Մե՛ծ մամա, նայե՛, մեր հողն եմ
Լրագրողները երեկ հնարավորություն ունեցան Կոկտեյլի ժամանակ շփվել եւ հարցազրույցներ անցկացնել «Ոսկե ծիրան» փառատոնին մասնակից ռեժիսորների եւ կինոգործիչների հետ: Սակայն լրագրողներն այնքան շատ էին, որ հյուրերն առանձին հարցազրույցներ չէին համաձայնում տալ:
Ներկայացնում ենք Ֆրանսիահայ պրոդյուսեր, Ֆրանսիայի պրոդյուսերների ասոցիացիայի նախագահ Ալեն Թերզյանի հետ մի քանի լրագրողների զրույցը:
«Ոսկե Ծիրան» կինոփառատոնի վերաբերյալ ի՞նչ կարծիք ունեք:
Հսկա ֆեստիվալ է: Իսկ ֆեստիվալի նախագահը հսկա մարդ մըն է եւ շատ աղվոր եւ պետքական գործ մը կընե: Կըհուսամ , որ ամեն տարի ավելի ու ավելի շատ կլսինք «Ոսկե ծիրան»-ի պատմությունը: Ես շատ հպարտ եմ, որ այս ֆեստիվալին կմասնակցիմ:
Երեկվա ֆիլմից հետո կարծիքները կիսվեցին. Ոմանք ասացին, որ այն արատավորում է հայի անունը, ոմանք էլ գոհ էին հետաքրքիր ֆիլմի համար:
Շատ պատմություններ կան, որտեղ իտալացիները գանգստերներ են, իրական գանգստերներ.լինի այդ պատմությունը ԱՄՆ-ում, թե Եվրոպայում: Դուն կասե՞ս, թե ամբողջ Իտալիան գանգստեր է: Ո՛չ, դրանք ուղղակի պատմություններ են, պատկերներ են եւ նույն պատմությունն էլ Մալաքյանների ընտանիքի մասին է: Նրանք գաղթել էին Ֆրանսիա, եւ խնդիր ունեին գոյատեւելու: Ամեն մարդ ունի իր ճամփեն, որով կարող է առաջ գնալ: Ամենքն ալ գիտեն, որ հայերը մաքուր են, շիտակ են:
Ինչպիսի՞ն է Հայաստանը:
Ասկե հրաշալի երկիր է: Սա երազ է, երկիր չէ: Ես գործիս համար ամբողջ աշխարհով գատցել եմ: Եվ առաջին անգամ մը այդչափ բարի, խելացի, անուշ, աշխատասեր ժողովուրդ մը կտենամ: Մե՛ծ մամա, նայե՛, մեր հողն եմ: Շատ հպարտ եմ, որ հոս եմ:
Հայաստանում իրագործելիք նախագծեր ունե՞ք:
Դեռ չէ: Այս ամենն ինձ համար դեռ նոր է: Եվ կինոյի մեջ ապագայի մասին կմտածես երեք-չորս տարվա ընթացքում: Չես կարող ըսել` վաղը ինչ պիտի ընեմ:
Ձեր զավակները ի՞նչ տպավորություն ունեն Հայաստանի վերաբերյալ:
Օ~…Այսօր շատ-շատ հպարտ էին, Էդուարդ Նալբանդյանի մոտ ճաշի էինք հրավիրված: Եվ շատ-շատ ուրախ էին: Երբ դուրս եկան, ընկերները հեռաձայնեցին, իրենք էլ հպարտանում էին:Ալեքսանդր եւ Անտոն` իմ որդիները:
Ե՞րբ եք մեկնում Ֆրանսիա:
Դժբախտաբար երկու օրեն: Համա շուտ պիտի հետ գամ` երեք օրեն (ծիծաղում է): Ձեզի պես անուշիկները եթե հոս ըլլան, ստիպված կըլլամ երեք օրեն հետ գալ:

During a cocktail reception yesterday, reporters had a chance to meet with film directors and cinema people participating in the ongoing Golden Apricot Film Festival in Yerevan. Due to large numbers of reporters, participants preferred to give joint interviews to the press.
Here's the interview given by noted French film producer and President of the French Producers' Association, Alain Terzian, to a group of reporters
What do you think about the Golden Apricot Festival?
It's a huge festival. And the festival's president is a great man who's doing important work. I hope that we'll hear more about the festival from year to year. I am very proud to be here at this festival.
After yesterday’s showing of "Le Premier Cercle" there was a difference of opinion. Some said it tarnished the image of Armenians while others thought it was interesting.
There are many stories in which Italians are portrayed as gangsters, real gangsters in the U.S. or Europe. But can you say that all of Italy is filled with gangsters. No, they are just stories, just pictures and so is this one about the Malakian family. They migrated to France and had a hard time surviving. Every person has a path to follow in order to get ahead. Everyone knows that Armenians are upright and sincere.
What are your impressions of Armenia?
It's a wonderful country. It's a dream, not a country. In my work I've travelled the world and it's the first time that I have seen such a good-natured, warm and diligent people. Grandma, look here, I'm on Armenian soil. I am proud to be here.
Do you have any projects related to Armenia in the works?
Not yet. All of this is still new to me. It takes me 3-4 years to come up with future cinema plans. But who knows what the future will bring.
What do your children think about Armenia?
Oh, they are quite proud. We had dinner with Edward Nalbandian. They were in high spirits. When we left, their friends phoned my sons Alexander and Anto.
When are you leaving Armenia?
Sadly, in two days. But I'll be back soon; in three days (he laughs). If sweeties like you are here, I'll be back in three days.