Իշխանության մերկանալուն սպասելիս
Մարտի 1-ին հրավիրված հանրահավաքի հիմնական նպատակն էր ճշտել, թե հասարակական վստահության ինչպիսի պոտենցիալ ունի Հայ ազգային կոնգրեսը։ Հանրահավաքի մասնակիցների թիվը վերջնականապես վավերացրեց Կոնգրեսի հեգեմոն դիրքը քաղաքական դաշտի ընդդիմադիր հատվածում եւ որպես քաղաքական օրակարգի հիմնական ձեւավորող սուբյեկտի կարգավիճակը։
Դա գլխավորապես հաջողվեց հանրահավաքի կազմակերպման ուղղությամբ ՀԱԿ-ի ծավալած տեղեկատվական արշավի արդյունքում։ Հանրահավաքի մասին բոլոր իրազեկումներն ուղեկցվում էին վճռական գործողությունների մասին հավաստիացումներով։ Պատահական չէր ընտրված կարգախոսներից մեկը՝ «Արտահերթ ընտրությունների անցկացում»։ Այն մարդկանց մոտ ընկալվել էր որպես մեկ տարի առաջ սկսած գործողությունները շարունակելու եւ տրամաբանական ավարտին հասցնելու պահպանված կեցվածք, ինչը եւ երաշխավորեց հանրահավաքի մարդաշատությունը. հասարակության մի ստվար հատված ՀԱԿ-ից սպասում էր վճռական, կտրուկ գործողությունների վերսկսում եւ հանրահավաքը համարում էր որպես դրա մեկնարկ։ Թերեւս ՀԱԿ-ի մինչհանրահավաքային քարոզչական արշավի ազդեցության տակ էր նաեւ իշխանությունը։ Վերջինս սպասում էր, որ 2008-ի մարտի մեկի դեպքերի շուրջ հասարակական ընդվզում բորբոքելով՝ ՀԱԿ-ն անցնելու էր վերջին սկզբունքային ճակատամարտին։ Այս սպասում-մտավախությունը իշխանությանը ստիպել էր գործի դնել «կանխարգելիչ» վարչական, ուժային ողջ համակարգը։ Նախօրեին ասուլիսի ընթացքում ոստիկանապետի խիստ նյարդային վիճակը, գրեթե սպառնալիքի հասնող նախազգուշացումները ցույց տվեցին, որ մասնավորապես իրավապահ համակարգում նախախուճապային տրամադրություններ են տիրում։ Ի սկզբանե ոստիկանությունը տրամադրված էր փաստացի ձախողելու հանրահավաքը՝ մարդկանց արգելելով բարձրանալ Մատենադարանին անմիջականորեն հարող հրապարակներ։ Սակայն, ինչպես նախորդ հանրահավաքներին, այնպես էլ այս անգամ, հոծ բազմությունը ոստիկանությանը ստիպեց գնալ զիջումների՝ ավելի լուրջ հակասություններից, բախումներից խուսափելու համար։ Ինչպես այդ, այնպես էլ հանրահավաքից հետո կայացած երթը ուղեկցելու ոստիկանության որոշումները ստեղծված իրավիճակում, թերեւս, ամենապրագմատիկ լուծումներն էին։ Սակայն ՀԱԿ-ի լիդերի՝ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը ցույց տվեց, որ այս հանրահավաքը կոչված էր առաջին հերթին Հայաստանի քաղաքական դաշտում նոր իրավիճակ առաջացնելուն։ Եվ դա անակնկալ էր ոչ միայն հանրահավաքի հազարավոր մասնակիցների, այլեւ իշխանության համար։ Տեր-Պետրոսյանն իր ելույթով վերջնականապես հստակեցրեց, որ ՀԱԿ-ն ընտրում է երկարատեւ պայքարի մարտավարությունը, ինչն առաջին հերթին ենթադրում է հրաժարում արագ իշխանափոխության հասնելու մտադրություններից եւ որդեգրում հերթական ընտրությունների միջոցով գլխավոր նպատակին հասնելու մարտավարություն. «Վճռական գործողությունների տակ հասկացվում են շուրջօրյա հանրահավաքներ, չդադարող երթեր ու պիկետներ, գրոհ նախագահական նստավայրի ուղղությամբ, մի խոսքով՝ անհապաղ իշխանափոխություն, ապստամբություն կամ հեղափոխություն։ Միանգամից հարկ եմ համարում հայտարարել. Համաժողովրդական շարժման կամ Հայ ազգային կոնգրեսի բառապաշարում իսպառ բացակայել եւ այսուհետեւ եւս բացակայելու են գրոհ, ապստամբություն, հեղափոխություն հասկացությունները... Ցանկացած իշխանափոխություն պետք է տեղի ունենա բացառապես սահմանադրական ճանապարհով, այն է՝ օրինական ընտրությունների միջոցով, ինչը իրավական, ժողովրդավարական պետության կառուցման միակ երաշխքին է։ Մեր խորագույն համոզմամբ՝ քաղաքականության մեջ վճռականությունը ոչ թե մեկանգամյա խելահեղ պոռթկում է, այլ համառ, համբերատար, երկարատեւ պայքարի ունակությունը»։ Տեր-Պետրոսյանի համար, սակայն, այնքան էլ հեշտ չէ համաժողովրդական շարժման ողջ մարտավարությունն այսպիսի կտրուկ շրջադարձով փոխելու մասին որոշում կայացնել։ Այն կարող է երկու լրջագույն խնդիր առաջացնել։ Նախ՝ հիասթափության նոր ալիք կարող է սկսվել «արագ իշխանափոխության» գծի կողմնակիցների մոտ թե հասարակական շերտերում, թե անմիջապես Կոնգրեսի ներսում։ Երկրորդ՝ այդ որոշումը հարցականի տակ է դնելու Կոնգրեսի գոյության իմաստը, որը գրեթե բոլորի կողմից որակվել էր որպես կարճաժամկետ խնդիրների իրականացման նախագիծ։ Նաեւ այս տեսանկյունից հանրահավաքի մարդաշատությունը օդ ու ջրի պես անհրաժեշտ էր Տեր-Պետրոսյանին. այդ հանգամանքն օգտագործելով` նա կփորձի համոզել ՀԱԿ-ում ընդգրկված քաղաքական ուժերին, որ նման զանգվածները գնում են ոչ թե ընդդիմության առանձին ուժերի, այլ հենց ՀԱԿ-ի ետեւից, հետեւաբար այն այլընտրանք չունի՝ որպես գործունեության ամենաարդյունավետ միջոց եւ ֆորմատ։ Ահա թե ինչու է Տեր-Պետրոսյանն իր ելույթում հատուկ կանգ առնում այս խնդրի վրա։ «Կարծիքներ են հնչում այն մասին, որ եթե Կոնգրեսը մի փոքր էլ դանդաղի, նրա տեղը կզբաղեցնեն արմատականները։ Նման մտավախության հիմքեր առայժմ չկան. չորս ամիս է՝ Կոնգրեսը դադարեցրել է զանգվածային միջոցառումների անցկացումը։ Ու՞ր էին այդ արմատականները. թող նրանք լրացնեին քաղաքական այդ վակուումը։ Ու՞ր էին մեզ անվճռականության մեջ մեղադրողները. թող իրենք դիմեին վճռական գործողությունների,- ասում է Տեր-Պետրոսյանը եւ իբրեւ երկրորդ փաստարկ՝ ավելացնում,- Համաժողովրդական շարժումը կամ Հայ ազգային կոնգրեսը, անգամ օբյեկտիվ պատճառներով, մարելու կամ թուլանալու տարբերակ չունի, քանի որ իշխանություններն իրենց ձախող ու անճարակ գործողություններով մշտապես սնուցում, իսկ հասարակությունը նորանոր լիցքեր է հաղորդում նրան»։ Ո՞րն է, սակայն, նման շրջադարձի պատճառը։ Դրա համար առկա են ինչպես օբյեկտիվ, այնպես էլ սուբյեկտիվ գործոններ։ Օբյեկտիվ հիմնական գործոններից մեկն այն է, որ ՀԱԿ-ը վերջնականապես հույսը կտրեց արտաքին օժանդակությունից։ Նախ՝ ԵԽԽՎ վերջին՝ 1943 բանաձեւի ընդունումը ակնհայտ դարձրեց, որ Եվրոպան չի ուզում առայժմ տարածաշրջանում խախտել ստատուս քվոն։ Երկրորդ՝ վերջին շրջանում ՀԱԿ-ի համակարգողների հետ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, Հայաստանում ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի, Լեհաստանի դեսպանների ինտենսիվ շփումները, բանակցությունները ցույց տվեցին, որ վերջիններս փորձում են ստիպել ընդդիմությանը որոշակի զիջումների գնալ իշխանություններին։ Դրա ուղղակի հետեւանքը եղավ այն, որ ՀԱԿ-ը փաստացի հրաժարվեց իշխանությունների հետ երկխոսություն սկսելու իր հիմնական երկու նախապայմաններից մեկից՝ երկխոսությունը միայն արտահերթ համապետական ընտրությունների անցկացման շուրջ կազմակերպելուց։ ՀԱԿ-ի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանի՝ փետրվարի կեսերին Մոսկվա կատարած այցը նույնպես, թերեւս, անարդյունք էր անցել։ Մյուս օբյեկտիվ պատճառն առաջացած համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամն է։ Հրաժարվելով ճգնաժամային այս իրադրությունում հակաիշխանական գործողություններն ակտիվացնելուց եւ դրա առաջացրած սոցիալական հետեւանքներն օգտագործելու հնարավորությունից՝ ընդդիմությունը, փաստորեն, հրաժարվեց երկիրն էլ ավելի պայթյունավտանգ դարձնելու արկածախնդրության համար պատասխանատվություն ստանձնելուց։ Սա, իհարկե, հանրությանը մատուցվեց որպես մեծագույն զոհողություն, որը բխում է ոչ թե նեղ շրջանակային կամ կուսակցական, այլ համապետական եւ համազգային շահերից։ Իրականում, սակայն, սրանք ընդամենը շղարշ էին, որոնք ստվերում են ՀԱԿ-ի որդեգրած նոր մարտավարության իմաստը, որոնք էլ հանդիսանում են նախկին քաղաքական կուրսից հրաժարվելու սուբյեկտիվ դրդապատճառները։ Դրված երկարաժամկետ պլանների համատեքստում ընդդիմությունը չի հրաժարվում պատեհ առիթն օգտագործելու շանսից եւ այս առումով հույսը դրել է համաշխարհային ճգնաժամին դիմակայելու՝ իշխանության անկարողության վրա։ «Մի՞թե դժվար է հասկանալ, որ մի քանի ամսից իշխանություններն ի ցույց են դնելու իրենց ողջ մերկությունը։ Ուժերից վեր խնդիրների եւ ներքին գզվռտոցի պատճառով նրանք իրենք-իրենց քանդելու են։ Եվ որքան մենք հանգիստ մնանք, որքան խնայենք մեր նյարդերը, այնքան ավելի շուտ են քանդվելու։ Հեռու չէ այն պահը, երբ իշխանությունների, առանց այդ էլ գոյություն չունեցող, վարկանիշը հավասարվելու է զրոյի,- ասում է Տեր-Պետրոսյանը եւ որպես հետեւանք՝ կանխատեսում,- չեմ բացառում, որ առաջիկայում վարչախումբը կարող է հայտնվել մի այնպիսի ճարահատյալ վիճակում, որ հարկադրված լինի իր ողջ կազմով հրաժարական տալ։ Չեմ բացառում նաեւ, որ մեզ առաջարկեն ազգային համաձայնության կամ, ավելի ճիշտ, ազգային փրկության կառավարություն կազմել։ Եթե նման առաջարկ արվի, ապա նրա ընդունել-չընդունելու հարցը, բնականաբար, ոչ թե Կոնգրեսը, այլ ժողովուրդը պետք է որոշի»։ Ուշագրավ է նաեւ այն փաստը, որ ի տարբերություն իր նախորդ բոլոր ելույթների՝ այս անգամ Տեր-Պետրոսյանը ոչ մի բառ չասաց Ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման մասին։ Չի բացառվում, որ այդպիսով նա ընդդիմության անունից քարտ բլանշ է փորձում տալ իշխանությանը՝ գործելու այն սցենարով, որը նախանշվել է հայկական կողմի համար Մոսկվայում եւ Հելսինկիում։ Պատահական չի ընտրվել նաեւ հաջորդ հանրահավաքի անցկացման օրը՝ մայիսի 1-ը։ Եթե կատարվեն Հայաստանի տնտեսության վերաբերյալ Տեր-Պետրոսյանի չափազանց մռայլ կանխատեսումները, ապա չի բացառվում, որ արդեն ապրիլի կեսերին հասարակությունը շոշափելիորեն կզգա տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները։ Մյուս կողմից` չպետք է մոռանալ, որ ռուսական գազի եւ դրանից բխող նաեւ մյուս էներգակիրների սակագների բարձրացման, առաջին անհրաժեշտության ապրանքների թանկացման հետեւանքները շարքային սպառող քաղաքացին շոշափելիորեն կզգա հենց մայիսից սկսած։ Դա նոր լիցք կհաղորդի ՀԱԿ-ին ու կավելացնի վերջինիս համակիրների թիվը։ Ընդդիմությանն այլ բան չի մնա անելու, քան ջերմացնել այդ պոտենցիալ կրիտիկական զանգվածը։ Եթե դրան էլ ավելացնենք այն փաստը, որ ՀԱԿ-ը այդ ընթացքում քաղաքական պրոցեսները կփորձի հունավորել դեպի երկրում քաղաքացիական հասարակություն ձեւավորելու հարթություն, ապա նրա աստիճանական հզորացումը կարելի է երաշխավորված համարել։

Ter-Petrosyan’s Gambit: “The calmer we remain, the quicker the regime will collapse”
The main aim of the March 1st public rally was to gauge the level of trust that the Armenian National Congress (HAK) enjoyed within the society. The number of those who attended once and for all verified the hegemony held by the Congress over the political opposition and its status as the main molder of the political agenda.
For the most part this proved a success as a result of the information campaign carried out by the HAK regarding the organization of the rally. All information regarding the rally was accompanied with assurances of decisive activities. It was not by accident that one of the slogans chosen was, “The running of special elections”. This was viewed by the people as a maintained stance to continue the activities started one year ago and to bring them to their logical conclusion. This was guaranteed by the large numbers who showed up at the rally. Large sections of society were waiting for the resumption of decisive and drastic activities on the part of HAK and the rally was seen as the start for this. The regime also perhaps fell under the influence of the HAK’s publicity campaign leading up to the rally. The regime expected that HAK, seeking to incite the public’s rage regarding the events of March 1, 2008, would enter the final principled battle. This expectation/concern forced the regime to put the entire “preventative” administrative and enforcement system into action. The severe nervous state of the RoA Police Chief during a pre-rally new conference and his nearly threatening warnings showed that an atmosphere bordering on panic had overshadowed the law enforcement sector in particular. From the start, the police intended to foil the success of the rally by preventing people from ascending to the plazas around the Matenadaran. However, as in previous rallies and again now, the large throngs of people forced the police to make concessions, to avert more serious clashes and conflicts. Given the existing situation, the decisions taken by the police both before and after the rally, regarding the march, were probably the most pragmatic solutions available. However, the speech by HAK leader Levon Ter-Petrosyan showed that the rally above all was called to create a new reality in Armenia’s political arena. This proved to be a surprise not only for the thousands who participated but for the regime as well. In his speech Levon Ter-Petrosyan finally confirmed that HAK had chosen the tactic of long-term struggle, which in the first place assumes a rejection of intentions seeking quick regime change and the adoption of tactics designed to realize the primary objective through consecutive elections. “Under the term “decisive activities” one pictures round the clock rallies, non-stop marches and pickets, assaults on the presidential palace, in a word, immediate regime change, rebellion or revolution. I consider it vital to declare that the concepts of assault, rebellion and revolution will be stricken and will no longer appear in the vocabulary of the pan-national movement and of the Armenian National Congress…Any regime change must occur solely via the constitutional route, that is to say through legitimate elections, the sole guarantor in the establishment of a legal and democratic government. It is our firm belief that in politics resoluteness is expressed through a single maddening outburst but is the ability to wage an intractable, enduring and long-term struggle.” However, it wasn’t all that easy for Ter-Petrosyan to decide to change the entire tactics of the pan-national movement in such a drastic about-face fashion. This step can lead to two serious problems. First, a new wave of disillusionment can crop up in the ranks of those who support “instant regime change”, both in the public and within the HAK itself. Second, this decision will call into question the meaning of the Congress itself, since it had been seen by most all as a project for the realization of short-term problems. From this point of view large numbers of people at the rally were vital to Ter-Petrosyan. Using this fact, he will try to convince the political forces included in the HAK that these masses of people are not following individual opposition forces but that they are following the banner of HAK and thus it has no other alternative as the most effective method and format for action. No wonder that Ter-Petrosyan gave a special stress to this issue in this speech. “Opinions are being expressed that if the Congress slows its actions a bit more its place will be taken over by the radicals. There is no basis for this concern at the moment. The Congress has halted mass actions for four months. Where were those radicals? They should have come forth and filled that vacuum. Where were those who faulted us for being irresolute? They should have undertaken decisive action,” declared Ter-Petrosyan and added as a second argument that, “The pan-national movement or the Armenian National Congress, even for objective reasons, could not even contemplate the alternative of shutting down or weakening, since the regime, by its failed and ineffective actions, always provides fodder for it and society energizes it again and again. What is the reason for this about-face? There are objective as well as subjective factors at play here. One of the main objective factors is that HAK has finally lost all hope of receiving foreign assistance. First, the passage of Resolution 1943 by PACE clearly showed that Europe doesn’t wish to upset the status-quo in the region at the present time. Second, the intensive contacts between HAK organizers and representatives of international organizations and the ambassadors of the United States, Great Britain and Poland to Armenia, showed that the latter are attempting to pressure the opposition to make certain concessions regarding the regime. The direct result of this was that HAK essentially withdrew one of its two preconditions for entering into dialogue with the regime – dialogue with the regime solely regarding the implementation of special republic wide elections. The visit of HAK organizer Levon Zurabyan to Moscow in mid-February perhaps proved fruitless as well. The other objective reason was the international financial crisis that developed. By refusing to intensify anti-regime actions in this crisis situation and to utilize the possibilities it brought forth in the social sector, the opposition essentially refrained from assuming the responsibility of catapulting the country into even further dire straits through irresponsible actions. This, of course, was presented to the society as a great sacrifice that derived not from narrow or party interests but from state and pan-national ones. In reality, however, these were only a veil to hide the newly adopted tactics of HAK that were also the subjective motivations to reject the prior political course. The opposition, in the context of the given long-term plans, isn’t turning down the chance to make use of a convenient opportunity and, in this way, has placed its hop on the inability of the regime to withstand the international crisis. “Is it really difficult to understand that in a few months hence the regime will reveal its nakedness? The authorities will destroy themselves as a result of problems beyond their powers and internal bickering. And the more we remain calm and the more we contain our nerves, the quicker the regime will collapse. The moment is not far off when the rating of the authorities, if they ever had one, is equal zero,” says Ter-Petrosyan and foresees, as a result, “I do not rule out the possibility that in the future the ruling clique will find itself in such a sorry state of affairs that it will be forced to totally resign. I also do not rule out that they propose a national consensus to us or, more correctly, to form a government of national salvation. If such a proposal is made, the question of whether to accept or not of course will have to be decided by the people and not the Congress.” Also noteworthy is the fact that contrary to all previous speeches, this time Ter-Petrosyan uttered not a word regarding the settlement of the Karabakh question. It can’t be ruled out that by doing so he is attempting to give carte blanche to the regime, in the name of the opposition, to carry out the scenario as prescribed to the Armenian side at Moscow and Helsinki. The date of the next meeting wasn’t chosen by happenstance as well – May 1st. If the extremely gloomy predictions of Ter-Petrosyan regarding the Armenian economy come true, it can’t be ruled out that by mid-April the public will tangibly feel the consequences of the economic crisis. On the other hand, we must not forget that as of May the average consumer citizen will tangibly feel the results of the rates hikes of Russian gas and the price increases of basic necessities. Nothing more will be left for the opposition to do other than to kindle that potential critical mass. If we also add to this the fact that during this interval the HAK will attempt to straighten out the political processes towards the formation of a civil society, then one can consider its gradual rise in power to be secured.