Ղարաբաղում շարունակվում են կադրային փոփոխությունները
Կադրային փոփոխությունները ԼՂՀ կառավարությունում շարունակվում են: Այսօր վարչապետ Արա Հարությունյանը ստորագրել է որոշումներ, որոնց համաձայն Վալերի Բալայանն ազատվել է կառավարությանն առընթեր արտադրական ենթակառուցվածքների վարչության պետի պաշտոնից եւ նշանակվել «Արցախէներգո» ՓԲԸ-ի տնօրեն: Արտադրական ենթակառուցվածքների վարչության պետ է նշանակվել Կառլեն Պետրոսյանը` ազատվելով ԼՂՀ վարչապետի վերահսկողական ծառայության պետի պաշտոնից:
Ինչպես հայտնում են կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, կառավարության ղեկավարը հանդիպել է վերոնշյալ վարչության նախկին ու նորանշանակ ղեկավարների եւ ստորաբաժանումների պատասխանատուների հետ:
Պարզաբանելով նշանակումների իմաստն ու նպատակահարմարությունը` Ա. Հարությունյանը շեշտել է, որ գործադիրը լուրջ բարեփոխումներ է սպասում հատկապես էներգետիկ համակարգից: Անցած երկու տարիներին այդ ոլորտում նկատելի առաջընթաց է արձանագրվել, սակայն ձեռքբերվածը գոհացուցիչ չէ եւ կան մեծ անելիքներ, նշել է նա:
Արտադրական ենթակառուցվածքների վարչության նորանշանակ պետ Կ. Պետրոսյանը վարչապետից ցուցում ստացավ` շարունակել բարեփոխումները մյուս` կապի, տրանսպորտի բնագավառներում եւս, ուր նույնպես առաջընթաց տեղաշարժեր կան, սակայն բավարար չեն զարգացման տեմպերը:
Այս ամենից կարելի է տարբեր եզրակացություններ անել, սակայն ասվածի ու արվածի մեջ տրամաբանություն դարձյալ չկա, եւ այդպես էլ անհասկանալի է, թե ինչու է փոփոխությունն արվում: Եթե Վալերի Բալայանի օրոք, ինչպես վարչապետն է ասում, նկատելի առաջընթաց է գրանցվել, ապա տրամաբանորեն նրան չպիտի ազատեն այդ պաշտոնից, այլ պետք է հնարավորություն տան շարունակել բարեփոխումները:
Իսկ եթե նա իր գործունեության ժամանակ լավ չի աշխատել ու դրա համար են նրան տեղափոխում «Արցախէներգո» ընկերություն, ապա վարչության պետի պաշտոնում պետք է նշանակեն ոլորտից շատ ավելի տեղյակ մի մասնագետի, ով կկարողանա նախորդ պետից ավելի լավ աշխատել:
Նման անհասկանալի պահեր` կապված Ղարաբաղում կադրային փոփոխությունների հետ, շատ են լինում: Այնպիսի տպավորություն է ստեղծվում, որ այդ ամենը միտումնավոր է արվում, որ մարդիկ չհասկանան` ով ով է, կամ ում ինչի համար են ազատում աշխատանքից, այլապես ամեն մի փոփոխության ժամանակ կբացատրեին, թե ինչու են մարդուն պաշտոնից ազատում` լավ աշխատելու համար շնորհակալություն հայտնելու եւ միաժամանակ ազատելու փոխարեն: Սա կարծես թե ավանդույթ է դարձել Ղարաբաղում:

NKR Prime Minister Arayik Harutyunyan, in a further series of staff changes, dismissed Valery Balayan as head of the Department of Manufacturing Infrastructure and appointed him Director of "ArtsakhEnergo" CJSC.
Named to replace him as head of the Department of Manufacturing Infrastructure DMI) was Karlen Petrosyan, head of the Control Service under the jurisdiction of the NKR Prime Minister.
In a statement, PM Harutyunyan noted that NKR President Bako Sahakyan intended to press ahead with serious reforms, especially in the energy sector.
PM Harutyunyan directed the new head of DMI to continue with reforms in the communications and transportation sectors as well. These sectors have also witnessed progress but the rates of reform can be even better, the prime minister noted.
These staff changes remain somewhat puzzling. If, as the prime minister himself noted, progress was being made at the DMI then why would you remove Valery Balayan from the post rather than keeping him on and providing him with the resources necessary to implement even greater success.
If, on the other hand, Mr. Balayan was performing unsatisfactorily, thus justify his transfer to "ArtsakhEnergo", wouldn't it make sense to replace him with someone even more skilled at the job?
It would seem that this constant reshuffling of personnel within the NKR government, that makes little sense for the most part, is mainly an attempt to keep bureaucrats on their toes and always guessing who will get transferred or demoted and why. This game of musical chairs within the government seems to have become the traditional way of doing things