Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելն ամենալավ լուծումը չէ
«Բազմաթիվ պատճառներ թույլ են տալիս ինձ ասել, որ Հայաստանում նոր ատոմակայան կառուցելն ամենալավ լուծումը չէ Հայաստանի համար»,- այսօր հրավիրած ասուլիսի ժամանակ նշեց Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Մարի Անն Իզլեր Բեգենը: Որպես Հայաստան-ԵՄ ԽՀՀ համանախագահ՝ արդեն տասը տարի նա փորձում է իր տեսակետի ճշմարտացիությունը ապացուցել նաեւ Եվրոպայի խորհրդարանում:
«Բազմաթիվ պատճառներ կան. նախ՝ Հայաստանը գտնվում է սեյսմիկ գոտում, երկրորդ՝ ուրանը եւ այլ էներգակիրներ անսպառ չեն, մի կարեւոր հարց էլ կա` թափոնների հարցը, որտե՞ղ դրանք պահել, որտե՞ղ թափել, որովհետեւ դրանք միշտ կարող են ունենալ բացասական ազդեցություն մարդկանց վրա: Այս պատճառներով ես գտնում եմ, որ պետք է գտնել այլ հնարավորություններ»,- նշեց Մարի Անն Իզլեր Բեգենը:
Նա հավանություն է տալիս ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի առաջարկին` օգտագործել արեւի էներգիան. «Հորդորում եմ մեկնել Կալիֆոռնիա, տեսնել, թե ինչպիսի փորձի փոխանակում կարելի է անել այս առումով»:

EU Official - Nuclear Energy Not in Armenia's Interests
At a press conference Marianne Isler Beguin, Co-president of the EU-Armenia Parliamentary Cooperation Committee, commented, "For a whole host of reasons I can state that the building of a new nuclear reactor isn't the best solution for Armenia's energy needs."
"There are many reasons why I say this. First, because Armenia is located in a active seismic zone. Secondly, because uranium and other energy resource materials aren't limitless in terms of supply. Then there's the important issue of waste materials - where are they to be stored, to be buried? They are long-lived and pose a continuous threat to humans. Thus, I would argue that other energy options need to be looked at," noted Ms. Isler Beguin.
She agreed with the comments of U.S. President Obama that solar power needs to be given greater attention. "I would urge you to go visit California and see what technical advice and skills might be forthcoming."