ԼՂՀ նախագահը դժգոհ է միջատների եւ կրծողների դեմ պայքարի ընթացքից
ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանը երեկ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն` նվիրված հանրապետությունում վնասակար միջատների եւ կրծողների դեմ պայքարին:
Ինչպես հայտնում են նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, երկրի ղեկավարը հանրապետության գյուղատնտեսությանը սպառնացող վտանգը չեզոքացնելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքը համարել է անբավարար: Նա անհրաժեշտ է համարել ստեղծել աշխատանքների համակարգման շտաբ, որտեղ ներկայացված կլինեն կենտրոնական եւ շրջանային կառույցները եւ ստորաբաժանումները:
Բակո Սահակյանը նաեւ համապատասխան հանձնարարականներ է տվել` բարձրացված հարցերին հնարավորինս կարճ ժամկետներում լուծում տալու վերաբերյալ:
«Միջատները հիմնականում Մարտակերտի շրջանում են»,-այս մասին «Հետքին» ասել է ԼՂՀ գյուղնախարար Արմո Ծատուրյանը: Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ միջատները մեծ վնասներ են հասցնում ցանքատարածություններին: Իսկ թե ինչքան ցանքատարածություն է տուժել, նախարարի հավաստմամբ, այժմ ճշտվում է:
Եթե Մարտակերտի շրջանի ցանքատարածություններին վտանգ ներկայացնողները միջատներն են, ապա Հադրութի եւ Մարտունու շրջանում նրանց փոխարինում են կրծողները, որոնց դեմ պայքարը շատ վաղուց է սկսվել, բայց դեռեւս վիճակը մտահոգիչ է:

NKR President Bako Sahakyan convened a special session of the government to express his displeasure at the campaign being waged against harmful insects and gnawing animals.
President Sahakyan said these animals ands insects cause harm to the crops and thus he decreed that a special working unit, comprised of government structures across the board, be created to stem the threat.
NKR Minister of Agricultire Armo Tzaturyan told "Hetq" that the harmful insects are basically located in the Martakert region. He said that crops in the area suffer greatly but couldn't provide details. He reported that studies are now under way.
Gnawing animals are more of a threat in in regions of Hatrut and Martuni. A campaign to alleviate the problem was launched quite some years ago but the effects have been minimal.