«Ի՞նչ օրինակ կարող է դառնալ Ռուսաստանը Վրաստանում վրացու համար»
Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թենգիզ Շարմանաշվիլիի բացառիկ հարցազրույցը: Այն նվիրված էր 2008 թ. օգոստոսյան պատերազմի երրորդ տարեդարձին
Պ-րն դեսպան, ի՞նչ դասեր է քաղել Վրաստանն այսօր եռամյա վաղեմության իրադարձություններից, ո՞րն է Վրաստանի գլխավոր սխալը:
Դասը մեկն է, որը մենք գիտեինք դեռևս անցած դարի 90-ական թվականներից: Մենք գիտեինք, որ ընտրության ազատությունը այդպես հեշտորեն չի տրվում, երբ հարևանդ Ռուսաստանի նման կայսրությունն է: Եվ մենք էլ ավելի համոզվեցինք, որ պետք է առավել կոշտ գործել, ավելի համառ լինել:
Բոլոր իրադարձությունները տեղի ունեցան այն պատճառով, որ մեզ ուզում էին հրամայել, թե որ դաշինքներում պետք է լինենք, որ ուղղությամբ պետք է շարժվենք, իսկ որտեղ չի կարելի մտնել: Դա Վրաստանի սխալը չէր: Ցավոք, արևմտյան մեր գործընկերները լրջորեն չվերաբերվեցին նախագահ Մ.Սահակաշվիլու այն պնդումներին, որ Ռուսաստանը պատրաստվում է պատերազմել Վրաստանի դեմ:
Կարծում էին, թե հավանաբար դա պաշտոնական Թբիլիսիի կողմից արված քարոզչական մի քայլ է Արևմուտքում ավելի շատ գործընկերներ գտնելու նպատակով: Եթե սխալներ փնտրենք, ապա հավանաբար միայն այն առումով, որ չկարողացանք հավաստիացնել միջազգային գործընկերներին, որ մեր մտավախություններն իրական են: Բայց սա միայն Վրաստանի սխալը չէ: Այն ժամանակ շատ աղբյուրներ կային, որոնցից ցանկության դեպքում կարելի էր ճշտել մեր մտավախությունների իսկությունը:
Վրաստանի պաշտոնական դիրքորոոշման համաձայն՝ Վրաստանը հանդես է գալիս որպես 2008թ. օգոստոսյան իրադարձություններից տուժած կողմ: Մինչդեռ, կա բավական տարածված կարծիք, որ հենց Վրաստանն է հարձակվել Հարավային Օսիայի վրա, և որ հենց վրացական տանկերն են եղել Ցխինվալիի փողոցներում:
Դա ռուսաստանյան փորձագետների և Ռուսաստանի արբանյակները ներկայացնող մարդկանց կարծիքն է: ԱՄՆ Կոնգրեսի բանաձևը, որն ընդունվեց վերջերս, այս իրադարձություններն անվանում է Ռուսաստանի ներխուժում և Վրաստանի բռնազավթում: Նման գնահատական է տալիս նաև միջազգային ողջ քաղաքակիրթ հանրությունը:
Վլադիմիր Պուտինի վերջին հայտարարություններն այն մասին, թե չի բացառվում, որ Աբխազիան ու Հարավային Օսիան կմտնեն Ռուսաստանի Դաշնության կազմ, նույնպես սնանկ են դարձնում այս կարգի կարծիքները: Ճիշտ է՝ Պուտինը հավելեց՝ եթե այդպես կուզեն բնակչությունները: Բայց չէ՞ որ մենք գիտենք, թե ինչպես են ձևակերպվում «բնակչության ցանկությունները»:
Բռնազավթված բոլոր տարածքները լցոնված են ռուսաստանյան տանկերով, դրանք լիովին ռուսաստանյան հատուկ ծառայությունների ազդեցության տակ են: Վրաստանի դեմ ուղղված բոլոր ահաբեկչական գործողությունները ծագել են հենց այդ տարածքներից: Աբխազիայից ու Հարավային Օսիայից դուրս են հրավիրվել միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցչությունները:
Ռուսաստանյան հատուկ ծառայությունների ինչի՞ն է պետք ամեն ինչ ֆիքսող և գրող աչքը, երբ կատարվում են էթնիկ զտումներ, երբ ճնշվում է վրացազգի բնակչությունը, արգելվում՝ խոսել և դպրոցներում սովորել վրացերենով: Այդ տարածքներում Ռուսաստանը անօրինական գործողություններ է կատարում է, ինչպես անօրինական էր դրանց ճանաչումը:
Եթե ծանոթանաք Հարավային Օսիայում և Աբխազիայում մարդու իրավունքների մասին միջազգային կազմակերպությունների հաշվետվություններին, ապա կհասկանաք, թե ինչ է կատարվում իրականում:
Ռուսաստանը նախօրոք է պատրաստել այդ ներխուժումը: Հո մեկ ժամվա ընթացքում տեղի չունեցա՞վ ամեն ինչ: Սկսեցին գնդակոծել մեր գյուղերը: Առաջին զոհերից հետո մեր կառավարությունը մի քանի հայտարարություն արեց, որ ագրեսիա է սկսվում: Կրկնում եմ, ցավոք, միջազգային հանրությունը ոչ այնքան լրջորեն վերաբերվեց մեր հայտարարություններին: Վրաստանի ղեկավարությունը, բնականաբար, պետք է արձագանքեր, և արեց դա:
Ռուսաստանը հայտարարում էր Հարավային Օսիայի ավելի քան 2000 խաղաղ բնակիչների զոհվելու մասին: Բայց հետո պարզվեց, որ նման բան չկա: Ամենաշատ զոհերը եղել են հարձակում գործող ռուսաստանյան զինվորականների շարքերում՝ մոտ 150 մարդ: Հետաքրքիր, է, թե ինչպես ստացվեց, որ 20 րոպեի ընթացքում ռուսաստանյան զորքերը ներխուժեցին Զուգդիդի (քաղաք արևմտյան Վրաստանում - Լ.Բ.), եթե վրացական զորքերն են անսպասելիորեն ներխուժել Հարավային Օսիա:
Եթե կա անսպասելի հարձակում մի վայրում, ուրեմն և առաջին պատասխանը պետք է տրվի հենց այդ տեղից: Եվ պարզվեց, որ Աբխազիայում կան ռուսաստանյան դիվիզիաներ, որոնք այնտեղ ընդհանրապես չպետք է լինեին: Բոլոր այս փաստերը հիմնովին ի չիք են դարձնում այն պնդումները, որոնք հիշատակում եք:
Կարող եք ինձ հարցնել՝ ինչո՞ւ ԱՄՆ Կոնգրեսի բանաձևն ընդունվեց երեք տարի հետո: Ոչ, նրանք լուրջ մարդիկ են, և քանի դեռ չուսումնասիրեցին 2008-ի օգոստոսի հետ կապված հարցերի ողջ սպեկտրը, չընդունեցին բանաձև այն մասին, որ դա նախօրոք պատրաստված ներխուժում էր, իսկ մեր կողմից՝ ինքնապաշտպանություն:
Վրաստանի պաշտոնական տեսանկյունից Ռուսաստանը համարվում է թշնամակա՞ն պետություն:
Վրացական պետությունը համարում է Ռուսաստանը մի պետություն, որը բռնազավթել է երկրի տարածքների մի մասը (20%) և այժմ Վրաստանի դեմ վարում է քայքայիչ գործունեություն, կազմակերպում ահաբեկչություններ: «Թշնամական պետությունը» գրական տերմին է:
Իսկ հասարակական դիսկուրսի մակարդակում որքա՞ն ուժեղ են հակառուսական տրամադրությունները:
Ռուսները ձգտում են ներկայացնել իբրև թե Վրաստանի բնակչությունն, ի տարբերություն իշխանությունների, ռուսամետ տրամադրվածություն ունի: Բայց դա այդպես չէ: Ոչ մի քաղաքական գործիչ, նույնիսկ նրանցից, ովքեր Վրաստանից Ռուսաստան էին մեկնել ծնրադրության, այս առումով ոչնչի չհասավ:
Որ՞ն է Ռուսաստանի ամենալուրջ սխալը: Այն հատուկ ծառայությունները, որոնք հաշվետվություններ են ներկայացնում իրենց ղեկավարությանը Վրաստանում իրավիճակի մասին, ներկայացնում են, իբրև թե բնակչության մի հատվածը հիանում է Ռուսաստանի քաղաքականությամբ: Բայց ի՞նչ հիացմունք կարող է լինել, եթե Ռուսաստանն աշխարհի ամենակոռումպացված պետությունն է, և եթե ժողովրդավարությունն այնտեղ զրոյական մակարդակում է: Ի՞նչ օրինակ կարող է դառնալ Ռուսաստանը վրացու համար Վրաստանում:
Բնակչության ճնշող մեծամասնությունը երբեք չի համաձայնվի վերադառնալ այն տարածությունը, որտեղ մեզ այսօր էլ են ձգում: Մեր զարգացման ուղղությունը եվրոպական տարածության հետ վերամիավորումն է, որտեղից մեզ դուրս են մղել տարբեր ժամանակներում տարբեր պետություններ:
Ինչո՞վ բացատրել այն հանգամանքը, որ նույն այդ եվրոպական հանրությունն այնքան էլ չի շտապում ընդունելու Վրաստանին: Համենայնդեպս, ՆԱՏՕ-ին անդամագրմանը դեռ երկար պետք է սպասել, գուցե՝ մեր տարածաշրջանի մյուս պետություններից ոչ ավելի շուտ դա լինի:
Նման պնդումը զուտ ռուսական քարոզչություն է: Եթե ավելի խորն ուսումնասիրեք հարցը, ապա կտեսնեք, որ Արևմուտքի հետ մեր հարաբերությունները հնարավոր չէ համեմատել տարածաշրջանի մյուս պետությունների հարաբերությունների հետ: Խնդիրն այն է, որ որ մենք ինքներս պետք է շատ բան անենք ՆԱՏՕ-ին մոտենալու համար: Կան ժողովրդավարության զարգացման, տնտեսության, այլ ուղղություններին առնչվող հանձնարարականներ:
Ռուսաստանը բոլորին պնդում է, թե ՆԱՏՕ-ն միայն ռազմական կազմակերպություն է, և Վրաստանը ձգտում է դեպի ՆԱՏՕ միայն մեկ նպատակով՝ պաշտպանվել Ռուսաստանից: Բայց ՆԱՏՕ-ն նախ և առաջ ժողովրդավարական պետությունների էլիտար ակումբ է, և անդամության համար պետք է հասնել որոշակի ստանդարտների: Դա դժվար ճանապարհ է, բայց եթե համեմատեք այլ պետությունների հետ, կտեսնեք, թե որքան արագ ենք առաջ շարժվում այդ ուղղությամբ:
Ինչո՞վ է Վրաստանը հետաքրքիր արևմտյան հանրությանը, նրա ինչի՞ն է պետք Վրաստանը:
Հիմա նոր մոտեցում են հնարել և ամեն ինչ հասցրել են պրագմատիզմի՝ մի կողմ դնելով բոլոր իդեալները: Բայց սա սխալմունք է: Եվրոպայի համար գլխավորը իր շուրջը ժողովրդավարական տարածությունների ընդլայնումն է՝ այն նպատակով, որ հարևան երկրները լինեն կանխատեսելի:
Մեր տարածաշրջանում չի ստացվում չեզոք պետություն լինելը, ինչպես, ասենք, Շվեյցարիան է: Չեզոքության համար մեր շրջապատն է անհամապատասխան: Վրաստանը զարգանում է ժողովրդավարության ուղղությամբ, և օրինակ է ոչ միայն տարածաշրջանում: Մենք վստահ ենք, որ այդ ուղին մեզ կհասցնի եվրոպական կառույցներին մեր ինտեգրմանը:
Ադրբեջանական «TheBusinessYear -Azerbaijan» ամսագրին Ադրբեջանի անկախության 20-ամյակի կապակցությամբ նախագահ Մ. Սահակաշվիլին հայտարարեց, որ Վրաստանն ու Ադրբեջանը չլուծված հակամարտությունների հետ կապված լուրջ խնդիրներ ունեն, և Վրաստանի ու Ադրբեջանի ցանկացած ընդդիմախոս երկու պետությունների թշնամին է: Սա միանշանակ չընդունվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի փորձագիտական շրջանակներում:
Եթե Հայաստանում որևէ մեկը կասկածում է Վրաստանի նախագահի ձեռքբերումներին այն բանում, որ այսօր հայ-վրացական հարաբերությունները շատ բարձր մակարդակում են, և այն բանում, որ մեր երկրում ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանությունը շատ ավելի բարձր է, քան եղել է Վրաստանի նախորդ նախագահների օրոք, ապա նա խորապես սխալվում է: Մենք գերազանց հարաբերություններ ունենք և Հայաստանի, և Ադրբեջանի հետ:
Ինձ համար հասկանալի չէ, թե ինչո ւ են դրանից զարմանում որոշ փորձագետներ: Ձեր հազարավոր հայրենակիցներ մեկ ամսից էլ ավելի քիչ ժամանակ հետո կվերադառնան Վրաստանի ծովափից, որտեղ անց կացնում էին իրենց ամառային արձակուրդը: Եվ դուք հնարավորություն կունենաք նրանց հարցնելու` արդյո՞ք թշնամական պետությունում էին նրանք հանգստանում:
Միակ հանձնարարականը, որ ես` որպես դեսպան, ստանում եմ իմ ղեկավարությունից, այն է, որ լինենք ավելի ակտիվ և էլ ավելի ընդլայնենք հայ-վրացական հարաբերությունները:
Խանգարո՞ւմ են, արդյոք, հայ-ռուսական հարաբերությունները հայ-վրացական հարաբերությունների զարգացմանը:
Որպեսզի դա տեղի չունենա, շատ բան անում է ոչ միայն մեր նախագահը, այլև Հայաստանի նախագահ Ս. Սարգսյանը: Ամենասկզբից նա հայտարարեց, որ մեր հարաբերությունները մեր հարաբերություններն են: Ես պատկերացնում եմ, թե ինչ ջանքեր է պահանջվում դրա համար հայկական ղեկավարությունից: Մենք դա հասկանում, տեսնում և գնահատում ենք:
Ի՞նչ պետք է արվի ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորման համար: Կարելի՞ է այսօր Ռուսաստանում բնակվող մեծաթիվ էթնիկ վրացիներին համարել մի ռեսուրս, կամուրջ այդ հարաբերությունների հարթեցման համար:
Եթե Ռուսաստանը շարունակի մնալ բռնապետական պետություն, ապա դատապարտված է և չի զարգանա: Բնության և տնտեսության օրենքները չեն փոխվում, և հիմա Ռուսաստանը այդ օրենքների դեմ է գնում: Աշխարհում ավելի ու ավելի շատ պետություններ գալիս են այն համոզմանը, որ Ռուսաստանում այսպես կոչված ժողովրդավարական գործընթացները ֆիկցիա են:
Մեր պատասխանը զարգացումն է: Որքան շատ մեզ վրա ճնշում գործադրեն, այնքան շատ ենք մենք զարգանալու: Մենք արմատախիլ ենք արել կոռուպցիան, Վրաստանում քրեական խմբավորումներ չկան: Մենք ունենք ազատ տնտեսություն: Մենք բաց ենք մեր տնտեսությունում կապիտալի ներդրումների համար:
Ի դեպ, նաև ձեր հայրենակիցներն են կապիտալ ներդնում վրացական տնտեսության մեջ, ինչի համար ես շատ ուրախ եմ: Մենք նույնիսկ վրացական շուկայից ռուսական կապիտալը դուրս չենք մղել: Ավելին, այսօր մենք չենք խոչընդոտում ռուսաստանյան ներդրումներին: Վրացական ԹէԼԱՍԻ էլեկտրացանցերի սեփականատերը ռուսաստանյան «Ինտեր ՌԱՕ» էներգետիկ ընկերությունն է, որն ունի Վրաստանում 2 ջերմաէլեկտրակայան և այժմ 2 հիդրոէլեկտրակայան է կառուցում: Վրաստանում աշխատում է բջջային կապի օպերատոր «Բիլայն» ընկերությունը և այլն:
Դուք ասում եք Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին: Բայց եթե լիներ Ռուսաստանի քաղաքական կամքը, ապա էլ ի՞նչ կամուրջներ էին անհրաժեշտ լինելու դրա համար: Երբ երկրի ղեկավարը հայտարարում է, թե երկխոսություն կարող է լինել միայն Վրաստանի ներկայիս իշխանության փոփոխման դեպքում:
Բայց ո՞վ է իրավունք տվել միջամտելու մեր պետության ներքին գործերին: Կա ընտրված ղեկավարություն, և պետք է շփվել նրա հետ: Խնդիրն այն է, որ մեզ հետ համաձայնեցնելու որևէ բան չկա, քանի որ բացի հնարած փաստարկներից՝ Ռուսաստանը սեղանին բան չունի դնելու:
Ռուսաստանի սխալն այն է, որ դեռևս կարծում է, թե կարող է իշխանության բերել իր արբանյակներին և թելադրել իր պայմանները: Հիմա ռուսները մեզ առաջարկում են Հարավային Օսիայի ու Աբխազիայի հետ պայմանագիր կնքել չհարձակվելու մասին: Շատ լավ հասկանալով, որ ոչ Աբխազիան, ոչ էլ Հարավային Օսիան միջազգային իրավունքի սուբյեկտ չեն, և նրանց հետ մենք՝ որպես պետություն, նման պայմանագիր չենք ստորագրի: Վրաստանը միակողմանի սկզբունքով պաշտոնապես ստանձնեց ապաբռնազավթման գործընթացում ուժի չկիրառման մասին պարտավորություն:
Այս մասին անցյալ տարի հայտարարեց նախագահ Մ. Սահակաշվիլին Եվրախորհրդարանում իր ելույթի ժամանակ և այս տարի՝ ՄԱԿ-ի նստաշրջանում: Նա նաև ասաց, որ Վրաստանը պատրաստ է առանց նախապայմանների Ռուսաստանի հետ քննարկել ցանկացած հարց:
Վերջերս նման մի նոտա մենք ուղարկեցինք նաև Շվեյցարիայի դեսպանատան միջոցով: Այնպես որ, մենք ձեռնարկել ենք բոլոր հնարավոր քայլերը: Բայց ի պատասխան ստանում ենք ահաբեկչական գործողություններ, լրտեսական օջախների ահագնացում, որոշ քաղաքական խմբավորումներին ուղիղ ֆինանսավորելու միջոցով մեր ներքին գործերին միջամտություն:
Նկատի ունեք Վրաստանի ընդդիմադի՞ր ուժերին:
Նրանք ընդդիմություն չեն: Եթե քո երկրի տարածքների 20%-ը բռնազավթած մի պետությունից ստանում ես միջոցներ մեքենայությունների համար, ապա միջազգային պատմությունը նման ուժերին անվանում է կոլաբորացիոնիստներ, վիշիստներ և այլն:

«Каким примером может стать Россия для грузина в Грузии?»
Эксклюзивное интервью чрезвычайного и полномочного посла Грузии в Армении Тенгиза Шарманашвили по поводу третьей годовщины августовской войны 2008 года
- Господин посол, какие главные уроки вынесла Грузия на сегодняшний день из событий трехлетней давности – августа 2008 года, в чем главная ошибка Грузии?
- Урок один, который мы знали еще с 90-х годов прошлого века. Мы знали, что свобода выбора так легко не дается, когда по соседству есть такая империя, как Россия. И мы еще больше укрепились в понимании, что надо поступать еще жестче, быть более настойчивыми.
Все события произошли из-за того, что нам хотели указать, в каких альянсах следует нам быть, в каком направлении следует двигаться, а куда не следует соваться. Это не было ошибкой Грузии. К сожалению,наши западные партнеры не серьезно отнеслись к утверждениям президента М.Саакашвили о том, что Россия собирается начать войну против Грузии.
Думали, что вероятно – это пропагандистский ход со стороны официального Тбилиси для выискивания большего числа партнеров на Западе. Если искать ошибку, то может быть только в том смысле, что мы не смогли убедить наших международных партнеров в истинности наших опасений. Но это – не только ошибка Грузии. Тогда было очень много источников, из которых можно было при желании удостовериться в обоснованности наших опасений.
- По официальной позиции Грузии – Грузия выступает как пострадавшая сторона в августе 2008 года. Между тем, есть широко распространенное мнение о том, что именно Грузия напала на Южную Осетию и, что это грузинские танки были на улицах Цхинвала.
- Это – мнение российских экспертов и тех людей, которые представляют сателлиты России. Резолюция конгресса США, принятая в последнее время, называет эти события вторжением России и оккупацией Грузии. Такого мнения придерживается и все международное цивилизованное сообщество.
Последние заявления В. Путина о том, что не исключено, что Абхазия и Южная Осетия войдут в состав Российской Федерации, тоже отметают такие мнения. Правда, он добавил, что если этого пожелают населения. Но мы ведь знаем, как оформляются «пожелания населения».
Все оккупированные территории напичканы российскими танками, там полное влияние российских спецслужб. Это – неподконтрольные никому территории. Все террористические акты, совершенные против Грузии, исходили из этих территорий. Оттуда выдворены представительства международных организаций.
Зачем российским спецслужбам нужен фиксирующий все и записывающий глаз, когда проводиться этническая чистка, притесняется грузинское население, запрещается говорить и учиться на грузинском языке в школах?!Россия творит на этих территориях противоправные действия, как и признание этих территорий, было незаконным.
Если ознакомитесь с отчетами международных организаций о состоянии дел с правами человека в Южной Осетии и Абхазии, то поймете что твориться на самом деле.
Россия заранее готовила это вторжение. Не в течение же одного часа все произошло! Начали обстреливать наши села. После первых жертв наше правительство сделало несколько заявлений о том, что начинается агрессия. Повторяю, к сожалению, мировое сообщество не так серьезно отнеслось к нашим заявлениям. Руководство Грузии, естественно, должно было отреагировать, и оно сделало это.
Россия заявляла о более 2000 погибших среди мирного населения Южной Осетии. Но потом, оказалось, что ничего подобного. Наибольшее количество жертв было среди нападавших российских военных - около 150 человек. Интересно, как получилось, что за 20 минут российские войска вторглись в Зугдиди (город в западной Грузии – Л.Б.), если это грузинские войска внезапно вторглись в Южную Осетию.
Если есть внезапное нападение в одном месте, тогда и первая ответная реакция должна быть именно с этого места. И оказалось, что есть российские дивизии в Абхазии, которые там вообще не должны были дислоцироваться. Все эти факты вообще отметают такие утверждения, о которых Вы говорите.
Вы можете спросить, а почему резолюция Конгресса США была принята спустя три года? Нет, они – серьёзные люди, и пока не изучили весь спектр вопросов, связанный с августом 2008 года, не приняли резолюцию о том, что это было заранее подготовленное вторжение, а с нашей стороны – была самозащита.
- На официальном уровне Россия считается вражеским государством?
- Грузинское государство считает Россию государством, которое оккупировало часть (20%) грузинских территорий и сейчас ведет подрывную деятельность против Грузии, организовывает террористические акты. «Вражеское государство» - это литературный термин.
- А на уровне общественного дискурса насколько сильна в Грузии антирусская настроенность?
- Русские стремятся представить, якобы население Грузии настроено прорусски в отличие от руководства страны. Но это не так. Ни один политик, даже из тех, кто ездил из Грузии на поклон в Россию, ничему не добились в этом плане. У России никогда не будет серьезной поддержки среди населения нашей страны.
В чем самая серьёзная ошибка России? Те спецслужбы, которые докладывают своему руководству картину в Грузии, представляют, будто часть населения восторгается политикой России. Но какой может быть восторг, если Россия – самая коррумпированная страна в мире, и если там нулевая демократия. Каким может стать примером Россия для грузина в Грузии?
Подавляющее большинство населения никогда не согласиться вернуться в то пространство, куда нас и теперь тянут. Наш путь развития – это воссоединение с европейским пространством, откуда нас вытолкнули в разные времена разные государства.
- Чем объяснить то обстоятельство, что то же европейское пространство не слишком рвется принять Грузию, во всяком случае, членства в НАТО еще долго придется ожидать, может даже не раньше других государств нашего региона?
- Это утверждение – чисто русская пропаганда. Если глубже исследовать вопрос, то станет очевидно, что наши отношения с Западом невозможно сравнить с отношениями других государств региона. Вопрос в том, что мы сами должны многое сделать для приближения к НАТО. Есть много рекомендаций по развитию демократии в Грузии, по экономике, по другим направлениям.
Россия твердит всем, что НАТО – это только военная организация, и Грузия стремиться туда с одной целью – найти защиту от России. Но НАТО – это элитарный клуб, прежде всего демократических государств, и нужно достичь определенных стандартов для членства. Это – трудный путь, но если сравнить с другими государствами, то увидите, как быстро мы продвигаемся по нему.
- Чем интересна, и зачем нужна Грузия западному сообществу?
- Сейчас придумали новый подход и довели вседо прагматизма, отбросив все идеалы в сторону. Но это – ошибка. Самое главное для Европы – расширение демократического пространства вокруг себя, для того, чтобы соседствующие страны были предсказуемы.
Не получается в нашем регионе быть нейтральным государством, как скажем, Швейцария. Окружение не соответствует для нейтральности. Грузия развивается в направлении демократии и является примером не только в регионе. Мы уверены, что этот путь приведет нас к интеграции в европейских структурах.
- В интервью азербайджанскому журналу «TheBusinessYear -Azerbaijan» по случаю 20-летия независимости Азербайджана президент М. Саакашвили заявил, что у обоих государств – у Грузии и Азербайджана- есть серьезные проблемы, связанные с нерешенными конфликтами, и что любой оппонент Грузии и Азербайджана является врагом двух государств. Это было неоднозначно воспринято среди экспертных кругов в Армении и Азербайджане.
- Если кто-то в Армении сомневается в заслугах президента Грузии в том, что сегодня армяно-грузинские отношения находятся на очень высоком уровне, и в том, что сегодняшний уровень защиты национальных меньшинств нашей стране намного выше, чем было при бывших президентах Грузии, то глубоко ошибается. У нас отличные отношения с Арменией, и с Азербайджаном.
Почему этому удивляются некоторые эксперты, мне не понятно. Тысяча ваших соотечественников меньше чем через месяц вернуться с побережья Грузии, где они проводили свой летний отпуск. И у вас будет возможность спросить у них, во вражеском ли государстве они отдыхали?
Единственные инструкции, которые я, как посол, получаю от своего руководства, это – быть более активным и еще больше расширять армяно-грузинские отношения.
- Мешают ли армяно-российские отношения развитию армяно-грузинских отношений?
- Чтобы этого не случилось, многое делает не только наш президент, но и президент Армении С. Саргсян. Он с самого начала объявил, что наши отношения – есть наши отношения. Я представляю, каких усилий стоит это для армянского руководства. Мы это понимаем, видим и ценим.
- Что должно быть сделано для урегулирования российско-грузинских отношений? Можно ли считать огромное количество этнических грузин, проживающих сегодня в России, ресурсом, мостом, для налаживания этих отношений?
- Если Россия останется таким же тоталитарным государством, то она обречена и не будет развиваться. Законы природы и экономики не меняются, и Россия сейчас идет против этих законов. Все больше государств в мире убеждаются в том, что так называемые демократические процессы в России – это фикция.
Наш ответ – это развитие. Чем больше на нас будут давить, тем больше мы будем развиваться. Мы искоренили коррупцию, криминальных группировок в Грузии нет. У нас свободная экономика. Мы открыты для капиталовложений в нашу экономику.
Кстати, и ваши соотечественники делают капиталовложения в грузинскую экономику, чему я очень рад. Мы даже не вытеснили российский капитал с грузинского рынка. Более того, мы не препятствуем российским инвестициям и сегодня. Владельцем грузинской электросетевой кампании ТЭЛАСИ является российская энергетическая компания «Интер РАО», у нее 2 теплоэнергостанции в Грузии, и она строит еще 2 гидроэлектростанции. В Грузии работает российский оператор сотовой связи «Билайн» и т.п.
Вы говорите о налаживании отношений с Россией. Но если бы была политическая воля России, то какие нужны были бы мосты? Когда руководитель государства заявляет о том, что диалог может быть только при смене нынешней власти Грузии.
Но кто давал право вмешиваться во внутренние дела нашего государства? Есть избранное руководство, и нужно контактировать с ним. Проблема в том, что с нами не о чем договариваться, так как кроме надуманных аргументов России нечего ставить на стол.
Ошибка России в том, что она еще думает, что может поставить своих сателлитов во главу власти и диктовать нам свои условия. Сейчас русские предлагают нам подписать с Южной Осетией и Абхазией договор о ненападении. Прекрасно понимая, что ни Абхазия, ни Южная Осетия не являются субъектами международного права, и с ними подобные договоры мы, как государство, подписывать не будем. В одностороннем порядке Грузия официально взяла на себя обязательство не применять силу в процессе деоккупации наших территорий.
Об этом заявлял в прошлом году президент Саакашвили во время выступления в Европарламенте, и в этом году - во время заседания ООН. Он также заявил, что Грузия готова без предварительных условий обсуждать с Россией любые вопросы.
За последнее время такую же ноту мы отправили и через посольство Швейцарии. Так что с нашей стороны все шаги, которые можно было предпринять, сделаны. А в ответ получаем террористические акты, нагнетание шпионских очагов, вмешательство во внутренние дела через прямое финансирование некоторых политических групп.
- Вы имеете в виду оппозиционные партии Грузии?
- Это – не оппозиция. Если под влиянием государства, которое оккупировало 20% территорий твоей страны, ты получаешь средства для манипулирования, то международная история такие силы называет коллаборационистами, вишистами и т.д.