«Այն, ինչ անում է, Վրաստանի կառավարությունն է անում: Հայաստանը մեզ ոչինչ չի անում»
«Հետքի» հարցերին պատասխանել է «Ջավախք» ազգագրական երգի-պարի համույթի ղեկավար Ալիկ Քսպոյանը (Աշուղ Ալիք Ջավախք)
Խթան կա՞, որ հայ երիտասարդներն ուզենան Ջավախքում արվեստով զբաղվել, օրինակ, հաճախեն երգի ու պարի աշուղական դպրոց:
Երեխան պիտի իմանա, որ այսօր կամ վաղը կամ մյուս տարի, եթե հաճախում է այս դպրոց, կկարողանա մի երկիր գնալ, Թբիլիսի, Երևան և այլ քաղաքներ, այսինքն, որ երեխան ձգտում ունենա: Իսկ մեզ միայն Երևանի «Մեկ ազգ, մեկ մշակութ» փառատոնին են հրավիրում կամ Թբիլիսի, վերջին տարիներին էլ Բաթում, Քոբուլեթ ենք շատ գնում:
Եթե հնարավոր լինի կազմակերպել, որ համույթը արտասահման դուրս գա, Ռուսաստան գնա, այլ երկրներ, երեխան կձգտի գալ և զբաղվել երգով, իսկ եթե առաջընթաց չկա, երեխան մտածում է, թե ինչ անի գա այստեղ` Ախալքալաքում մի երկու օր պարի, երկու ուրիշ գյուղ էլ կգնա ջիվանական կամ տերյանական օրերին ու վերջ:
Մոտ մեկ տարի առաջ հեռուստատեսությամբ տեսա, որ Արթիկի երգչախմբին ուղարկել են Ֆրանսիա: Դա այնքան օգուտ չի տա, որովհետև Արթիկի խումբը Հայաստանում է, դուք Ջավախքի, Արցախի խմբերը տարեք, որ աշխարհը տեսնի: Հայտնի ասացվածք կա` “Пока гром не грянет, мужик не перекрестится”, իսկ չի՞ լինի, որ սկզբից խաչ հանենք: Խնդիր են ստեղծում սկզբից, հետո այդ խնդիրները սկսում են հաղթահարել:
Առաջարկե՞լ եք դա Հայաստանի համապատասխան կառույցներին:
Ո՞վ է ականջ անողը, ամեն մարդ աշխատում է գումարը տակը լցնել: Միլիարդներ ունեն: Ինչքա՞ն կարելի է միլիարդներ կուտակել: Կտրաքվեք, հասկացանք, իսկ Հայաստանում մարդիկ աղքատության մեջ մահանում են: Դա է հայկական  նախագահն ու վարչապետը կամ հարուստները: Այնտեղ մի քանիսը կա աշխատող, նրանց էլ ջրի մեջ են մտցրել ու խեղդում են: Նա ինքը պետք է փրկվի, որ քեզ էլ կարողանա փրկել: Իսկ Ջավախքի խումբը տանել նշանակում է, որ վաղը Ֆրանսիացին կիմանա Ջավախքի մասին, անգլիացին կիմանա, չեխիացին կիմանա, ֆինը կիմանա, կիմանան, որ Ջավախքը մի  բնակավայր է, որտեղ շուրջ 95 % հայեր (չնայած հիմա այդքան չեն մնացել) են ապրում:
Իսկ մեր բղավոցներին, թե` «Ջավախքը մերն է» և այլն,  վրացիներն անձայն գալիս, 50 տուն են գնում, գործ են ստանում: Մինչդեռ Ջավախքի խումբը տանելով` 5 անգամ 10 անգամ մեծ բան կտա, այդ գաղափարը չեմ կարող Հայաստանում նստած մեծափորներին հասկացնել:
Վրաստանի կառավարությունն ի՞նչ է անում:
Այն, ինչ անում է, էլի Վրաստանի կառավարությունն է անում: Հայաստանը մեզ ոչինչ չի անում: Ասում են` վրացական սահմանում գրքեր չեն թողնում, բայց հլը քո սահմանը նայի, թե ինչ է կատարվում. ջավախքցին գալիս է մեքենայով, ժամ ու կես սահման անցնում: Այնքան հերթ է, իսկ համակարգչի առաջ նստած մի անփորձ երիտասարդ հազիվ համկարգչի վրա տառ-տառ տպագրում է: Էլ ինչ են խոսում Վրաստանի մասին: Ճիշտ է` քիչ է, բայց էլի մեր Ախալքալաքի բյուջեից է ֆինանսավորվում համույթը:
Ջավախքում ստեղծագործելը դժվա՞ր է:
Պարզ է, որ դժվար է: Գիտեք ինչն է ցավը, որ կան մարդիկ, որ գնացել են այնտեղ (նկատի ունի Երևան-հեղի.)` տաքուկ բնակարաններում են ապրում, ձմեռը ձյուն չեն տեսնել, ամեն ինչ տաք, սիրուն, գործը վերջապես ունեն, տրված է, և Ջավախքը տեսել էլ չեն, էս դժվարությունը չեն տարել, ձմեռը երկումետրանոց ձյուն չեն մաքրել և այլն, բայց Ջավախքի մասին են մտածում: Չգիտեմ, թե որ գյուղից են, երևի գյուղի ժողովրդին էլ չեն ճանաչում, ճանապարհն էլ չգիտեն, բայց ասում են, որ Երևանում բաց են անելու աշուղական դպրոց, այն դեպքում, որ  մենք այստեղ արդեն ունենք աշուղական դպրոց, որը ամբողջ հայության մեջ երկրորդն է: Երևանում պիտի բաց անեն աշուղական դպրոց, այնտեղ պիտի սովորեն ջավախքցի երեխաներ: Բայց ինչու՞: Երևանում ինչո՞ւ ես բացում աշուղական դպրոց, որ այս երեխան գնա Երևան: Եթե երեխան հնարավորություն ունի Երևան գնալու, այդ դպրոցում չի սովորի: Կգնա կոնսերվատորիա:
Ջավախքում բացված  է աշուղական դպրոց: Դու ստեղծիր այն հնարավորությունները, որ երեխան Բուռնաշեթից, Ազավրեթից կարողանա գա այստեղ սովորելու: Ես մենակ եմ այստեղ, մենակ ստեղծագործում եմ:

“Нам помогает только правительство Грузии. Армения для нас ничего не делает”
На вопросы “Hetq”-а отвечает руководитель этнографического ансамбля песни и танца Алик Кспоян (ашуг Алик Джавахк)
Есть какой-нибудь стимул, который может заставить молодежь заниматься в Джавахке искусством, например, посещать ашугскую школу песни и танца?
Ребенок должен знать, что если сегодня, завтра или в будущем году он будет посещать эту школу, то сможет поехать в какую-нибудь страну, в Тбилиси, Ереван, другие города. То есть у ребенка должен быть стимул. А нас приглашают только в Ереван на фестиваль “Одна нация, одна культура” или в Тбилиси. Еще в последние годы часто ездим в Батуми, Кобулети. Если будет возможность организовать для ансамбля зарубежные поездки – в Россию, другие страны, то дети будут стремиться заниматься у нас пением. Если же прогресса не будет, то ребенок начнет думать: а что ему у нас делать – дня два будет танцевать в Ахалкалаке, потом поедет в какое-нибудь село на дни музыки Дживани или теряновской поэзии. И все.
Примерно год назад по телевидению сообщили, что хор из Артика поехал во Францию. Это не принесет большой пользы. Вы отправляйте ансамбли из Джавахка, из Арцаха, чтобы мир их увидел. Есть известная поговорка: пока гром не грянет, мужик не перекрестится. А почему бы нам сразу не перекреститься? Сперва создают проблемы, а потом начинают их решать.
А Вы обращались с этим предложением к соответствующим структурам Армении?
А кто слушает. Каждый стремится набить свои карманы, у них миллиарды. Сколько можно копить миллиарды. А в Армении люди умирают в нищете. Таков подход армянского президента, премьер-министра или олигархов. Там лишь несколько человек работают, да и тех пытаются ”утопить”. А если повезти группу из Джавахка, то завтра французы, англичане, чехи, финны узнают о Джавахке. Узнают, что Джавахк – это край, где 95 процентов населения составляют армяне (правда, сейчас уже столько не осталось). И пока мы кричим ”Джавахк наш!”, грузины молча приезжают, покупают 50 домов, получают работу. Между тем если повезти группу из Джавахка, то это даст в пять, в десять раз больше пользы. Я не могу довести эту идею до сознания сытых богачей в Армении.
Что делает правительство Грузии?
Все, что делается, делается благодаря правительству Грузии. Армения для нас ничего не делает. Говорят, что на грузинской границе не разрешают провозить книги. Но пусть сперва посмотрят, что творится на армянской границе. Джавахкцы на машине пересекают границу в течение полутора часов. Стоит огромная очередь, а сидящий за компьютер неопытный молодой парень с трудом набирает текст. Так что пусть о Грузии не говорят. Ансамбль получает финансирование, правда небольшое, из бюджета нашего Ахалкалака.
В Джавахке трудно заниматься творчеством?
Конечно трудно. Знаете что обидно? Есть люди, которые уехали туда (в Ереван. – авт.), живут в тепленьких квартирах, зимой снега не видят, живут в комфорте, имеют работу, в Джавахке даже не бывают, не видят эти трудности, не расчищают двухметровые сугробы, но думают о Джавахке. Они заявляют, что собираются открыть в Ереване ашугскую гшколу, хотя у нас уже есть ашугская школа. Но они хотят открыть ашугскую школу в Ереване, чтобы джавахкские дети учились там. Но зачем открывать ашугскую школу в Ереване? Если у этого ребенка будет возможность уехать в Ереван, то он не будет учиться в этой школе, он пойдет в консерваторию. В Джавахке уже есть ашугская школа. Ты создай возможности для того, чтобы дети из Бурнашета, из Азаврета могли здесь учиться. Я один занимаюсь здесь творчеством.