Լիբերալ կուսակցության ղեկավար Հովհաննես Հովհաննիսյանի կարծիքով` Քրեադատավարական օրենսգրքի 225 եւ 300 հոդվածների փոփոխությունն աբսուրդ է: «Մի կողմից մենք պարտավորություններ ենք վերցնում դատաիրավական ոլորտը բարեփոխելու գործում, մյուս կողմից` հոդվածներ ենք փոխում, որը բանականությունից դուրս է»,-այսօր «Տեսակետ» ակումբում լրագրողների ասաց Հ. Հովհաննիսյանը:
Վերջինս դատարանի դահլիճում գտնվող դատական կատարածուներին զենք տրամադրելը նույնպես գնահատեց անտրամաբանական. «Փողոցում ինչքան պարապ տղա կա` շորերը հագցրել են, ասում են` դատական կատարող: Նրանց զենք տրամադրելը շատ վտանգավոր բան է, ոչ մեկը բժշկական քննություն չի անցնում, չգիտենք` ովքեր են: Ինչի՞ են զինում, ու՞մ դեմ են զինում, ամբաստանյալները նստած են պատից այն կողմ, այս կողմում նստած են մեր ընկերները, հարազատները, զինում են, որ մեր վրա կրակե՞ն»,-հարցնում է կուսակցության ղեկավարը և նշում, որ քաղաքական խնդիրները իրավական դաշտ տեղափոխել և ասելը, որ քաղաքական խնդիր են լուծում, չի կարող տրամաբանական լինել:
Հ. Հովհաննիսյանի կարծիքով` մարտի մեկը քաղաքական խնդիր է, ոչ թե իրավական: «Համաներումով ազատեցին իրենց տղերքին, իսկ մեր տղերքը նստած են,- ամփոփեց բանախոսն ու ավելացրեց, որ հասարակությունը չգիտի, թե ով է մարտի 1-ի իրական կազմակերպիչը:- Նրանք գիտե՞ն, թե ով է, ի վերջո, պատասխանատու մարտի 1-ի համար, ինչու՞ նրանցից ոչ մեկը բանտում չէ, ինչու՞ հասարակությունը չգիտի, թե ով է հրաման տվել, որ կրակեն, ովքե՞ր են կրակել, ո՞ր զինված խմբավորումն է եղել: Ալիկ Արզումանյա՞նն է կրակել: Լավ, մենք հանցագործ ենք, իսկ այն կողմից ովքե՞ր են հանցագործները»:

At a press conference held today at the "Tesaket Club", Liberal Party leader Hovhannes Hovhannisyan commented that modifying Articles 225 and 300 of the Armenian Criminal Code is ridiculous and noted, "On the one hand we are assuming the obligations to make reforms in the legal field while on the other we are changing certain articles, and this falls outside the realm of logic."
He even complained about the presence of armed bailiffs in the courtrooms and also found the practice to be illogical commenting that, "They give these guys hanging out in the streets a uniform and a gun and tell them that they are now bailiffs, servants of the court. Why are they arming these guys? None have undergone psychiatric testing. It's quite dangerous. Are they given gunds to shoot at us?" asked Mr. Hovhannisyan.
In his estimation, the events of March 1st are a political, not a legal problem. "They freed their guys with a general amnesty, but our guys are still in jail," concluded the Liberal Party leader, adding that the public still doesn't know who really organized the events of March 1st.