«Պետք չի ժողովրդին վերաբերվել որպես հպատակների, որոնց պետք է խուզել, կթել»
«Իհարկե կա արտագաղթ, և այն արդեն վտանգավոր չափերի է հասնում,-ասում է Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել եպիսկոպոս Աջապահյանը:- Հիմա չեմ հիշում, թե որ կազմակերպությունն էր ասել վերջերս, որ դա համազգային աղետ է, ու ես համամիտ եմ այդ մտքի հետ: Այո, դա համազգային աղետ է: Անգամ BBC-ով էդպիսի մի նյութ գնաց, որ գյուղերը դատարկվում են, միայն կանայք են մնացել, և այդ կանանց ամուսինները օտար երկրներում երկրորդ ընտանիքն ունեն: Սա նույնպես անհանգստացնող հանգամանք է, սա էլ իր տեսակի մեջ է աղետ»:
Ոչ միայն Գյումրին է դատարկվում, գյուղերն արդեն դատարկված են, փաստում է Սրբազան հայրը, որ իր հովվական պարտքն է համարում գրեթե ամեն կիրակի լինել մարզի գյուղական համայնքներում: Թեմի առաջնորդի կարծիքով՝ բնակչության նոսրացումն անզեն աչքով էլ է նկատելի:
«Վերջերս Գյումրիում մի թուրք տուրիստ, իմանալով, որ թեմի առաջնորդը թուրքերեն է խոսում, այցելեց ինձ: Պարզվեց, որ այս մարդը երկար տարիներ է ապրում է Մոսկվայում, ու խոսքի մեջ նշեց, թե այնտեղ «խոպան» գնացած բոլոր հայերն ունեն երկրորդ ընտանիք: Ես վատ զգացի, որովհետև նույնիսկ թուրքի պատկերացումներն են հայի մասին փոխվել: Մեր հայ ընտանիքների պատկերն է աղավաղվել: Թուրքը միշտ իմացել է, որ հայը բարոյականության չափանիշ է, իսկ այսօր լրիվ այլ կերպ ենք ներկայանում: Սա համազգային աղետ չի՞, ինչ է»,-մտահոգվում է Միքայել Սրբազանը:
«Եվ երբ այս մասին խոսում ես, անմիջապես ելնում է մեկը և հայտարարում, թե հոգևորականը, փոխանակ լավատեսությամբ լավ բանի մասին խոսի, վատ բաներից է խոսում, փոխանակ լավատեսություն ներշնչի՝ հոռետեսություն է ներշնչում: Անպայման կգտնվի մեկը ձեր ընթերցողներից, որ սա կարդալիս կհայտարարի, թե Սրբազանի տվյալները չեն համապատասխանում իրականությանը, չկա արտագաղթ, ահագնացող չեն չափերը, ամեն ինչ նորմայի սահմաններում է և այլն: Բայց այդ մարդիկ մոռանում են, որ մենք պատասխանատու ենք մեր հոտի ամեն մի անդամի համար, որ մենք ևս պարտավոր ենք հոգ տանել նրանց մասին, որ մեր սիրտը ցավում է ամեն մի հեռացողի համար, ու մենք իրավունք չունենք լռելու»,-նշում է հոգևոր հայրը:
«Չի գնում նա, ով հնարավորություն չունի, և նա ով ապահովված է, այսինքն՝ հնարավորություն ունի իր գլուխն այստեղ էլ պահելու,- շարունակում է իր դիտարկումները թեմի առաջնորդը:- Եվ մեղադրել գնացողներին մի տեսակ չի ստացվում: Հացի խնդիր կա: Օրինակ՝ Շիրակի թեմում առկա հաստիքացուցակն ուռճացված է, ու մենք այդ քայլին գնացել ենք գիտակցաբար: Թեպետ բարձր չէ վարձատրությունը, և իր էության մեջ տվյալ մարդու գործն էլ ոչ այնքան անհրաժեշտ, բայց մենք այդպիսով փորձում ենք նրան կապել այս քաղաքին, որ չհեռանա, ընտանիքը չլքի: Եվ ես շատ հաճախ քննադատության եմ արժանանում, թե «Սրբազան, ավելորդ մարդկանց ես պահում»: Ես դա գիտեմ, բայց նաև գիտեմ, որ այդ մարդը գնալու տեղ չունի, որ այդ մարդը ընտանիք է պահում»:
Միքայել Սրբազանի կարծիքով՝ խնդիրը կառավարումն է: Ժողովրդի մի զգալի հատված իր ապագան կապում է դրսի հետ: Իշխանություններն իրականացնում են «Արի տուն» ծրագիրը, բայց դրա փոխարեն արժեր, որ տնեցիներին պահեին տանը: Հարևան Վրաստանի նախագահի մասին ասում են, որ ծամում է փողկապը, բայց դա չի խանգարում նրան բարեփոխումներ կատարելու: Թեմի առաջնորդը համոզված է, որ պետք չէ ջայլամի քաղաքականություն որդեգրել, միայն դրական բաներից խոսելով՝ հնարավոր չէ առկա խնդիրը լուծել:
«Ինչու հարևան պետությունում հնարավոր է ամեն բան փոխել, իսկ մեզ մոտ՝ չէ: Մեր ժողովուրդը հարմարվող է: Այսօր նրա առաջ խնդիր է դրված գնալ 9 ամսով խոպան ու վերադառնալ, ինքը գնում է, այսինքն՝ հարմարվել է այդ վիճակին: Եթե հային հրամցվի լավը, ինքն անպատճառ դրան կհարմարվի: Հասարակ բան. ասացին մի կես բերան, որ պիտի ամրագոտիներ կապեն, բոլորը կապեցին,- ասում է Միքայել Սրբազանը:- Կնշանակի՝ ցանկություն է պետք, կամք է պետք բացասականը դրականի փոխելու:
Հարկային տեռորը թուլացնել է պետք: Վրաստանում այսօր խորհրդային արտադրության մեքենա չկա, չես տեսնի, որովհետև այդ երկրի իշխանությունն այնպես է արել, որ իր երկրի բնակիչը կարողանա շատ հեշտությամբ արտասահմանյան մեքենաներ ներկրել՝ առանց 30 տոկոս հարկ վճարելու: Բարձր հարկեր սովորաբար դրվում են ներկրողի վրա: Երբ դու այդ ապրանքից քո երկրում արտադրում ես, դրանով պաշտապանում ես քո արտադրողին, խթանում քո ներքին շուկան: Բայց մի՞թե մենք մեքենա ենք արտադրում:
10 տարի առաջ, երբ մտնում էիր Վրաստան, Վրաստանը քեզնից հետ էր, այսօր մտնում ես Վրաստան, քեզանից մի քանի քայլ առաջ է: Ու հավատացեք, որ դրա պատճառը ոչ ծովն է, ոչ էլ տուրիզմը: Սրանով ուզում եմ ասել, որ պետք չի ժողովրդին վերաբերվել որպես հպատակների, որոնց անպատճառ պետք է խուզել, կթել: Պետք է սիրել, հոգալ մարդկանց մասին առանց «փայ» պահանջելու»:

"Не надо относиться к народу как к подданным, которых надо стричь и доить"
"Эмиграция, конечно, существует, и она достигла уже угрожающих масштабов,- говорит предводитель Ширакской епархии Армянской Апостольской церкви, епископ Микаел Аджапагян. – Сейчас я не помню, какая организация недавно сказала о том, что это уже общенациональная катастрофа. И я согласен с этой мыслью, да, это общенациональная катастрофа. Даже по ВВС показали материал об опустевших селах, в которых остались одни женщины, а их мужья в других странах имеют вторую семью. Это тоже вызывает тревогу, это тоже своего рода катастрофа".
Пустеет не только Гюмри, опустели уже села, отмечает святой отец, который считает своим пастырским долгом почти каждое воскресенье бывать в сельских общинах области. По словам предводителя епархии, сокращение численности населения видно даже невооруженным глазом.
"Недавно в Гюмри находился турист из Турции, который, узнав, что предводитель епархии говорит по-турецки, посетил меня. Оказалось, что этот человек долгие годы живет в Москве, и в разговоре он отметил, что все уехавшие на заработки армяне имеют вторую семью. Меня это сильно задело, потому что даже у турка изменились представления об армянах. Облик армянской семьи исказился. Турки всегда знали, что армянин – критерий нравственности, а сегодня мы предстаем совсем в другом свете. Разве это не общенациональная катастрофа?" – с горечью сказал епископ.
"Когда говоришь об этом, всегда находится кто-то, кто заявляет, что священнослужитель должен внушать оптимизм, а он вместо этого говорит о негативных вещах и внушает пессимизм. Среди ваших читателей обязательно найдется человек, который, прочитав эти слова, заявит, что данные святого отца не соответствуют действительности, что эмиграции нет, ее масштабы не вызывают тревогу, все в пределах нормы и т.д. Но эти люди забывают, что мы несем ответственность за каждого члена нашей паствы, мы обязаны заботиться о нем, у нас душа болит за каждого уезжающего. И мы не имеем права молчать",- отметил святой отец.
"Не уезжают те, кто не имеет возможности и кто живет здесь обеспеченно,- продолжает рассуждать предводитель епархии. - И обвинять уезжающих тоже не получается, ведь речь идет о поддержании своего существования. В нашей епархии, например, штатное расписание раздуто, и мы пошли на этот шаг сознательно. Хотя оплата невелика, да и в работе данного человека нет необходимости, но тем самым мы пытаемся привязать его к городу, чтобы он не уезжал и не оставлял семью. Очень часто я удостаиваюсь критики за то, что держу лишних людей. Я об этом знаю, но знаю и о том, что этому человеку некуда идти, он содержит семью".
По словам епископа Аджапагяна, проблема заключается в управлении. Значительная часть народа связывает свое будущее с чужбиной. Власти реализуют программу "Приходи домой", но вместо этого стоило бы "оставлять дома" тех, кто здесь живет. Про президента Грузии говорят, что он жует галстук, но это не мешает ему проводить реформы, говорит святой отец. Он убежден, что нельзя проводить страусиную политику, поскольку говоря только о положительных явлениях, нельзя решить существующие проблемы.
"Почему в соседнем государстве смогли все изменить, у нас – нет? Наш народ приспосабливается. Сегодня перед ним стоит задача отправиться на 9 месяцев на заработки и вернуться, и люди едут, то есть приспосабливаются к этой ситуации. Простой пример: сказали, что нужно пристегивать ремни безопасности – и все стали пристегивать. Значит нужно желание, нужно воля к тому, чтобы изменить отрицательное на положительное.
Необходимо ослабить налоговый террор. Сегодня в Грузии нет машин советского производства, потому что власти этой страны сделали так, чтобы их граждане могли легко импортировать иномарки, не выплачивая 30-процентный налог. Высокие налоги обычно устанавливаются для импортеров. Если в своей стране ты производишь этот товар, то тем самым защищаешь своего производителя, стимулируешь свой внутренний рынок. Но разве мы производим машины?
10 лет назад, когда мы приезжали в Грузию, там было хуже, чем в Армении. Сегодня приезжаешь в Грузию и видишь, что там нас опережают на несколько шагов. И поверьте, дело не в море и не в туризме. Я хочу сказать, что нельзя относиться к своему народу как к подданным, которых обязательно нужно стричь и доить. Нужно любить людей и заботиться о них, не требуя "доли".