Հնարավոր է փոփոխություններ մտցնեն Կոնգրեսի գործունեության մեջ
«Հանրահավաքի նպատակը այն է, որ կազմակերպենք ժողովրդի հանդիպումը իր լիդերների հետ, որոնք ազատազրկված են եղել մեկ տարուց ավելի: Այդ հնարավորությունը պետք է տանք, ինչ-որ չափով տոնելու հաղթանակը եւ վճռականություն հայտնելու մյուս քաղբանտարկյալների ազատման համար»,-այսօր «Փաստարկ» ակումբում հուլիսի 2-ի հանրահավաքի նպատակը այսպես ներկայացրեց Կոնգրեսի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը:
Նա ասաց, որ ազատություն ստացած քաղբանտարկյալները կապահովեն ընդդիմության հզորությունը, քանի որ «իրենց հետեւից շատ մարդիկ են գալիս»:
Լեւոն Զուրաբյանը չբացառեց, որ հնարավոր է փոփոխություններ մտցնեն Կոնգրեսի գործունեության մեջ. «Ժամանակ է պետք գնահատենք, վերաիմաստավորենք: Առանցքային քննարկումները դեռ առջեւում են, մենք դեռ ժամանակ էլ չենք ունեցել բոլոր մարդկանց հետ նստել մի սեղանի շուրջ եւ ամեն ինչ քննարկեն»:
Լեւոն Զուրչաբյանը վստահ է, որ ինչ-որ փոփոխություններ մարտավարության հետ պետք է լինեն:
Օրինակ` հնարավոր է, որ եթե մինչեւ սեպտեմբեր ազատ արձակվեն բոլոր քաղբանտարկյալները, ընդդիմությունը երկխոսություն ծավալի իշխանության հետ. «Մենք նախօրոք այդ պատրաստակամությունը հայտարարել ենք, բայց 1.5 տարի շարունակ այս պրոցեսից հետո, այս ընտրությունների կեղծումից հետո, թող նրանք ազատեն, մենք հետո կասենք»:
Իսկ եթե իշխանություններն ազատ չեն արձակում բոլորին, ուրեմն, ըստ Զուրաբյանի, վստահ չեն, որ երկրում քաղաքական իրավիճակը կայուն է. «Առանց ռեպրեսիաների նրանք չեն կարող ղեկավարել: Ինքնավստահ իշխանությունը կարող է ղեկավարել երկիրը առանց ռեպրեսիաների»:
Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, ըստ որի, նա ընդհատակից դուրս է գալու և քաղաքական պայքարը շարունակելու է բանտում, Զուրաբյանը մեկնաբանեց այսպես. «Նիկոլ Փաշինյանն իր որոշումը կայացրել է ինքնուրույն, մենք կարծում ենք, որ իր որոշումը շատ համարձակ, պատասխանատու եւ ճշգրիտ է: Իսկ թե ինչու է ինքը կանխորոշել, որ հայտնվելու է բանտում, կարծում եմ, որովհետեւ նա իրատես մարդ է»:
«Հնարավոր է արդյոք, որ նման հայտարարությամբ հանդես գա նաեւ ընդհատակում գտնվող Խաչատուր Սուքիասյանը» հարցին` Զուրաբյանը պատասխանեց, որ ոչինչ չի բացառում եւ նշեց` որոշումները ընդունվում են ինքնուրույն:

At a press conference held earlier today, HAK Coordinator Levon Zurabyan stated that the reason for calling an unscheduled public rally on July 2 was to provide an opportunity for the people to meet opposition leaders who had recently been released from detention.
"We must provide this opportunity so that we can celebrate their release and reconfirm our will to see that those political prisoners still jailed are also released," Mr. Zurabyan said.
The HAK official said that the newly released individuals would give a new boost to the movement since they all have large followings within society.
Mr. Zurabyan also didn't rule out the possibility that HAK would make changes to the alliance's strategy. "We need time to review the situation and rethink our approach. Serious discussions lay before us. We haven't had time to sit everyone down around a table and chew matters over."
He even touched on the possibility of dialogue with the regime if all political prisoners were released by September. "We have always expressed our willingness to do so. But after this entire 1.5 year process and the recent fraudulent elections, let them release all the prisoners and then we'll see."
Regarding the recent announcement made by opposition figure Nikol Pashinyan to come out of hiding and continue the struggle from a prison cell, Mr. Zurabyan commented, "Nikol Pashinyan has made a personal decision and we view it as a brave and politically correct one. As to why he expects to wind up in jail, let's just say he's a realist."