Կկառուցվեն ժամանակակից մաքսային անցակետեր
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության նիստ, որը վարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։ Հայ-վրացական պետական սահմանի Բագրատաշենի, Գոգավան-Պրիվոլնոյեի և Բավրայի անցման կետերի շինարարական աշխատանքների իրականացման համար կառավարությունը ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի ղեկավարությամբ ստեղծել է մրցութային հանձնաժողով և հաստատել դրա` ՀՀ մի շարք նախարարությունների և գերատեսչությունների ներկայացուցիչներից բաղկացած կազմը։
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանձնարարել է հնարավորինս կարճ ժամկետում պատրաստել մրցույթի անցկացման կանոնակարգը և տեխնիկական առաջադրանքը, որպեսզի շինարարական աշխատանքներն սկսվեն Բագրատաշենում, Գոգավանում և Բավրայում։
«Մենք կառուցելու ենք ժամանակակից մաքսային կետեր, կարելի է ասել` համալիրներ, որոնք ներառելու են պետության կողմից տրամադրվող բոլոր ծառայությունները,- հավելել է վարչապետը։ - Պետք է կարողանանք մեկ պատուհանի սկզբունքով որակապես նոր ծառայություններ մատուցել, և չափազանց կարևոր է, որ մեր ունեցած նախագծերը համապատասխանում են միջազգային լավագույն ստանդարտներին»,-ասել է վարչապետը։
Տիգրան Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրամիության գործընկերներին, որոնց տրամադրած դրամաշնորհով էլ մշակվել են նախագծերը։ «Այժմ մեր առջև Հանրապետության նախագահի կողմից հրատապ խնդիր է դրված` հնարավորին չափ շուտ սկսել շինարարական աշխատանքները և ունենալ ժամանակակից մաքսային կետեր», - նշել է վարչապետը և ավելացրել, որ առաջիկայում Մեղրիում ևս պետք է կառուցվի արդիական մաքսակետ։

Будут построены современные таможенные пропускные пункты
Сегодня состоялось заседание правительства, которое вел премьер-министр Армении Тигран Саркисян. Для осуществления строительных работ на контрольно-пропускных пунктах в Баграташене, Гогаван-Привольное и Бавре на армяно-грузинской государственной границе правительство сформировало тендерную комиссию под руководством председателя Комитета госдоходов РА, а также утвердило ее состав, в который вошли представители ряда министерств и ведомств РА.
Глава правительства поручил в максимально короткие сроки подготовить условия проведения тенедера и техническое задание с тем, чтобы в Баграташене, Гогаване и Бавре уже начались строительные работы.
“Мы построим современные таможенные пункты, можно сказать комплексы, которые будут включать все предоставляемые государством услуги”,- отметил премьер, добавив, что имеющиеся проекты соответствуют лучшим международным стандартам.
Тигран Саркисян также выразил благодарность партнерам из Евросоюза, которые предоставили грант, позволивший разработать эти проекты.