Ռազմիկ Դավոյա՞ն, թե՞ Լեւոն Անանյան. թեժ պայքար Գրողների միությունում
Գրողների միության վաղվա համագումարում ընտրվելու է Գրողների միության նախագահ: Այդ պաշտոնի համար պայքարելու են Լեւոն Անանյանը եւ Ռազմիկ Դավոյանը: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպել են երիտասարդ ստեղծագործողներ եւ բանավիճել միության պաշտոնին առավել նախընտրելի թեկնածուների շուրջ:
Բանաստեղծ Վահե Արսենն ասաց, որ գրողի համար պետք է կարեւոր չլինի, թե ով է Գրողների միության նախագահը: «Գրողը այս քաղաքական գզվռտոցների մեջ ուղղակի պետք է չլինի: Եւ եթե միության անդամ է, թող իր կարծիքն արտահայտի իր քվեի միջոցով: Գրողի գործը գրելն է: Ոմանց թվում է, թե իրենց ապաշնորհության ու անտաղանդության համար մեղավոր է նախագահը, որ եթե իրենք գիրք չեն գրում, կրկին նախագահն է մեղավոր»:
Արձակագիր Միքայել Աբաջանցը հակադրվեց Վ. Արսենին:
«Եթե Գրողների միության նախագահն անարժան մարդ է եւ իր բարոյական սկզբունքներից է կառավարում հիմնարկը, ապա նա ուղղակի չպետք է լինի գրողների միության նախագահ: Իհարկե, նա չի կարող տաղանդ բաշխել, բայց թե որքանով է տաղանդը գնահատվում, արդեն նրա աշխատանքի արդյունքն է»:
Գրաքննադատ Արքեմնիկ Նիկողոսյանը կարծում է, որ այս համագումարը չպետք է լինի գզվռտոցի առարկա, այլ` ստեղծագործական ընթացք, որով կարգավորվելու է գրողների հետագա գործունեությունը: «Մենք այնքան ենք քաղաքականացվել, որ գրական դաշտն ընկալում ենք որպես քաղաքական դաշտ եւ քաղաքական պայքար: Դա սխալ է. փոխանակ քննարկենք արդի բուն գրականությունը եւ դրա խնդիրները, մենք ամբողջ օրը քննարկում ենք կռիվները եւ ուրախանում»:
Արքեմնիկ Նիկողոսյանը Գրողների միության նախագահի պաշտոնին Լեւոն Անանյանին այլընտրանք չի տեսնում:
«Այն, որ միությունը ունի բարեփոխումների կարիք` անժխտելի է: Բայց հարցն այն է, որ այս պահին մեր դաշտում չկա այն մարդը, ով կանի այդ բարեփոխումները»,- ասաց Ա.Նիկողոսյանը:
Միքայել Աբաջանցն իր համար գտել է այդ մարդուն:
«Ինձ համար այդ մարդը Ռազմիկ Դավոյանն է: Նա տաղանդավոր գրող է, եւ ես գիտեմ, որ նա կկարողանա շատ ճիշտ կերպով գնահատել այսօրվա գրողներին եւ նրա ստեղծագործությունները»,-նշեց Մ.Աբաջանցը:
Վահե Արսենը նշեց, որ ինքը վաղը ընտրելու է Լեւոն Անանյանին:
«Եւ բոլորը գիտեն, որ Անանյանն ինձ ոչ մրցանակ է տվել, ոչ էլ այլ բան: Ես միությունում տարին 4 անգամ եմ լինում: Բայց ես միությունում տեսնում եմ շատ երիտասարդ ու պատանի ստեղծագործողների, ում համար գրելու լավ դաշտ է ստեղծվում: Բացի այդ Ռազմիկ Դավոյանը Գրողների միության համար մի քայլ հետ կլինի, որովհետեւ արդեն մեկ անգամ պաշտոնին լինելը, հեռանալը եւ կրկին հետ գալը սխալ է»,-ասաց Վ.Արսենը:
Երեք բանախոսներն էլ նշեցին, որ իրենք երբեք չեն կարող աշխատել նման պաշտոնում:
«Իմ կարծիքով գրողը չի կարող նման վարչական պաշտոն զբաղեցնել: Ուրեմն այդ մարդը գրական ասպարեզում այլեւս ասելու բան չունի»,-ավելացրեց Վահե Արսենը:

Ananyan or Tavoyan: Who Will be Elected as Next President of Writers Union?
The Writers Union of Armenia will convene tomorrow to elect its next president. The main candidates for the post are current president Levon Ananyan and former president Razmik Tavoyan.A group of young artists called a press conference earlier today and debated who would be the right pick for the job. Poet Vahe Arsen said that, for a writer, it shouldn't be important who the president of the Writers Union is.
"Writers shouldn't be caught up in such sordid squabbles. If the writer is a member of the union then they should make the opinion known by way of the ballot. The job of a writer is to write. Some believe that the president of the union is to blame for their lack of talent and that it's also the president's fault if they don't have published works," Mr. Arsen said.
Prose writer Mikayel Abajants sought to differ with the poet. "If the president of the union is not worthy of the job and administers the union according to his moral values, then that person shouldn't continue on as president. Naturally, the president can't hand out talent but the degree to which real talent is appreciated is the result of the work carried out by the president."
Critic Arkemnik Nikoghosyan believes that tomorrow's convention shouldn't be a opportunity to trade barbs but rather a creative process designed to formulate the future activities of the union.
"We have become so politicized, that we regard the literary field as a political arena to wage political struggle. This is wrong. Rather than discussing modern literature and its problems, we spend all day debating our internal bickering and are pleased," the critic noted.
Mr. Nikoghosyan sees no alternative to Levon Ananyan as president. "It goes without saying that the Writers Union is in need of reform. At issue, is the fact that at the moment there is no one in our field who will execute those reforms."
Vahe Arsen said that he will be voting for Levon Ananyan tomorrow.
"Everyone knows that Ananyan never gave me a medal or anything. I come to union meetings about four times a year. I see that the groundwork has been prepared for the many young writers in our midst. Furthermore, Razmik Tavoyan as president would be a step back for the union since he was already president and left. It would be wrong for him to come back now," Mr. Arsen argued.