Ըստ ՀԱԿ-ի` ՄԻՊ ինստիտուտը ցույց է տալիս իր անգործունակությունն ու անկարողությունը
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը կարծիք հայտնեց, որ մարդու իրավունքների պաշտպանի 2008 թ. զեկույցի հրապարակումը, ինչպես նաև նրա գործողությունների անարդյունավետությունը թույլ են տալիս ասելու, որ այդ ինստիտուտը չի գտնվում իր բարձրության վրա և չի կատարում սահմանադրությամբ իրեն վերապահված ֆունկցիաները:
Ըստ Լևոն Զուրաբյանի`«քաղաքական հետապնդումների արդյունքում մարդկանց իրավունքների լայնամասշտաբ խախտումների հետ կապված նրանք ֆորմալ դիմում են ոստիկանությանը, դատախազությանը, որի հետևանքով որևէ բան չի կատարվում, ամեն ինչ մնում է նույնը, այդ ինստիտուտը ցույց է տալիս իր անգործությունը և անկարողությունը»:
«Մենք տեսնում ենք, որ հենց ինքը` մարդու իրավունքների պաշտպանը, անհրաժեշտ սկզբունքայնություն և հետևողականություն չի ցուցաբերում մարդու իրավունքների այս խախտումների կանխման և խախտումները կատարողներին պատասխանատվության կանչելու գործում»,- ընդգծեց ՀԱԿ համակարգողը:

According to HAK coordinator Levon Zurabyan the Office of the Human Rights Defender isn't working at top capacity. At a press conference held today,Mr. Zurabyan pointed to the HRD's 2008 report on the state of human rights in Armenia and its activities as reasons for making his claim.
According to Mr. Zurabyan, "The HRD seems to be just involved in making formal complaints to the police and prosecutor's office regarding wide spread human rights violations resulting from political repression. As a result, nothing is done and the cases go unanswered. Thus, the HRD merely proves its ineffectiveness any incapability to do the job as set out in the constitution."
"We see that the HRD himself isn't manifesting the required follow-up and vital principled approach to avert such violations and to bring those responsible before the law," noted the HAK coordinator.