Ա. Մարտիրոսյան. «10 անմեղ զոհերի սպանության հանգամանքների բացահայտման ուղղությամբ որևէ քայլ չի արվել»
«Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանը այսօր Դե ֆակտո ակումբում ասել է, թե Հայաստանի դիրքերի կարուստը ԵԽ-ում կարող է հանգեցնել հեղինակության կորստի նաև այլ միջազգային կազմակերպություններում, քանի որ «միջազգային բոլոր կառույցները կապված են միմյանց հետ, և դիրքերի կորուստը դրանցից մեկում կարող է նշանակել կորուստ նաև մյուսներում: Եթե հայկական պատվիրակությունը զրկվի ձայնի իրավունքից ԵԽԽՎ-ում, ապա միջազգային ֆինանսական կառույցները, հնարավոր է, դադարեցնեն աջակցություն ցուցաբերել մեզ»:
Ա. Մարտիրոսյանը գտնում է, որ ԵԽ-ում անդամակցությունը Հայաստանի անվտանգության ամրապնդման խնդիրն է լուծում.«Քաղաքականապես մեկուսացված պետությունը չի կարող դիմակայել արտաքին մարտահրավերներին»։ Խմբակցության նախագահը գտնում է, որ պետք է իրականացնել բազմավեկտոր քաղաքականություն, եւ անհիմն է համարում, երբ քաղաքական գործիչները Հայաստանը համեմատում են Ռուսաստանի հետ. «Հայաստանն իր աղքատ բնական պաշարներով և Լեռնային Ղարաբաղի խնդրով չի կարող թույլ տալ իրեն անտեսել միջազգային կառույցների գնահատականները»:
Բանախոսը խորհուրդ է տալիս իշխանություններին դեպքերի նման զարգացումը կանխելու համար դուրս գալ սեփական շահերի շրջանակներից. «Իշխանությունները պետք է կարողանան վեր կանգնել իրենց նեղ անձնական շահերից ու կատարել քայլեր, որոնք որակական փոփոխություն կբերեն»:
Ըստ խմբակցության նախագահի` ԵԽԽՎ երկու բանաձևերն էլ մեծամասամբ կատարված չեն, այլ միայն որոշակիորեն կատարված է մարտի 1-ի դեպքերն անաչառ ուսումնասիրելուն ուղղված քայլը. «Ստեղծվել է Փաստահավաք խումբ, ինչը ապահովում է անաչառության նվազագույն շեմը»։
Սակայն, ըստ նրա, քաղբանտարկյալների հարցը եղել և մնում է. «10 անմեղ զոհերի սպանության հանգամանքների բացահայտման ուղղությամբ որևէ քայլ չի արվել, որևէ մեկը դրա համար չի ձերբակալվել, երբ հայտնի է, բազմակարծության և ազատ լրատվամիջոցներ ունենալու ուղղությամբ տեղաշարժ չկան, հետաձգվել է հաճախությունների տրամադրման մրցույթը մինչեւ 2010թ»։ Արմեն Մարտիրոսյանը գտնում է, որ ելքը ձերբակալվածներին ազատ արձակելն է:

Today, at the Defacto Club, Armen Martirosyan, who heads the Heritage Party bloc in the ROA National Assembly, stated that if Armenia's position is weakened within the Council of Europe it can have a domino effect regarding Armenia's reputation in other international bodies. "All such international bodies are linked and a loss of standing in one could possibly lead to a similar loss in others," Mr. Martirosyan stated, adding that, "If Armenia's is stripped of having a voice within PACE it could lead to a halt in assistance to Armenia from international financial organizations."
Regarding Armenia's fulfillment of the two PACE resolutions regarding the events of March 1st, Mr. Martirosyan stated that for the most part the requirements hadn't been met except for certain steps to carry out an unbaised investigation of the events. "A fact finding group has been created which insures the bare minimum of an unbiased probe," he noted. The Heritage Party Deputy added that the problem pf political prisoners remains and that no steps have been taken to uncover the facts behind the deaths of ten innocent victims. "No one has been arrested for the deaths, there is no movement towards diversity of opinion and a free media and the open bids for TV frequencies has been put off till 2010," Mr. Martirosyan concluded. The only way out of the morass, in his opinion, is the freeing of all arrested in conjunction with March 1st.