Վերահսկիչ պալատի բացահայտումները չեն համապատասխանում մշակույթի նախարարության ներկայացրած փաստերին
Վերահսկիչ պալատի խորհրդի հունիսի 30-ի նիստում 6 քննարկված հարցերից մեկը վերաբերում էր մշակույթին, մասնավորապես Մշակույթի նախարարության 2007-2008 թվականների պետական բյուջեից ստացված միջոցների օգտագործման և պետական գույքի կառավարման վերահսկողության արդյունավետությանը: Հիշեցնենք, որ ընդհանուր առմամբ Վերահսկողական պալատն արձանագրել էր 61 մլն 499 հազար դրամի ֆինանսական խախտումներ, որոնք պետք է վերադարձվի պետական բյուջե:
Մոտ 24 մլն դրամի խախտում արձանագրվել էր Մշակույթի նախարարության ՊՈԱԿ-ներում, 118.5 մլն դրամ` հուշարձանների վերականգնման ծրագրի շրջանակներում: ՎՊ արձանագրել էր, որ «Երևանի պարարվեստի պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ին 232 մլն դրամ ֆինանսավորում է հատկացվել, որից շուրջ 19 մլն պետք է ետ վերադարձվի, քանի որ աշակերտների թվաքանակից ավելի ծախս է կատարվել:
Քանի որ Վերահսկիչ պալատը հայտնաբերված խախտումների փաստերը պաշտոնապես գրավոր չի ներկայացրել նախարարությանը, ուստի այնտեղից ամբողջական պատասխան չկարողացանք ստանալ, սակայն ինչքանով որ հայտնի էր իրենց, Մշակութային ծրագրերի կառավարման եւ մոնիթորինգի վարչության պետի տեղակալ Գայանե Նազարյանը կազմել էր զուտ աշխատանքային փաստաթուղթ որտեղ ներկայացված էր ՎՊ-ի կողմից մատնանշված թերությունները:
Նախարարության կողմից «Հետքին» տրամադրած աշխատանքային փաստաթղթի համաձայն, 2008 թվականին «Երևանի պարարվեստի պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի տարեկան 267 սովորողների հանրակրթական եւ միջին մասնագիտական ուսուցման համար բյուջեից նախատեսվել է հատկացնել 131857.2 հազար դրամ:
Սովորողների փաստացի թվաքանակը կազմել է 221 սովորող: ՀՀ մշակույթի նախարարությունը, համաձայն բյուջեի կողմից ներկայացված հաշվարկ-հիմնավորումների, ֆինանսավորումը պակասեցրել եւ պետական բյուջե է ուղարկել 6298.8 հազար դրամ, ինչպես նաեւ պետական բյուջե է ուղարկել ՀՀ ֆինանսների նախարարության 11.11.08 թ. համար 312-Ա ակտով արձանագրված 1872.6 հազար դրամ:
Այսպիսով, 2008 թվականին բյուջեի ֆինանսավորումը պակասեցվել է ընդամենը 8171.4 հազար դրամով` կազմելով 123685.8 հազար դրամ:Միաժամանակ նախարարությունից տեղեկացնում են, որ պետական բյուջե միջոցների հաշվին միջին մասնագիտական ուսուցման գծով 1 սովորողի ֆինանսավորման որեւէ նորմ սահմանված չէ:

One of the six issues taken up by the RoA Control Chamber on June 30 dealt with the cultural sector, more specifically with monitoring of state funds and property allocated to the Ministry of Culture during fiscal year 2007-2008.
The Control Chamber audits revealed 61.5 million in financial irregularities across the board.
When auditing the 118.5 million drams allocated to the Ministry of Culture for the preservation of historical and cultural monuments, the Control Chamber registered some 24 million in various violations. Of the 232 million drams allocated to the Yerevan State Song and Dance College the Control Chamber found that about 19 million drams had to be returned since expenses exceeded the number of students.
Given that the Control Chamber audits have yet to be officially presented to the ministry we weren't able to get a full explanation from ministry staff. However, Gayaneh Nazaryan, who works at the ministry's cultural projects monitoring division, compiled a working document that reflects the irregularities as noted bt the Control Chamber.
According to a copy of the working document given to "Hetq" by the ministry, in 2008, the "Yerevan Song and Dance College' SNOC was allocated 1.3 million drams on average in state funds on a yearly basis for the 267 students there.
The actual number of students at the college was 221. Based on the budget figures the Ministry of Culture cut the financing and sent 6.3 million drams back to the state budget.