Բայց ներկա պահին ադրբեջանական բանակում որեւէ միջազգային կազմակերպության կողմից իրական վերահսկողություն չի իրականացվում։ Սեփական օժանդակությունը եւ օգնությունն են առաջարկում այնպիսի կառույցներ, ինչպես ԵԱՀԿ-ն, Եվրախորհուրդը, Եվրոպայի ռազմական ընկերակցությունների կազմակերպությունը (EUROMIL), Զինված ուժերի նկատմամբ վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնը (DCAF)։ Նրանք բոլորն էլ առաջարկում են օգնություն բանակի նկատմամբ քաղաքացիական վերահսկողության կազմակերպման գործում։ Բայց առայժմ Ադրբեջանն այդպիսի կոնկրետ օգնություն չի ընդունում։

Гражданского контроля над армией нет
-Военная доктрина Азербайджана была принята парламентом страны в 2010 году. Документ отражает достаточно сбалансированную, но неопределенную стратегию в отличие от принятой в 2007 г. Концепции национальной безопасности.
После августовских событий 2008 года - военного вторжения России в Грузию вице-спикер Милли меджлиса Зияфет Аскеров заявил, что проект военной доктрины Азербайджана должен быть усовершенствован. Этот документ должен быть всесторонним и сбалансированным, сказал З. Аскеров.
Если в Концепции национальной безопасности отмечалось, что стратегической целью Азербайджанской Республики является интеграция в Европейские и Евроатлантические структуры в области политики, безопасности, экономики и др. и подчеркивалось стремление к сотрудничеству с НАТО, то в Военной доктрине эти идеи размыты.
Так, в Военной доктрине уже не отражено совместное сотрудничество Азербайджана с НАТО в устранении нестабильности, конфликтов , вызовов и угроз на Евроатлантическом пространстве.
-Кто является военно - стратегическим партнером Азербайджана и насколько наша страна может рассчитывать на поддержку своего партнера?
-Реальным военно-стратегическим партнером Азербайджана является Турция. Однако с этой страной у Азербайджана нет документа по военно-стратегическому партнерству. 16 августа минувшего года президенты обеих стран подписали в Баку соглашение под названием «О стратегическом партнерстве и взаимопомощи». Документ включает в себя военно-политические вопросы, военное и военно-техническое сотрудничество, вопросы безопасности, экономические и гуманитарные вопросы. Гарантию своей безопасности Азербайджан видит в Евроатлантической интеграции, в кооперации с Турцией. Документ дает основание Азербайджану рассчитывать на более широкую и оперативную поддержку, здесь речь идет также и о помощи в области вооружения. Согласно военной доктрине, в Азербайджане могут быть размещены иностранные военные базы. С этой точки зрения перспектива присутствия Турции в Азербайджане (в особенности в Нахичеванской Автономной Республике) достаточно позитивна. Если учитывать, что в Армении расположена российская военная база, то наличие в Азербайджане турецкой военной базы выглядит достаточно логично.
Что касается вопроса, насколько Азербайджан может рассчитывать на поддержку своего партнера, то вышеназванное соглашение с Турцией, не предусматривает, по мнению большинства экспертов, военную поддержку со стороны этой страны. Однако Турция продолжит поддерживать Азербайджан в вопросе урегулирования Карабахского конфликта, поддерживать переговорный процесс. В то же время подписанный между Азербайджаном и Турцией документ, повышает ответственность Турции в вопросе поддержки территориальной целостности Азербайджана. Если ранее, на основе Карского договора, Турция брала на себя безопасность НАР, то теперь эта ответственность относится к территории всего Азербайджана.
-Насколько участие или неучастие Азербайджана в военных блоках оказывает влияния на политику страны в военной сфере?
-Подписание Азербайджаном в 1994 году Программы НАТО «Партнерство во имя мира», стало причиной многочисленных реформ в секторе обороны и безопасности. В 1997 году военные вузы страны перешли на натовскую систему, а в 2001 году выпускники этих вузов получили дипломы в соответствии с натовскими стандартами. В 2005 году между Азербайджаном и НАТО был подписан «Оперативный план индивидуального Партнерства»(IPAP). В рамках документа были проведены штатно-структурные изменения, которые, к сожалению, все еще не завершены. В настоящее время стороны согласовывают третий этап IPAP.
Считаю, что более тесное сотрудничество с НАТО могло бы способствовать ускорению работ по усовершенствованию Вооруженных Сил АР. К сожалению, после августовских событий 2008 года в Грузии, отношение Азербайджана к альянсу изменилось, став более прохладным. Присоединение Азербайджана 25 мая 2011 года к «Движению Неприсоединения» пошло не на пользу отношений с НАТО. Думаю, что каждый день пребывания Азербайджана в этой структуре («Движение неприсоединения») наносит ущерб возможностям, силе и перспективе Азербайджана.
-Какие международные организации и по каким соглашениям осуществляют контроль над вооружением и военной деятельностью в Азербайджане, и с какой целью это делается?
-Документы по сотрудничеству НАТО с Азербайджаном в основном предусматривают внедрение механизма демократического контроля над армией. В настоящее время идет работа над документом "Оперативный план партнерства по формированию оборонных институтов" (PAP-DIB). Этот документ утверждает необходимость создания демократических институтов в области обороны. Есть также вышеупомянутый документ с НАТО « Оперативный план индивидуального партнерства» (IPAP), также предусматривающий контроль над армией.
Но в настоящее время в азербайджанской армии реально контроль со стороны какой-либо международной структуры не осуществляется. Свою поддержку и помощь предлагают такие структуры, как ОБСЕ, Совет Европы, Организация военных ассоциаций Европы (EUROMIL), Женевский центр над вооруженными силами (DCAF). Все они предлагают помощь в организации гражданского контроля над армией. Однако, Азербайджан пока такую конкретную помощь не принимает.