«Էրեբունի» բժշկական կենտրոն էին տեղափոխել, բայց ժամեր անց հիվանդին հայտնաբերել են փողոցում ընկած
Օգոստոսի 4-ին` ժամը 23-ի սահմաններում, Գարեգին Նժդեհի 56Ա շենքի բնակիչուհի Սվետլանա Դանախուլյանը հարեւանների կանչով ժամանած շտապօգնության ավտոմեքենայով տեղափոխվել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն: Շտապօգնության բժիշկները Սվետլանային հիվանդանոց են տարել «բարձր ջերմություն» ախտորոշմամբ:
Հիվանդի վիճակն այնքան ծանր է եղել, որ նրան 5-րդ հարկից պառկած վիճակում են իջեցրել ներքեւ: Սակայն շենքի բնակիչները զարմացել են, երբ գիշերը ժամը 1-ին, ընդամենը ժամեր առաջ հիվանդանոց տեղափոխված հիվանդին հայտնաբերել են շենքի բակում՝ գետնին ընկած:
Գարեգին Նժդեհի 56Ա շենքի համատիրության նախագահ Լարիսա Սարգսյանը, ով ապրում է նույն շենքում եւ անձամբ է օգնել բժիշկներին` Սվետլանային պատգարակով իջեցնեն ներքեւ, «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ ինքն է գիշերվա ժամը 1-ին պատուհանից նկատել, որ մոտ 70 տարեկան հիվանդ կինը գետնին ընկած է:
Նա մի պահ աչքերին չի հավատացել, որ գետնին ընկած տարեց կինը ժամեր առաջ հիվանդանոց տարած իրենց շենքի բնակիչուհին է եւ զանհագարել է շտապօգնության ծառայություն, որպեսզի տեղեկանա, թե Սվետլանա Դանախուլյանին որ հիվանդանոցն են տարել: Նրան ասել են, որ կնոջը տեղավորել են «Էրեբունի» հիվանդանոցում:
Լ. Սարգսյանը, պատուհանից լուսավորելով գետնին ընկած կնոջը, համոզվել է, որ ընկածը Սվետլանան է: Նա զանգահարել է «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն, որպեսզի հասկանա իրավիճակը, սակայն այնտեղից պատասխանել են, թե Սվետլանան իրեն լավ է զգացել եւ տաքսիով ուղարկել են տուն:
«Այդ պահին ես եմ զանգել հիվանդանոցի բժիշկներին ասել, որ անհարմար է, հիպոկրատի երդում են տվել, բայց հիվանդին բերել գցել են գետնին ու գնացել են: Ինձ էլի ասում են, որ շատ լավ էր իրեն զգում, տաքսիով ուղարկել ենք, բայց այդպես չէր, Սվետլանան կենտրոնացած չէր, վիճակը շատ վատ էր: Գիշերվա կես էր, վախեցա միայնակ իջնեմ ներքեւ, Սվետլանայի հարեւաններին եմ զանգահարել, միասին իջել ենք նրա մոտ: Նորից զանգահարեցինք շտապօգնություն, եկան տարան: Ինքը վատ վիճակի մեջ էր»,-պատմում է Սվետլանա Սարգսյանը:
Հարեւանները փորձել են հենց գիշարվա կեսին տեղեկացնել նախարարության աշխատակիցներին, թե ինչպես են բժիշկները վարվել հիվանդի հետ: Զանգահարել են նախարարության «թեժ գծի» հեռախոսահամարով, սակայն հեռախոսազանգին պատասխանող չի եղել:
«Ահավոր բան էր: Կարո՞ղ է կատվի ձագ է, որ բերել շպրտել գնացել են: Մինչեւ հիմա ես բարկացած եմ, գոնե մեկ գիշեր պահեին, սիստեմա միացնեին նոր ուղարկեին տուն: Այդ խեղճ կինը բակի մեջտեղն ընկած էր, եթե մեքենա այդ կողմով անցներ, կընկներ տակը: Այդ օրը նա անտարբերության զոհ էր, տեր չունի, բժիշկները բերել շպրտել ու գնացել էին»,-ասում է Լարիսա Սարգսյանը:
Նշենք, որ Սվետլանա Դանախուլյանը հոգեկան շեղումներ ունի: Ապրում է միայնակ: Թեեւ հարազատներ ունի, սակայն նրանով հետաքրքրվողներ չկան:
«Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի ընդունարանի բաժնի վարիչ Հասմիկ Սայանը այլ կերպ ներկայացրեց իրավիճակը; Տեղեկանալով, որ Սվետլանայի հարեւանները դժգոհություն են հայտնել բժիշկների վերաբերմունքից` ասաց, թե ինքը հիասթափված է իր գործից ու մասնագիտությունից:
Հ. Սայանը պատմեց, թե դեպքի օրը ընդունարանի հերթապահ բժշկուհին զանգահարել է իրեն եւ հայտնել, որ բարձր ջերմության ախտորոշմամբ իրենց մոտ բերել են մի հիվանդի, սակայն այդ պահին նրա մարմնի ջերմաստիճանը եղել է 37.1: Ընդունարանի բաժնի վարիչի ասելով՝ Սվետլանան հիվանդանոցում իրեն պահել է շատ ագրեսիվ, չի թողել չափեն արյան ճնշումը, սրտի աշխատանքը լսեն:
«Մի կերպ սոնոգրամա եւ ռենտգեն են արել, սակայն նյարդաբանը ասել է, որ լավ կլինի համակարգչային ստուգում անցնի, տարել են, որ այդ զննումն էլ անցնի, բայց հիվանդը չի պառկել, բժիշկներին ճանկռել է: Հետո հետ են տարել, սակայն պառկած տեղից վեր է կացել, սկսել է գոռգոռալ, թե մի տարեք, տանում եք սպանեք եւ սկսել է հայհոյել»,-ասում է Հ. Սայանը:
Վերջինիս խոսքերով, դրանից հետո բժիշկները նորից զանգահարել են իրեն, թե հիվանդը չի ենթարկվում եւ դեպի դուրս է գնում: Ցանկացել են շտապօգնության ավտոմեքենայով նրան տուն տանել, սակայն ոչ մի կերպ մեքենա չի նստել, եւ, Հ. Սայանի ասելով, ինքն է բժիշկներին ասել, որ տաքսիով տանեն տուն:
«Բուժաշխատողը հետն է եղել, բակում հիվանդը նույնիսկ հարվածել է բուժաշխատողին»,-ավելացնում է Հ. Սայանը:
Ընդունարանի բաժնի վարիչն ասում է, թե Սվետլանան կեղտոտ է եղել եւ իր իսկ կարգադրությամբ նրա ձեռքերը կապել նոր են լողացրել, քանի որ բուժաշխատողներին չի ենթարկվել: Հրավիրել են հոգեբույժ, որ նրան մի քիչ հանգստացնի: Այժմ նա «Էրեբունի» հիվանդանոցում է, ստանոմ է ոչ լիարժեք բուժում, քանի որ չի թողնում բժիշկներն իրեն մոտենան: Երբ Սվետլանայի վիճակը հանդարտվի դրանից հետո կորոշեն, թե որտեղ են նրան տեղափոխելու:
Հասմիկ Սայանն ասում է, երբ տաքսիով հիվանդին ուղարկել են տուն, եւ հարեւանները զանգահարել են հիվանդանոց, դրանից հետո բուժքույրն է շտապօգնության մեքենա ուղարկել Սվետլանայի հետեւից, որ երկրորդ անգամ նրան տեղափոխեն հիվանդանոց, մինչդեռ Սվետլանայի շենքի համատիրության նախագահն ասում է, որ շենքից են շտապօգնություն զանգահարել:
Այն, որ Սվետլանա Դանախուլյանը հոգեկան հիվանդ է, ոչ ոք չի ժխտում, սակայն ինչպե՞ս եղավ, որ հարեւանների բարձրացրած աղմուկից հետո հնարավոր եղավ մի քանի օր նրան պահել հիվանդանոցում, իսկ օգոստոսի 4-ին բժիշկներին դա անել չհաջողվեց, եւ հիվանդ ու ծեր կինը հայտնվեց փողոցում՝ գետնին ընկած:
Շենքի բնակիչները պատրաստվում են բողոքի նամակով դիմել առողջապահության նախարար Հարություն Քուշկյանին: Նշենք, որ «Էրեբունի» հիվանդանոցը պատկանում է հենց նախարար Քուշկյանին:

Did Erebuni Hospital "Dump" Mentally Unstable Old Woman Back on the Street?
Svetlana was running a very high fever and her friends were concerned. The ambulance arrived and took the woman to the Erebuni Medical Center in Yerevan.
Just two hours later, neighbours were aghast to spot 70 year-old Svetlana lying on the pavement in the courtyard in front of their building.
Larisa Sargsyan, a building resident and president of the tenant's board, told Hetq that when she looked out her window and saw the old woman on the street below, she couldn't believe her eyes.
Mrs. Sargsyan was one of the neighbours who helped carry Svetlana down to the ambulance in the first place.
The horrified neighbour again called the ambulance service, wanting to know what hospital the old woman had been taken to. She was told that Svetlana Danakhoulyan had been rushed to Erebuni Medical Center.
The concerned neighbour called up Erebuni Medical to find out what was going on.
Hospital staff told Larisa that the old woman said she felt fine and had been sent home in a cab.
"I made it clear to the doctors that Svetlana wasn't fine and that they had an oath to take care of her. Naturally, they begged to differ and claimed that the woman was in good condition and that a taxi took her home," recounted Larisa.
Larisa called notified some of her neighbours and they went down to check on Svetlana. They again called for an ambulance since the elderly woman didn't appear to be in good health.
The neighbours then attempted to call the Health Ministry's hot line to inform them of the situation but no one answered at that late hour.
"It's like the hospital was dealing with a stray cat. They just dropped her off in the street. It still makes me mad," says Larisa.
Svetlana Danakhoulyan lives alone and is known to periodically suffer from psychological imbalances.
Hasmik Sayan, who heads the Admissions office at the Erebuni Center, offered a different version as to what happened.
In fact, when Sayan found out that Svetlana's neighbours had lodged a formal complaint, the hospital official said she was fed up with her job.
Sayan claims that on the night in question an attending nurse had called her about a patient that had been brought to the hospital with a high temperature.
The nurse also said that the patient was quite unruly and hadn't allowed anyone to take her vital signs.
Sayan goes on to say that Svetlana was scheduled for some computer tests but that the old woman went nuts and started to scream and curse, accusing doctors of trying to kill her.
The hospital administrator says that doctors again called her, saying that the patient was refusing to cooperate. Sayan claims that the doctors wanted to send the woman home by ambulance but that the patient chose to go by taxi.
A hospital staffer escorted Svetlana in the cab. When they arrived at the building, Sayan says that Svetlana even attacked the hospital's worker.
The old woman is now back at Erebuni Medical. But Hasmik Sayan says that Svetlana is still refusing to allow doctors to approach.
If and when she calms down, doctors just might get the chance to examine her and prescribe further treatment.
Hasmik Sayan also claims that it was the hospital worker who sent another ambulance after Svetlana after the woman was spotted lying in the courtyard and the neighbours called the hospital
Larisa Sargsyan claims that concerned neighbours made the call.
The question remains as to why the hospital has now succeeded in getting Svetlana to stay when it was supposedly unable to do so on August 4?
Might it just have something to do with the complaints raised by the elderly woman's concerned neighbours?